Цинічна спецоперація проти «Арабської весни»: політична сутність та наслідки

Цинічна спецоперація проти «Арабської весни»: політична сутність та наслідки
19.09.2012
Оцініть статтю: 
(101 оцінка)
nourdeen
Зображення користувача nourdeen.

Поява скандального та відверто ксенофобського фільму «Невинність мусульман», створеного у США, вже надто дорого обійшлась як Арабському світові, так і Заходу. Внаслідок широкої хвилі заворушень, що прокотилась багатьма арабськими країнами, загинуло декілька громадян, у тому числі й посол США в Лівії К. Стівенс, десятки поранено. В облозі опинились посольства США в Єгипті, Тунісі, Ємені та інших країнах. Могутній вибух антиамериканських та антизахідних настроїв заполонив вулиці та майдани багатьох мусульманських країн.

Чим більше з’являється інформації про те, ким та як створювалося це відверте спотворення великої світової релігії та Пророка Мухаммеда, чиє ім’я так дороге і святе для півтора мільярдів мусульман усього світу, тим очевидніше стає розуміння того, що заподіяне – це ретельно спланована широкомасштабна, цинічна й відверта провокація, а точніше – спецоперація. Її можна порівняти хіба що із запуском могутньої балістичної ракети із кількома боєголовками, кожна з яких має свою конкретну ціль.


Так проти кого ж було запущено цей снаряд великої руйнівної сили?

На нашу думку, головні мішені цієї спецоперації такі:


По – перше – це ті сили поміркованого ісламу, які протягом усього нинішнього трансформаційного процесу, що отримав назву «Арабська весна», прийшли до влади у низці арабських країн, і, у першу чергу, в Єгипті та Тунісі. Незважаючи на криваві та драматичні події у лівійському Бенгазі, стверджуємо, що у фокусі удару був Єгипет, точніше Партія справедливості і розвитку, яка впевнено перемогла на парламентських і президентських виборах та стала правлячою, а її кандидат М. Мурсі став президентом Єгипту. Нова політична влада країни спромоглася зміцнити своє становище, демонтувати фактично владу військових в Єгипті і приступити до широкомасштабних реформ. Саме у сьогоднішньому Єгипті вирішується доля «Арабської весни» - чи стане вона проривом арабського народу до розбудови справедливого й процвітаючого суспільства, де панує закон, повага до людини, її гідності, до прав жінок, національних та релігійних меншин, чи навпаки Арабський світ перетвориться на зону хаосу, приниження, безнадії.

Саме тому головним завданням цієї провокації були дискредитація правлячої в Єгипті Партії справедливості і розвитку, яка дотримується принципів поміркованого ісламу, «васатиї», а також президента країни М. Мурсі, який впевнено розпочав будівництво нового Єгипту. Також серед головних завдань організаторів цієї спецоперації були намагання дестабілізувати єгипетське суспільство, спровокувати в цій країні криваві зіткнення на міжконфесійному ґрунті, передусім між мусульманами та християнами. Все це, у кінцевому підсумку, мало привести до кардинальної переорієнтації внутрішньої і зовнішньої політики Єгипту – найбільшої арабської держави, яка посідає центральне місце на Близькому і Середньому Сході.

По – друге, удар наносився по тому взаєморозумінню, який протягом останнього часу намітився між адміністрацією нинішнього американського президента Б. Обами та політичними силами поміркованого ісламу в Арабському світі. Саме американська позиція відіграла велику роль у мирному розв’язанню конфлікту між новообраним президентом Єгипту М. Мурсі та Вищою Радою Збройних Сил. Далеко не випадково, зазначена провокація була проведена буквально за лічені дні до запланованого візиту єгипетського президента М. Мурсі до США та його перемовин із американським президентом Б. Обамою.


Без сумніву, удар також наносився й по нинішньому американському президентові, точніше по його курсу щодо Ісламського світу, який сприяв просуванню сучасної трансформаційної хвилі в Арабському світі. Звертає на себе увагу й той факт, що синхронно із появою скандального «кіношедевру» у провідних американських ЗМІ з’явилась серія публікацій сумнозвісного американського «фахівця» з Ісламу, Д. Пайпса, в яких він намагається довести, що Б. Обама – це «прихований мусульманин», такий собі «крот» ісламістів в американському істеблішменті. Саме тому, мовляв, він і виявляє таку поблажливість до мусульман. Годі казати, що ця нісенітниця розрахована на американського обивателя, якого таким способом у черговий раз лякають «ісламською загрозою», «ісламським заколотом» й таке інше. Все це має, як планують організатори таких фальшивок, позначитись на майбутніх президентських виборах у США в листопаді нинішнього року.

Таким чином, в епіцентрі нинішньої провокації – «Арабська весна». Її головна мета – допомогти її згортання, недопущення її подальшого поступу, вихолощення її конструктивної сутності та спрямованості.


Цілком очевидним є й те, що нинішня інформаційна хвиля стосовно згадуваного нікчемного фільму відтіснила на другий план висвітлення подій у Сирії, ніби даючи тим самим сирійському диктатору шанс для перепочинку та нових маневрів. Відійшли на задній план й питання створення незалежної Палестинської держави та й багато інших найактуальніших проблем Близькосхідного регіону.


Ситуація, що склалася внаслідок запуску у дію зазначеної спецоперації вимагає, на нашу думку, зважених та узгоджених дій керівництва США, Євросоюзу, Єгипту, Тунісу, інших арабських країн, Туреччини, шановних лідерів ісламу та християнства, керівників низки найбільш шановних та впливових релігійних центрів ісламу та християнства.


Значний внесок у недопущення розв’язання в зоні Арабського світу міжрелігійних зіткнень, збереження міжрелігійного миру і злагоди можуть зробити й ВГО «Український центр ісламознавства» та ВАГО «Альраід» через ініціювання нового проекту своєї участі у комплексі заходів, спрямованих на вирішення цього шляхетного завдання.

В'ячеслав Швед , провідний науковий співробітник

Інституту світової економіки і міжнародних відноси

НАН України, віце-президент

Всеукраїнської громадської організації

«Український центр ісламознавства»

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.