У Криму почали видавати кредити за законами шаріату

1
Клієнтами «Ля Риби», а таких на сьогоднішній день вже більше 300, є люди, які займаються, в основному, малим підприємництвом.
04.05.2011
Оцініть статтю: 
(526 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

У Криму з'явилася перша фінансова установа, яка здійснює всі свої операції виключно за законами шаріату. При цьому кредитний союз під назвою «Ля Риба», заснований у Сімферополі професійним банкіром, автором книги про кредитні взаємини в Ісламі Юнусом Аблямітовим, працює у повній відповідності із законодавством України.

В основі ісламської банківської системи лежить усунення з усіх фінансових операцій позикового відсотка, оскільки лихварство категорично заборонене Кораном. Суперечать законам шаріату як видача, так і отримання грошей у борг під відсотки. Заборонені й будь-які операції, пов'язані з гральним бізнесом, виробництвом свинини, алкогольної продукції і тютюну. Всі операції у банківських установах, що працюють за законами шаріату, здійснюються на основі розподілу відповідальності і пайової участі обох сторін у всіх прибутках і збитках. При цьому ісламські банки не вимагають від клієнта надання застави.

У Криму першою фінансовою установою, що дотримується як законодавства України, так і вимог шаріату, став кредитний союз «Ля Риба», який заснував у Сімферополі професійний банкір, автор книги «Іслам і кредитні взаємини» Юнус Аблямітов.

«Суттю фінансових відносин по-ісламськи є такі відносини, у яких власник грошового капіталу і бізнесмен виступають як рівноправні партнери, що розділяють як прибуток від підприємства, так і можливий ризик, – сказав він в інтерв'ю кримськотатарській газеті «Авдет». – Тому ісламський банк кардинально зацікавлений в ефективній роботі позичальника, тоді як звичайний банк зацікавлений лише у поверненні кредитів і отриманні відсотків, що належать йому, за будь-яку ціну».

За словами Аблямітова, назва кредитного союзу говорить сама за себе: «Ля Риба» в перекладі з арабської «Немає відсотків».

«Ми не благодійна організація, – зазначив він. – Ми так само, з одного боку, беремо гроші, з іншого – даємо. Єдине, що нас відрізняє від інших фінансових установ України – ми прагнемо дотримуватися законів шаріату».

Як розповів Аблямітов, його кредитний союз працює за принципом пайової участі в бізнесі. Прибуток, отриманий від позичальників, ділиться з тими, чиї гроші були використані в бізнесі пропорційно їх пайовому внеску.

Клієнтами «Ля Риби», а таких на сьогоднішній день вже більше 300, є люди, які займаються, в основному, малим підприємництвом – фермери, таксисти, власники магазинів, пекарень, перукарень.

При цьому однією з найважливіших умов для участі у цьому бізнесі, за словами голови правління кредитного союзу, є укладення договору про спільну діяльність.

Спеціально для роботи з клієнтами Аблямітов розробив комп'ютерну програму, яка допомагає членам союзу скласти невеликий бізнес-проект і порахувати рентабельність майбутнього підприємства.

«В інших фінансових установах відсоток ставиться на всю суму позики, тобто не важливо, отримав ти прибуток від позики чи ні, ти зобов'язаний щомісячно виплачувати певну частку банку. У випадку ж «Ля риби» між підприємцем і позичальником ділиться тільки прибуток», - пояснив Аблямітов.

За його словами, якщо прибуток складає 50 відсотків, позичальник віддає союзу 25 відсотків, а решту 25 – залишає собі. При цьому максимум, що можуть взяти з позичальника в «Ля рибі» – 350 гривень з 10 000 гривень інвестицій на місяць.

«Злі язики говорять, що, мовляв, ми лукавимо, і наша організація – той же банк, тільки назви різні, – зазначив Аблямітов. – Але ми чітко відстежуємо рентабельність бізнесу позичальника, щоб людина не віддала нам потім усе зароблене, а лише частину від наших вкладень». Зате й проблем з поверненням інвестицій кредитний союз не відчуває. «Звичайно ж, затримки бувають, але «дохлих» грошей у нас немає!» – запевнив Аблямітов.

Він зазначив, що аналіз і спільне планування майбутнього бізнесу дозволяють видавати гроші навіть тим, кому відмовляють інші банки.

Як правило, у тих, хто розпочинає свою справу, часто не буває предметів повернення кредиту, тобто застави. «Але на нашій практиці ми переконуємося, що саме такі люди краще за все повертають кредити, – сказав голова «Ля риби». – Бідний краще платить по кредиту тому, що в нього мотивація набагато сильніша – він прагне вирватися з бідності і боргів, а також не хоче псувати відносини з єдиним банком, який повірив у нього».

Ісламський кредитний союз дає гроші лише на розвиток малого і надмалого бізнесу, де рентабельність найбільш висока й іноді зашкалює за 100%.

«Усе решта – наприклад, видача кредиту на спорудження будинку або покупку товару, є «харамом», тобто недозволеним із погляду ісламу», – підкреслив Аблямітов.

При цьому, за його словами, серед членів кредитного союзу – далеко не лише мусульмани, а й християни, й іудеї. Єдині, кому, як правило, відмовляють у членстві – атеїсти.

За матеріалами «Крим24»

Посилання на тему:

Новини

Президент міжбанківського відомства України переконаний, що моральні закони ісламського банкінгу властиві й нашій цивілізації

Iнвестиції за законами шаріату

В Україні незабаром з’являться ісламські банки (ВІДЕО, оновлено)

В Україні планується випуск ісламських облігацій на суму 500-600 млн євро

Статті

Утро.UA: Українські банки не поспішають видавати «мусульманські кредити»

А може варто замислитися? Про ісламський банкінг заговорили в Україні

Фактор віросповідання: кому банки довіряють більше

Наукові роботи

Правові аспекти глобалізації фінансових ринків: можливості зближення норм права ісламської і української правових систем, що регулюють фінансові угоди (рос. мовою)

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.