У мечетях ДУМУ «Умма» зранку лунало — Ід мубарак!

У мечетях ДУМУ «Умма» зранку лунало — Ід мубарак!
У мечетях ДУМУ «Умма» зранку лунало — Ід мубарак!
21.08.2018
Оцініть статтю: 
(403 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

Те, що звичайний для більшості киян вівторок 21 серпня для значної частини мусульман української столиці — день святковий, було зрозуміло з самого ранку. Ледь не з першим промінням сонця почали стікатися святково вбрані люди до Ісламського культурного центру ГС «Всеукраїнська асоціація «Альраід», де розташовано мечеть Духовного управління мусульман України «Умма». Зрідка хто йшов поодинці — йшли цілими родинами - жінки, чоловіки, зазвичай галасливі й непосидючі - але цього святкового ранку такі  серйозні діти; йшли групи молоді - студенти з мусульманських країн, що отримують освіту в Україні; йшли представники акредитованих в Києві дипломатичних установ... Особливо піднесену атмосферу створювали слова зікру, які було чути на відстані від будівлі ІКЦ, і кожен з тих, хто наближався, додавав свій голос до кількатисячного хору одновірців, що прославляли велич Творця.

Бо саме на 21 серпня цього року припала кульмінація хаджу — свято жертвопринесення Курбан-байрам. У цей день в долині Міна поблизу Мекки прочани, що здійснюють хадж, приносять в жертву тварин (курбан), те ж саме після святкової молитви роблять мусульмани у всьому світі. Бо сказано: «Ви не досягнете благочестя, поки не будете жертвувати те, що дороге вам. І що б ви не пожертвували — воістину, Аллаг знає про це!» (Коран, сура 3 «Аль-Імран», 92 аят).

Навіть попри те, що цьогоріч свято — це загальнодержавний будній день, та ще й припало на серпень, коли студенти роз’їхалися по домівках на канікули і ще не закінчився сезон відпусток, чимало вірян прийшло до ІКЦ «Альраід», щоби розділити радість від свята  Курбан-байрам — лише в Київському ІКЦ їх молилось щонайменше 4,5 тисячі. Що жіноча мечеть  була не в змозі вмістити всіх мусульманок, що дві  зали чоловічої на обох поверхах були заповнені вщерть - і багато людей  молилися в коридорах й холі Центру , не кажучі вже про подвір’я. Втім, молитовних килимів  вистачило на всіх.

І ось о 7:30 в Києві розпочалася святкова  молитва (час початку в різних містах України дещо відрізнявся) , яку читав шейх Хайдер, а з хутбою (проповіддю) до одновірців  звернувся голова ГС “Всеукраїнська асоціація “Альраід” Сейран Аріфов, який нагадав про жертовність Ібрагіма (Авраама) та про те, що ті, хто перебуває на мирних землях,  мають бути вдячні Всевишньому за те, що мають змогу спокійно зустрічати це світле свято - тоді як і в деяких краънах світу , і на окупованій частині території нашої країни багато людей потерпають від воєн і бомбардувань, від переслідувань за віру - і тому  обов’язок кожного віруючого -не забувати про братів і сестер, про всіх людей, хто в скруті й допомагати їм в міру своїх можливостей.

Після молитви й проповіді  мусульмани не розходилися - адже попереду  на них чекала святкова програма - це й концерт, який підготували  діти й підлітки, це й виступи дорослих - представники національних земляцтв та діаспор  демонстрували традиційні народні танці;  на відвідувачів ІКЦ та гостей чекало частування й спілкування в дружньому колі, спортивні змагання з армрестлінгу та вимірювання сили удару, ярмарок рукотворів, екотоварів, стильного одягу та аксесуарів, мехенді, а на дітей — вікторина, солодка вата, батути, аквагрим, шоу  мильних бульбашок, наукове шоу, подарунки - серед яких, крім обов’язкових солодощів та повітряних кульок, був і спеціально змовлений для маленьких мусульман шкільного віку бланк розкладу уроків з процитованим уривком 114 аяту 20 сури Корану:”...Господи, додай мені знання!”.

Але  подарунків для  дітвори було, як і завжди, набагато більше - бо кожен дорослий вважав за потрібне чимось - та  обдарувати чи не кожну дитину ( чия б вона не була) - чи то купивши якійсь смаколик, чи то просто давши  гроші - й дітвора розгулювала з кишенями та пакетами, доверху заповненими подарунками. Але дітям було де розгорнутися зі своєю святковою програмою — адже більшість чоловіків невдовзі поїхали робити заклання жертовної тварини або домовлятися про таке заклання, а тому можна було не лише стрибати на батуті, але й гасати подвір’ям.

В «Альраіді» пропонують тим одновірцям, що воліють заколоти жертовну тварину самотужки, м’ясо приносити до найближчого ІКЦ — там його віддадуть нужденним. У Києві ж жертовне м’ясо роздаватимуть у середу (від 14:00) та четвер (від 13:00).

Святкували і в інших містах України. У Запоріжжі святкова молитва почалася о 8:00, близько 350 вірян після неї насолоджувалися частуванням, діти отримали подарунки. Заклання жертовної худоби почалося цього ж дня, а м’ясо роздаватимуть на подвір’ї Запорізького ІКЦ в четвер з 11:00. Тим, хто за станом здоров’я не зможе забрати м’ясо, його привезуть просто додому в суботу.

На святкову молитву у Вінниці прийшло близько 300 мусульман. Там теж була святкова програма, але вінничани вже традиційно потішили не лише своїх дітей, але й тих, хто позбавлений батьківської любові й піклування, тому після молитви, що почалася о 8:45, поздоровлень, частування та програми для дітей вони відвідали дитячий будинок, привезли туди подарунки (солодощі, фрукти, іграшки) та аніматорів для малюків. Жертовне м’ясо роздаватимуть у вівторок ближче до вечірньої молитви.

В ІКЦ Харкова близько 600 мусульман почали молитися о 8:00, після чого на них чекало частування, роздача подарунків дітям, аніматори, шоу мильних бульбашок, солодка вата. Заклання жертовних тварин почалося ще перед обідом, а роздаватимуть м’ясо цього ж дня з 21:00, а також у середу, 22 серпня, з 9:00.

У Сумах після молитви, що почалася о 8:30, 120 мусульман влаштували святкування. Відвідувачів центру чекали вікторини та подарунки, а також солодкий стіл. Жертовних тварин мусульмани міста Суми заколюють особисто, однак приносять до ІКЦ частку м’яса для незаможних — його роздаватимуть на другий день свята.

У Львові святкова молитва 250 мусульман в Ісламському культурному центрі імені Мухаммада Асада почалася о 8:30, після неї на всіх гостей ІКЦ чекала святкова трапеза, а на дітвору — подарунки, ласощі та батут. Заклання жертовних тварин відбудеться того ж дня, а от роздаватимуть м’ясо в середу з 9:30.

В Одесі до ІКЦ прийшло 400 мусульман, після молитви (початок о 8:00) стартувала дитяча програма: солодощі, батути, аніматори, подарунки. На всіх відвідувачів центру чекало частування. Жертовне м’ясо почнуть роздавати цього ж дня  після 15:00.

У Дніпрі святкова молитва також почалася о 8:00 (разом молилися 150 послідовників ісламу), після чого на дітей чекали подарунки, батути, аквагрим, конкурси та вікторини. Для всіх відвідувачів ІКЦ — солодкий стіл, чай, кава, солодкі напої. Заклання жертовних тварин відбудеться цього ж дня, а роздача м’яса — в середу-суботу від обідньої до вечірньої молитви.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.