Днями завершився перший етап масштабного мультидисциплінарного проєкту «Шлях/Yol» — арт-караван «Чумацький шлях». Протягом семи днів 30 відомих кримськотатарських і українських діячів культури, журналістів, блогерів пройшли за маршрутом однієї з гілок колишнього Чумацького шляху: від Києва до нинішнього КПВВ «Каланчак» на адмінкордони з окупованих Кримом. Учасники проєкту сподіваються, що по деокупації Криму їм вдасться завершити проєкт і пройти останню частину шляху — від Перекопу до Бахчисарая. Маршрут довжиною 1250 км прокладено через чотири области України на історичному торговому шляху, що ним чумаки їздили у Крим по сіль.
Арт-караван «Чумацький шлях» — унікальна ініціатива, яка має на меті повернути на історико-духовну мапу України прадавній шлях чумаків, що служив живою артерією обміну культурами, товарами, новинами та об’єднував український і кримськотатарський народи аж до початку XX ст.
Проєкт складається з семи ініціатив (подій і заходів), що презентують різні напрямки культури, і креативних індустрій, об’єднаних темою «Шлях». Його реалізує Громадська організація «Ель-Чебер» за підтримки Українського культурного фонду. У заходах беруть участь відомі діячі культури та мистецтва, зокрема співачка Джамала, історик Гульнара Абдуллаєва, заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова, проректор Українського католицького університету Мирослав Маринович, діячі мистецтва Рустем Скибін, Петро Гончар, Ахтем Сеїтаблаєв тощо.
Кожна з семи ініціатив — окремий блок, що розповідає та показує культуру, історію, освіту, релігію, державність, традиції кримських татар та українців, демонструє нерозривність культурних та історичних зв'язків Криму з материковою Україною, розкриває взаємини України та Криму, розвінчує міфи, що нав’язували людям близько двох століть.
Як повідомляє «Крим.Реаліі», учасники арт-каравану з метою максимального відродження духу Чумацького шляху ночували в наметах і спільно з представниками місцевої влади та активістами відкривали пам’ятні шляхові знаки, проводили концерти, вечори мистецтв, виставки, зустрічалися з місцевими жителями, брали участь у програмах на місцевих телеканалах і радіостанціях.
Керівник проєкту «Шлях/Yol», голова громадської організації «Ель-Чебер», кримськотатарський художник-кераміст Рустем Скибін нагадав, що прадавній шлях чумаків був живою артерією обміну культурами:
«Ми хочемо, щоб він служив цим цілям і надалі і закінчувався місцями дружби й миру, а не дислокацією російських військових частин. Чумацький шлях є архетипом для українців і кримських татар, бо цей шлях служив нашим народам століттями — як шлях, як тепер сказали б, народної дипломатії. І сьогодні ми сучасними засобами робимо те саме через культуру».
«Абсолютно переконаний в тому, що знання про себе, про тих, хто живе поруч з тобою, через культурний інструментарій, через традиційні ремесла, через емоційний дуже змістовний наратив — це, можливо, один з тих фундаментальних шляхів для того, щоб дійсно такі поняття як «об'єднання» були не просто мріями, а втілилися в життя», — зазначив директор «Кримського дому», режисер Ахтем Сейтаблаєв.
«Ми проїхали маршрутом Чумацького шляху, зупинялися в містах на цьому маршруті, проводили культурно-мистецькі акції спільно з місцевою владою та місцевими громадами, встановлювали пам’ятні знаки про те, що тут проходив історичний Чумацький шлях, який з’єднував материкову частину України й півострів Крим. Ця ініціатива абсолютно нівелює всі міфи, що поширювала радянська пропаганда, а нині — російська, про те, що українці та кримські татари ворогували», — каже менеджер проєкту «Шлях/Yol» мистецтвознавець Світлана Ляховець.
Арт-проєкт «Чумацький шлях» завершився, але не закінчено проєкт «Шлях/Yol». Майстри мистецтв материкової України та Криму планують пройти іншими відгалуженнями Чумацького шляху, презентувати нові виставки й концерти, залучити до багатонаціонального руху нових учасників. Він триватиме, поки не завершиться на території звільненого Криму.