9 квітня в Києві в залі Патріаршої адміністрації УГКЦ відбувся Християнсько-мусульманський форум «Українська сім’я: виклики війни». Участь у ньому взяли участь представники духівництва, науковці, волонтери, громадські діячі, військові капелани, студенти. Захід організували разом Духовне управління мусульман України «Умма», Комісія УГКЦ з міжконфесійних і міжрелігійних відносин, Інститут релігії та суспільства Українського католицького університету.
Головна мета форуму — створення платформи міжрелігійного діалогу та підтримки інституту сім’ї в умовах війни. Учасники шукали точки дотику між християнським і мусульманським світоглядом, обговорюючи ролі родини, збереження духовних цінностей, виховання дітей та подолання травм, спричинених воєнними подіями. Релігійні лідери ділилися досвідом душпастирської та гуманітарної підтримки постраждалих.
Як зазначив муфтій ДУМУ «Умма» Мурат Сулейманов, з огляду на глибоку кризу, що в ній опинився інститут сім'ї, та виклики, що постали перед мільйонами українських родин, з огляду на кількість розлучень, маємо розуміти, яка велика відповідальність на релігійних спільнотах у цьому питанні:
— Переконаний, що сьогодні нам удалося запустити такий спільний християнсько-мусульманський майданчик, де ми мали змогу обмінятися думками, послухати виступи експертів <…> з досить широкого кола тем. Але всі вони зводилися до одного: як зберегти, інколи відродити традиційну родину в умовах війни, підтримати батьків, дітей, молодих людей, що тільки планують створювати сім'ї. Адже тільки розв'язання цих проблем разом із відсіччю збройній агресії Росії дає нам шанс зберегти державу й українське суспільство.
Попри догматичні відмінності і християнство, і іслам проголошують спільні цінності: любов до ближнього, повагу до родини, турботу про слабших.
Форум продемонстрував, що міжрелігійний діалог не лише можливий, а й потрібний. У часи, коли війна намагається знищити найцінніше — людське життя, довіру, єдність — саме віра та взаємоповага між релігіями можуть стати фундаментом надії та зцілення.
Імам-капелан окремого батальйону ТРО Павло Федосов підкреслив важливість таких діалогів:
— Важливо не тільки порушувати ці теми, а створювати механізм дій. Нині ми бачимо, що кількість проблем і розлучень у сім’ях військових зростає. Одна з болісних тем — довга ротація. Торік я мав лише 15 днів відпустки — чи досить 15 днів, щоб зробити всі справи? Чи досить синам, донькам і дружинам цих 15 днів на рік? Безперечно ні! Від цього передусім страждають наші сім'ї. Ми маємо щось зробити.
Спікерами заходу були також Адріан Буковинський, Левіза Джелялова, Людмила Філіппович, Ольга Недавній, Олександр Саган, Мурад Путілін, Віта Титаренко, модерував форум Мавілє Халіл.
Дружина заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла, Лєвіза Джелялова, розповіла про свій досвід очікування чоловіка з полону:
— Сказати чесно, переживала за зустріч, припускаючи, що за цей час і він міг змінитися — і це нормально після того, що йому довелося пережити, — і діти, які за три роки виросли без батька. Я думала, нам доведеться заново пізнавати одне одного. Проте я робила все можливе, щоб давати дітям розуміння того, який він, їхній батько. Це важко, лишатися без опори дуже важко… В родинах найважливіше — це підтримка одне одного, навіть на відстані. Саме тому я завжди шукала можливости якось спілкуватися з Наріманом.
Голова Комісії УГКЦ з міжконфесійних і міжрелігійних відносин о. Ігор Шабан підкреслив, що мета форуму — представити сучасну інтегровану концепцію сімейних цінностей у релігіях, дослідити основні питання, що хвилюють мусульманські та християнські сім’ї, та сприяти позитивній взаємодії між християнською і мусульманською спільнотами в Україні.
— Ці обговорення дуже важливі, особливо зважаючи на військові дії, агресію нашого північного сусіда, який нищить нашу державу, а відповідно нищить наші сім’ї. Ми намагаємося поговорити, що чекає нас у майбутньому, щоб ми могли вже спрогнозувати, що можемо зробити для наших українських сімей, незалежно від релігійної приналежности, — підкреслив він.
Своїми враженнями від форуму поділився також президент Конгресу мусульман України Сейран Арифов:
— У контексті повномасштабної війни, що триває вже понад три роки, українські родини зіштовхуються з безпрецедентними випробуваннями. Війна спричинила величезні втрати, змусила багатьох покинути домівки, розділила родини. І те, що в такий непростий час християнські й мусульманські спільноти об’єдналися для діалогу та пошуку відповідей на моральні, духовні та соціальні виклики, є надзвичайно важливо. Сподіваюся, що подібна співпраця мусульман і греко-католиків триватиме надалі.