У Сімферополі відбулася урочиста церемонія закладання пам'ятної капсули та першого каменю в основу майбутньої Соборної мечеті «Джума-Джамі» на вулиці Ялтинській, 22.
День 3 березня 2011 року став знаменною датою в житті кримскоготатарского народу і всього кримського півострова, - у Сімферополі відбулася урочиста церемонія закладання пам'ятної капсули і першого каменя в основу майбутньої Соборної мечеті «Джума-Джамі» на вулиці Ялтинській, 22.
Семирічне протистояння з міською владою щодо будівництва Соборної мечеті в Сімферополі нарешті завершилося.
«Сьогодні дійсно знакова подія для всіх кримчан, - звернувся до присутніх голова Ради міністрів АРК Василь Джарти. - Крим - багатонаціональний регіон і факт закладки першого каменю Соборної мечеті підтверджує, що ця подія нас не роз'єднує, а об'єднує. Нас об'єднує єдність культури і народностей і в цьому наша перевага».
На торжество зібралося близько тисячі чоловік. Список офіційних осіб, що взяли участь у церемонії, склали голова Ради міністрів АРК Василь Джарти, постійний представник президента в Криму Володимир Яцуба, голова меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемільов, президент Міжнародної громадської організації «Всесвітній конгрес кримських татар», депутат кримського парламенту Рефат Чубаров, Муфтій мусульман Криму Хаджі Еміралі Аблаєв, Митрополит Сімферопольський і Кримський Лазар.
Перед закладанням символічного каменю, муфтій Криму Хаджі Еміралі Аблаєв звернувся до Всевишнього з молитвою за мир, добробут і процвітання на кримській землі.
Рефат Чубаров зачитав текст-звернення послання до нащадків трьома мовами - українською, татарською та російською.
У ньому мовиться: «Шановні нащадки, сьогодні, 3 березня 2011 року, ми - представники різних національностей і віросповідань, об'єднавшись на благо Криму і його жителів, урочисто заклали перший камінь на місці будівництва Соборної мечеті. Ми докладемо зусиль для того, щоб споруджена на цьому місці мечеть стала однією із найкрасивіших і найвеличніших споруд столиці Криму і разом із храмами віруючих інших віросповідань наповнювала радістю, теплом та добром серця і душі людей».
Голова Меджлісу Мустафа Джемільов у зверненні до присутніх сказав: «Після довгих років поневірянь, ми змогли завершити цю добру справу. Протягом тривалого періоду кримські татари не могли домогтися справедливості, багато в чому саме завдяки Василю Джарти всього за кілька тижнів справа зрушила з місця, і ми стали свідками поворотного етапу в житті народу».
Нагадаємо, перше узгодження місця розташування і розмірів ділянки для Соборної мечеті Духовне управління мусульман Криму отримало ще у 2004 році. Тоді в міськраді запропонували три адреси для майбутнього будівництва. Духовне управління мусульман Криму вибрало ділянку на вулиці Ялтинській, 22, однак міськрада незабаром скасувала своє рішення. Судові тяжби, що пройшли два кола судових інстанцій усіх рівнів, тривали до 2011 року. Наприкінці січня Вищий Господарський суд України підтвердив законність рішення Господарського суду АРК, який 12 травня 2010 року зобов'язав Сімферопольську міську раду в 10-денний термін із дня набуття рішенням законної сили укласти з ДУМК договір оренди земельної ділянки за адресою вул. Ялтинська, 22.
Напередодні, 2 березня, депутати Сімферопольської міської ради проголосували за надання Духовному управлінню мусульман Криму земельної ділянки площею 2,7 га в районі Ялтинської, 22 у постійне користування для будівництва комплексу Соборної мечеті.
Власкор у Сімферополі
Посилання на тему:
З питання Соборної мечеті вступив у дію договір у редакції ДУМК, - Меджліс
Сімферопольська міськрада ухвалила рішення про будівництво Соборної мечеті
Вищий адмінсуд України вирішив справу про будівництво Соборної мечеті у Сімферополі на користь ДУМК
Зміна місця будівництва Соборної мечеті не має сенсу, - Рефат Чубаров
Ні рішення Президента, ні рішення суду по Соборній мечеті не виконуються, - М.Джемільов
Рішення про будівництво Соборної мечеті в Сімферополі відклали до затвердження генплану міста