Ісламський культурний центр (ІКЦ) м. Києва завжди гостинно зустрічає усіх гостей, тим паче тих, хто став друзями мусульман! Одним з таких відвідувачів є Неформальна група міжрелігійного миру, діяльність якої спрямована на досягнення стійкого міжконфесійного і міжетнічного миру і злагоди, а її засади дуже співзвучні з ідеями релігії Пророка. У понеділок, 14 січня 2019 року, напередодні Всесвітнього дня релігій (World Religion Day) до ІКЦ завітали активісти групи для підведення підсумків двох років роботи, обговорення планів на майбутнє, а також для спілкування. Адже кожна така зустріч доводить важливість обміну досвідом і думками між людьми, які в процесі комунікації мають змогу підвищити рівень своєї обізнаності про духовне життя людей інших релігій. Вісьмом активістам групи присвоєно статус Почесних амбасадорів, місією яких є донесення у будь-який спосіб ідеї мирного співіснування послідовників різних релігій і світоглядних позицій. Серед Почесних амбасадорів є й мусульманин.
"Цього року ми започаткували новий формат взаємодії Групи міжрелігійного миру зі світом — через наших офіційних речників, почесних амбасадорів. Ці люди наділені системними знаннями з релігії, до якої належать; бажанням пізнати культуру інших, а також суспільною активністю у діяльності на благо побудови бажаного миру й любові", — каже Любов Єремічева, засновниця Неформальної групи міжрелігійного миру. — Тепер серед своїх членів ми маємо вісім амбасадорів — людей, які мають почесне право і місію розповідати не тільки про наш досвід міжрелігійного діалогу, а й загалом — поширювати цінності миру, толерантності, поваги, любові у суспільстві. Вони є нашими публічними спікерами — послами миру і добра. Група відзначила їх за активну діяльність у напрямку побудови міжрелігійного і міжкультурного діалогу”.
Зокрема, Почесними амбасадорами стали Тарік Сархан (завідувач відділу ознайомлення з історією і культурою ісламу Київського ІКЦ, координатор проекту мусульманської організації Mercy for Manking (MFM, “Милість для людства”), Гарі Реуше (Віра Бахаї), журналістка Ольга Кузнєцова (Юрченко), релігієзнавець Вячеслав Горшков, Сергій Башинський (православний християнин). Дипломи також отримають релігієзнавець Марія Бардин (Управління культури, національностей та релігій Київської обласної державної адміністрації), Володимир Денщиков і Юрій Слепак (Церква Ісуса Христа Святих Останніх Днів).
Відзнаки речникам вручила засновниця Групи міжрелігійного миру Любов Єремічева. Подяку за активність і значний внесок у діяльність Групи отримав фотограф Віталій Ніщименко із рук нового амбасадора Таріка Сархана.
“Чи різні ми? Так! Адже маємо відмінності у світогляді, розумінні понять, віруванні, досвіді. Але є те, що об'єднує нас, — цінності любові, дружби, миру. Нам надзвичайно приємно вже другий рік поспіль відвідувати Ісламський культурний центр”, — укотре підкреслила Любов Єремічева.
Під час зустрічі було презентовано книгу, до якої увійшли матеріали про діяльність групи, проведені нею заходи й акції, а також публікації учасників групи про шляхи досягнення миру і злагоди.
“Нам, мусульманам України, потрібне переформатування — перехід з рівня діалогу на рівень співпраці, — неодноразово зазначав Тарік Сархан, завідувач відділу ознайомлення з історією та культурою ісламу Всеукраїнської асоціації «Альраід». — Якби ми справді були віруючими людьми, які намагаються дотримуватися прикладів зі Священних Писань, то у нас і не було б причин для ворожнечі. Можливо, ми оволоділи знаннями з Одкровень, але інтелектуальної зрілості, проявом якої є мудрість, не досягли, на жаль. Різниця між знаннями і мудрістю — у здатності практикувати те, що ми знаємо. Адже взаємовідносини між людьми займають другу ступінь святості після стосунків людини з Богом. Щиро віруючі люди повинні цьому приділяти уваги не менше, ніж своїй ритуальній практиці у храмах”.
