В Україні з’явиться винятковий мовний корпус кримськотатарських текстів

В Україні з’явиться винятковий мовний корпус кримськотатарських текстів
26.08.2022
Оцініть статтю: 
(160 оцінки)
admin
Зображення користувача admin.

У рамках реалізації Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022–2032 роки в Україні буде створений Національний корпус кримськотатарської мови (НККМ). Це онлайн-платформа, що виконуватиме функцію відкритої бібліотеки навчально-освітніх і наукових матеріалів із кримськотатарської мови. 

Як повідомляє пресслужба Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, НККМ — винятковий та впорядкований мовний корпус кримськотатарських текстів різних жанрів із широким спектром пошуку слів за різними параметрами.

Корпус регулярно поповнюватиметься масивами наукових статей, монографій, художньої, біографічної та іншої літератури, газетної публіцистики тощо та в перспективі міститиме понад 1 млн слововживань.

Онлайн-платформа покликана стати потужним інструментом для студентів, науковців, дослідників, викладачів-практиків та інших зацікавлених осіб, що бажають вивчити кримськотатарську мову — це особливо актуально, бо її становище настільки небезпечне, що ЮНЕСКО внесло кримськотатарську до списку мов, що серйозно загрожені.

Проєкт НККМ реалізується як співпраця Мінреінтеграції, КНУ ім. Т. Шевченка, Таврійського національного університету ім. В. Вернадського, молодіжної громадської організації Qırım Young за підтримки програми «Електронне урядування задля підзвітности влади та участи громади (EGAP)», що впроваджує фонд «Східна Європа». 

Народний депутат Рустем Умеров подякував Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за цю ініціативу та заявив:

«Маємо працювати над тим, щоб зберегти мову, культуру та самобутність корінного народу України — кримських татар».

Як зазначав офіційний Telegram-канал Міністерства культури та інформаційної політики України, окупувавши Крим 2014 року, РФ провадить репресивну політику, залякуючи, чинячи психологічний тиск, ув’язнюючи та викрадаючи жителів півострова, передусім кримських татар. Після 24 лютого 2022 року репресії проти представників корінного народу тільки посилилися. Тепер від них страждають і родини, що оселилися свого часу на материковій частині України — в Херсонській та Запорізькій областях.

«Завданням України в цій війні є захист і безпека корінних народів. І кожен, хто сьогодні на фронті та в тилу, має пам'ятати про це. Україна — дім кримських татар, караїмів та кримчаків. Крим — це Україна!» — сказано в публікації міністерства.

Закон України «Про корінні народи України» ухвалено 2021 року. Він називає корінними три народи, що не мають власних державних утворень за межами нашої країни: кримськотатарський, караїмський і кримчацький.

Генеральна Асамблея ООН оголосила 2022–2032 роки Міжнародним десятиріччям мов корінних народів. Ініціатива має на меті привернути увагу до проблеми втрати таких мов.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.