В окупованому Криму російська поліція вручає застереження кримським татарам про неприпустимість участі в несанкціонованих акціях у період з 1 по 5 травня 2020 року.
Як повідомляє громадське об’єднання «Кримська солідарність», 26 березня 2020 року в Нижньогірському районі Криму співробітники правоохоронних органів масово вручають подібні застереження. Документи отримали вже десять кримських татар, серед яких двоє — активісти «Кримської солідарності», а також три учасники одиночних пікетів у Криму і Москві.
Повідомляється, що процедура супроводжувалася проведенням відеозйомки співробітниками поліції. Документ зачитував працівник прокуратури.
На розміщеному на сторінці ГО «Кримська солідарність» відео — коментар активіста Ахмаджана Кадирова про вручення застережень йому і його двом синам.
«Сьогодні, 26 березня 2020 року, — дзвінок у двері, відчиняю — стоять співробітники прокуратури, міліції… Запитую: «У чому справа?», — відповідають, що прийшли оголосити застереження мені й моїм дітям. А після того, як я не зрозумів, про що саме це застереження, пояснили, що з 1 по 5 травня буде щось відбуватись, то щоб не брали участі, щось таке… Прочитали щось. Природно, я не підписав, — розповідає активіст. — . Вони намагалися засняти (зробити відеофіксацію — ред), потім під’їхав син — вони й сина намагалися засняти на відео, й потім, нічого не пояснюючи, розвернулися та поїхали».
Тим часом сторінка підтримки кримських татар оприлюднює пам’ятку для кримчан з порадами про правила поводження в складних ситуаціях (подібних до описаної вище).
«Якщо не знаєте, як поводитися в складній ситуації, запам’ятайте три «ні»: Не говорити (не говорити ні про що, окрім своїх персональних даних); не давати (зразки слини на ДНК, відбитки пальців, взуття, телефон й інформацію з нього; не дозволяти робити своє фото); не підписувати (протоколи, пояснення й інші документи)».
У пам’ятці також наводяться рекомендації про правила поводження під час обшуку, зокрема написано таке:
«Вимагайте: копію рішення суду про обшук; посвідчення всіх, хто проводить обшукові дії; присутності адвоката; присутності понятих, яким ви довіряєте. Рекомендації: ведіть свій протокол, вносячи всі зауваження; ніколи не торкайтеся «знайдених» речей; ніколи не підписуйте протокол просто так — вносьте зауваження».
У пам’ятці наведено номер «гарячої лінії»: +7 978 134 17 94 (за цим номером можна зв’язуватися також через Viber і WhatsApp).
«Вам тільки здається, що ви все знаєте і вас ніхто не зможе застати зненацька… Але коли до вашого будинку/квартири рано-вранці увірвуться російські окупанти, деякі з вас можуть розгубитися від образи і безпорадності. Тому роздрукуйте цю пам’ятку і розвісьте її в будинку/квартирі в різних доступних місцях», — звертається до земляків голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров на свой сторінці в Фейсбук.
6 грудня 2019 року голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров анонсував підготовку і проведення міжнародної ненасильницької мирної акції «Світ — проти насильства і окупації. Марш гідності».
Під час акції активісти мають намір потрапити маршем до Криму через адміністративний кордон.
Попередня дата проведення акції — 3 травня.
Чубаров також не виключає можливості того, що Кремль намагатиметься залякувати кримських татар напередодні «маршу на Крим».