“Попри те, що ми належимо не просто до різних конфесій, а навіть до різних релігій, спільним знаменником у нас є любов. Як підкріплена ділом, практичними починаннями ідея набуває сили, стає плідною, дієвою, так і любов неможливо приховати: вона сама спонукатиме тебе до дій. Тож якщо ми не прагнемо навчитися любові до ближнього, то виникає просте питання: на яке місце ми можемо претендувати у тій чи іншій релігії?! Дякую учасникам групи за розрив шаблонів, стереотипів, а також за щирі теплі зустрічі; окрема подяка засновниці групи за такий досвід і можливість долучитися до цієї світлої праці!”, - каже Сергій Башинський.
“Дружба, про яку можна прочитати в Писаннях Старого і Нового Завітів, не вимагає обмеження дружніх стосунків лише одновірцями. Єдине застереження — це дружба з людьми, які можуть нас розбестити і відвернути від виконання Божих заповідей. Але на власному досвіді я переконався, що в кожній релігії є люди, які щиро бажають жити праведно і дієво любити ближніх. Тому не бачу жодних перешкод для дружби між тими, хто несе любов у наш світ”, — зауважує православний християнин, співробітник просвітницької організації «Відкрита Біблія», релігієзнавець Вячеслав Горшков.
Неформальну групу міжрелігійного миру створено в листопаді 2016 року. Її засновниця — громадська діячка й журналіст Любов Єремічева — спромоглася згуртувати однодумців-прихильників ідеї про необхідність налагодження комунікації між представниками різних релігій і культур шляхом співпраці; утвердження цінності толерантності, солідарності і злагодженого діалогу; пропагування мирного співжиття з послідовниками інших релігій у середовищі пересічних вірян силами самих вірян; ініціювання спільних благих справ й реалізації їх разом. Мусульмани, християни різних конфесій, юдеї, представники інших церков і релігій збираються, щоб не переконувати один одного в перевагах саме своєї релігії, не сперечатися про розбіжності, а шукати спільні цінності кожної з них.
Нагадаємо, муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» шейх Саід Ісмагілов наголошував, що українські мусульмани відкриті до діалогу заради миру.
Як уже зазначалося, зустріч Неформальної групи міжрелігійного миру відбулася напередодні Всесвітнього дня релігії (World Religion Day), який відзначають за ініціативою ООН щорічно в третю неділю січня. Воно започатковане у 1950 році з метою проголошення єдиної сутності всіх світових релігій і демонстрації того, що релігія — це передусім сила для об'єднання світу, а не розбрату. Адже історія людської культури і цивілізації тісно переплітається з історією релігій. А почуття спільної віри, як засвідчує історія, є одним з провідних чинників, які об'єднують людей. Тому головна ідея започаткування свята, яке набуло поширення в світі, — «Релігія повинна об'єднувати». Це підвищує рівень актуальності питань про роль релігії в сучасному світі. В історії людства відомо безліч різних релігійних традицій і вірувань. Серед них виділяються три найбільш поширені релігії — християнство, іслам, іудаїзм, що мають численних послідовників у різних регіонах світу. Значна частина населення сповідує буддизм, індуїзм і зороастризм. Хоча практично всі релігії мають багатовікову історію, але є і ряд не цілком вивчених релігійних течій — наприклад, вірувань невеликих племен і народів, що живуть далеко від цивілізацій, а також ряд сучасних новоутворень. Майбутнє людства значною мірою залежить від цінностей і устрою суспільства, суттєвий вплив на які мають і релігійні традиції, які не тільки формують систему етичних норм, а й впроваджуються у повсякденне життя народів, здійснюючи потужний вплив і на поведінку людей, і на розвиток усієї спільноти.