24 травня мусульмани України відзначають Ід аль-Фітр, або Ураза-байрам (Ораза-байрам), — свято завершення священного місяця посту й молитви Рамадан. Це одне з двох ісламських свят, шанованих ісламською уммою та широко відзначуваних у всіх мусульманських громадах світу. Ід аль-Фітр настає після того, як на небі з'явиться молодик - новий півмісяць, що свідчить про завершення священного місяця. Мусульмани слідують місячному календарю, що складається з 12 місяців в році з 354 або 355 днів. Тож півмісяць, який побачили місяць тому послідовники ісламу в благословенну п’ятницю 24 квітня, сповістив про початок дев'ятого місяця ісламського календаря, і поява молодика сповіщає і про завершення священного місяця.
Понад 1,5 мільярда мусульман по всьому світу проводили Рамадан в цьому році в умовах жорсткого карантину карантину через пандемію коронавирусної інфекції, що стало перешкодою для проведення традиційних спільних молитов, колективних розговіннь (іфтарів) і усамітнення в мечеті в останні дні благословенного місяця.
Не виняток і українські послідовники ісламу — як повідомляє Духовне управління мусульман України «Умма», мусульмани України цього року провели священний місяць і святкують його завершення в незвичних умовах. Глобальна проблема — пандемія коронавірусної інфекції та заходи з запобігання її поширенню — дуже змінили звичний спосіб життя, внесли корективи у форми релігійних ритуалів, зустрічей, святкувань. Але ці зміни та випробування не тільки не загасили дух Рамадану, а навпаки спонукали мусульманську громаду до об’єднання, координації дій, розширення сфер діяльності та посилення активності для добра всього суспільства.
Мусульманські громади, що входять до ДУМУ «Умма», ісламські культурні центри та громадські організації ГС «Всеукраїнська асоціація «Альраід» змогли швидко та ефективно перелаштувати свою роботу.
Усвідомивши небезпеку коронавірусної інфекції та підтримавши протиепідемічні заходи уряду України, релігійні громади ДУМУ «Умма» перейшли на новий режим діяльності: припинено проведення колективних релігійних обрядів, обмежено присутність вірних у мечетях та ісламських центрах, переведено на онлайн-формат релігійну та освітню роботу, проведення конференцій та нарад. Головним мотивом таких змін стали ісламські принципи збереження здоров’я та життя людини, досягнення загального добробуту.
Ісламські та громадські організації стали активними членами широкого суспільного фронту з подолання наслідків епідемії, надання допомоги соціально незахищеним українцям, незалежно від їхньої віри, національної та культурної приналежності. У рамках добродійного проєкту «Єдине тіло», ініційованого ГСВА «Альраід», зібрано та розподілено між нужденними по всій Україні десятки тисяч харчових наборів — від Сєвєродонецькау до Ужгорода, від Сум до херсонської Новоолексіївки. Організовано програми з довозу готової їжі в багатьох населених пунктах країни. Активісти шили та роздавали медичні маски на вулицях міст, збирали допомогу людям зі знищених вогнем сіл Житомирщини, капелани-мусульмани відвідували вояків на передовій.
Треба зазначити, що добродійні ініціативи були широко підтримані українськими вірянами, організаціями, національними громадами та діаспорами в Україні, посольствами Туреччини, Індонезії, Малайзії, Пакистану, Катару.
Мусульмани також брали активну участь у культурному, науковому-освітньому житті. Як прибічники гармонійних, добросусідських відносин у суспільстві духовні лідери, імами ДУМУ «Умма» брали участь у міжконфесійних заходах, вели діалог на сторінках видань і в телепрограмах.
На знак солідарності з кримськотатарським народом підтримано акції з ушанування пам’яті жертв геноциду, відправлено відповідні молитви. «У Львові теж фізично ми не разом, та єдині душею з усіма кримцями світу», — каже імам Ісламського культурного центру ім. Мухаммада Асада (Львів) Мурат Сулейманов, що його слова наводить «Громадське радіо».
Важливою подією, що характеризує оцінку позитивної, прогресивної ролі ісламу та мусульман у суспільному та державному житті країни, стала ініціатива президента України Володимира Зеленського: визнання мусульманських свят Курбан-байрама (Ід аль-Адха) та Урази-байрама (Ід аль-Фітр) державними релігійними святами. Про це заявлено в останню декаду Рамадану під час зустрічі Президента з представниками корінного мусульманського народу України — кримськими татарами.
Отже, попри глобальні виклики, перепони та труднощі, мусульмани України змогли консолідуватися й дати гідну відповідь на них, змогли продовжити справу служіння миру, добробуту та свободі, наповнивши її новою енергією, змістом і формами.