Вимагаючи щось для себе, кримські татари тим самим розширюють можливості й інших мешканців Криму. Про це під час прес-конференції в «Оглядачі» розповів директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.
«Кримські татари - найбільш активна соціальна група, яка прагне до більшого доступу до соціального добробуту», - промовив експерт. Разом із тим, він підкреслив: досягаючи власної мети, «вони надають і всім іншим, як це не парадоксально, також збільшувати цей доступ».
«Це - логіка колективних дій», - сказав експерт.
Відповідаючи на питання, як вирішити проблеми інших етнічних груп, що проживають на півострові, зокрема, євреїв і німців, Семиволос сказав: «Якщо кримським татарам не словами, а ділом вдасться поширити цей соціальний капітал на інші групи населення, залучити їх до співпраці й збудувати мости довіри, гадаю, ідея побудови, у тому числі і кримськотатарської національної автономії, стане ближче».
Разом із тим експерт зауважив, що багато чого буде залежати від самих кримських татар та їх готовності до такої співпраці та підтримки вимог інших соціальних груп півострова.
Під час прес-конференції також обговорювалося питання відновлення державності кримськотатарського народу як національної автономії у складі України, про що в останні роки часто зазначається в документах Меджлісу.
При цьому, Ігор Семиволос вважає, що на сьогоднішньому етапі розвитку українського суспільства і держави, цієї мети досягти непросто.
Експерт Інституту демократії імені Пилипа Орлика Наталія Беліцер, яка також брала участь у прес-конференції, назвала «великою ганьбою для України» той факт, що до цього часу законодавчо не реабілітовано депортованих за національною ознакою.
Вона підкреслила, що кримські татари є цілісним народом, у якого немає «жодної іншої батьківщини, окрім Криму», і за долю якого «несе відповідальність саме Україна».
Беліцер рекомендувала підтримати на всіх рівнях скликання Міжнародного форуму, оскільки «міжнародна громадськість загальними зусиллями допоможе державі Україна вирішити цю складну проблему».
Також експерт оголосила рекомендації Комітету ООН з ліквідації расової дискримінації щодо відновлення прав кримськотатарського народу в Україні, першою і найголовнішою серед яких Комітет вважає повернення Україною всього того, що було відібране радянською владою у кримських татар.
За матеріалами «Оглядач»