Муфтій Саід Ісмагілов відповідав на питання учасників семінару «Релігія в особах»

Муфтій Саід Ісмагілов відповідав на питання учасників семінару «Релігія в особах»
Онлайн-зустріч із муфтієм ДУМУ «Умма» Саідом Ісмагіловим "Релігія в особах"
09.11.2021
Оцініть статтю: 
(227 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

Ініційований провідними релігієзнавчими інституціями України — Відділом релігієзнавства Інституту філософії НАНУ, Київським національним університетом, Українською асоціацією релігієзнавців (УАР) та МАР — інформаційно-методологічний семінар «Релігія в особах» відновив роботу. 

На думку модераторки заходу, віцепрезидентки УАР професора Людмили Филипович, в умовах, коли карантин обмежує очне спілкування, онлайн-семінар дає можливість почути авторитетний голос церкви та релігійних організацій.

8 листопада відбулась онлайн-зустріч із відомим ісламським лідером, муфтієм ДУМУ «Умма» Саідом Ісмагіловим — ученим-релігієзнавцем, кандидатом наук, очільником Українського центру ісламознавчих досліджень. 

Семінар зібрав близько ста учасників. Шейх Саід розповів їмпро свій шлях в ісламі та основи цієї релігії, про Коран, а також відповів на численні питання — їх було дуже багато, тож відповіді опублікують і на сторінці Українського центру ісламознавчих досліджень. 

Під час онлайн-зустрічі муфтій озвучив свій погляд на фемінізм в ісламі, явище так званого неоісламу та постісламу, ставлення до ІДІЛ і «Талібану», жінок у суфізмі, ставлення мусульман до послідовників інших релігій. Присутні цікавилися внутрішньоконфесійними відносинами в мусульманському середовищі в Україні та стосунками з різними духовними управліннями, запитували про релігійну освіту як самого шейха Саіда, так і можливості українських мусульман її здобути; чи реальна «ісламізація Європи» тощо. Наводимо деякі відповіді.

Муфтій зазначив, відповідаючи про ІДІЛ і «Талібан», що іслам суворо забороняє вбивства та насильство, що ідеологія ультрарадикальних угруповань не відповідає ні настановам Корану, ні цінностям ісламу: 

— Те що вони роблять, ганьбить ім’я такої миролюбної релігії. Ці злочинці, виправдовуючись начебто ісламом, розв’язують свої матеріальні питання. Що стосується «Талібану», то ми спостерігаємо за їх другим пришестям в Афганістані… На глобальному рівні всі світові гравці домовилися про це, що вони передають територію Афганістану «Талібану», який декларує, що вони не будуть порушувати права людей. Але поки що ми бачимо, що вони не відмовляються від своєї ультрарадикальної ідеології, своїх ультраконсервативних поглядів.

Про іслам і фемінізм:

— Взагалі важко зрозуміти, що є фемінізм, який не має одного чіткого визначення. Бо щоразу в це поняття вкладають різні сенси. Є мусульманки, що позиціюють себе як феміністки та борються за права жінок, надані їм ісламом. Ми знаємо, що в деяких країнах, які вважають за мусульманські, <…> справді обмежують права жінок. Навіть ті, що їм надав Господь.

Щодо ставлення мусульман і самого шейха Саіда до християн, юдеїв, зороастрійців, він дав розлогу відповідь, згадавши, зокрема, аят 82 сури «Аль-Маіда»: «Істинно, ти побачиш, що найближчі в любові до тих, які увірували — ті, що кажуть: „Воістину, ми — християни!“ Це так, адже серед них є священники й ченці, і вони не вивищуються». 

— Господь наказав ставитися з особливою пошаною до людей Письма, а до всіх інших — з добром і повагою, — пояснив муфтій. — Заборонено примушувати до релігії — про це сказано у 256 аяті другої сури Корану. Тож я додержую настанов Корану, ми ставимося з любов’ю до людей Письма, з добром і повагою до всіх інших. 

Щодо мусульманських свят і надання їм статусу загальнодержавних, шейх Саід сказав, що робити ці дати вихідними для всіх українців зовсім не обов’язково, але статус державних дав би змогу послідовникам ісламу мати вільні дні на ці свята.

Також муфтій ДУМУ «Умма» запропонував зацікавленим скористатися можливістю та отримати переклад Корану українською мовою та іншу релігійну та релігієзнавчу літературу, зокрема перший україномовний енциклопедичний словник ісламських термінів (співавтором якого він є. — Ред.), звернувшись безпосередньо до Ісламського культурного центру Києва.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.