Українські мусульмани зареєстрували найбільшу кількість етноконфесійних організацій

12.02.2009
Оцініть статтю: 
(73 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

У приміщені Українського національного інформаційного агентства (Укрінформ) 11 лютого 2009 року відбулась прес-конференція «Релігійна свобода у світі і в Україні. Підсумки 2008 року» за участі Голови Державного комітету України у справах національностей та релігій Олександра Сагана. У своєму виступі він зазначив, що особлива увага впродовж 2008 року була приділена питанням формування практичних заходів реалізації державної політики щодо релігії і церкви, забезпечення прав релігійних організацій, узагальнення практики застосування чинного законодавства з питань, що належать до компетенції Держкомнацрелігій та вдосконалення цього законодавства.

Як повідомляє РІСУ з посиланням на прес-службу Держкомнацрелігій, голова Комітету проінформував учасників прес-конференції, що станом на 1 січня 2009 р. релігійна мережа в Україні представлена 55 віросповідними напрямками, в межах яких діє 34465 релігійних організацій (на 624 більше в порівнянні з минулим роком), в тому числі 33083 релігійних громад, 85 центрів та 255 управлінь, 432 монастирі, 340 місій, 74 братства, 196 духовних навчальних закладів, 12633 недільні школи. Справами Церкви в Україні опікується 29892 священнослужителі. Для богослужінь релігійні організації використовують 22437 культових та пристосованих під молитовні споруд.

Розподіл церковно-релігійних організацій за конфесійною ознакою свідчить про домінування в Україні православ’я, до якого входить 17071 парафія, тобто 51,6 відсоток від загальної кількості релігійних осередків віруючих країни. Водночас, спостерігається тенденція до зменшення його питомої ваги в загальній складовій, а приріст релігійних громад є нижчим загальнодержавного показника. Більше тисячі релігійних організацій репрезентують етноконфесійні утворення. Найбільшу частину з них зареєстровано послідовниками ісламу – 535 організацій. Юдаїзм представлений 295 організаціями, Закарпатська (угорська) реформатська Церква — 118, Німецька євангелічно-лютеранська Церква — 40, Вірменська апостольська Церква — 27 релігійних організацій. Разом з тим. О.Саган наголосив, що в Україні протягом останніх років спостерігається стрімке зростання протестантських релігійних громад, кількість яких перевищила 10 тисяч.

За словами Голови Держкомнацрелігій, в стадії будівництва знаходиться 2399 культових об’єктів. Водночас, релігійні організації користуються 6693 орендованими та 963 колишніми некультовими церковними будівлями.

Слід констатувати, що інтенсивний ріст кількості релігійних організацій значно випереджає можливості їхнього матеріального та майнового забезпечення. Це породжує напругу в релігійному середовищі, невдоволення віруючих, їхні скарги в різні інстанції щодо фактів неуваги і формалізму у цій справі з боку місцевих органів влади. Майнові суперечки в деяких населених пунктах призводять до гострого протистояння між релігійними громадами, порушення громадського правопорядку.

О.Саган зазначив, що пріоритетним завданням Держкомнацрелігій у 2008 році було питання підготовки проекту Закону України «Про повернення культових будівель релігійним організаціям». В рамках широкого відкритого експертного обговорення цього питання були визначені концептуальні принципи процесу реституції церковної власності, які передбачали перш за все: 1) відновлення майнової і соціально-політичної справедливості щодо Церкви; 2) визнання права релігійних організацій на конфесійне господарювання й культове майно; 3) розроблення нових господарчо-правових норм використання повернутої релігійним організаціям церковної власності.

На думку Голови Комітету, міжнародна діяльність релігійних організацій, їхні зв’язки з одновірцями за кордоном виступають важливою складовою державної політики в галузі свободи совісті. Упродовж 2008 року релігійні організації України продовжували активно проводити міжнародну діяльність, спрямовану на зміцнення співпраці з одновірцями за кордоном, запрошення іноземних священнослужителів, проповідників, місіонерів та інших представників зарубіжних релігійних організацій. Так, за релігійною візою Україну відвідало 7846 іноземців.

О.Саган наголосив, що в 2008 році до України від міжнародних релігійних організацій надійшло 13316,8 тон гуманітарних вантажів. За конфесіями частка вантажів гуманітарної допомоги складає: євангельських християн-баптистів — 4710,1 т. (35,3 % від загальної кількості), християн віри євангельської — 2166,91 т., Свідків Єгови — 1411,7 т., харизматичних церков — 737,5 т., Церкви Христа — 243,8 т., УГКЦ — 228,8 т., православних церков — 202,9 т., інші конфесії — 2045,7 т.

За словами Голови Держкомнацрелігій, соціально-політична стабільність країни багато в чому зумовлюється змістом та спрямованістю державно-церковних і міжконфесійних відносин, суспільною активністю релігійних інституцій. Сучасна стратегія співробітництва держави і церкви, як цілеспрямований і системний процес, утверджує духовну культуру, формує поле толерантності та взаємоповаги, спрямована на пошук взаємоприйнятних форм і методів розв’язання соціальних і релігійних проблем.

У прес-конференції також взяли участь: Президент Української асоціації релігійної свободи В.Єленський, Виконавчий директор центру релігійних процесів Л. Филипович, заступник директора Інституту Релігійної свободи М.Васін.

За матеріалами РІСУ

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.