Рішення папи Бенедикта XVI відновити департамент Ватикану, відповідальний за діалог з мусульманським світом, було схвалено мусульманами і християнами, як конкретний крок убік поліпшення мусульмансько-християнських відносин, що серйозно погіршилися після скандального виступу понтифіка минулого року.
«Я думаю, це прекрасна ідея», - сказав отець Том Різ (Tom Reese), провідний дослідник Вудстокського Теологічного Центра при Університеті Джорджтауна і визнаний експерт із питань Ватикану, в інтерв'ю Reuters.
Державний Секретар Ватикану кардинал Таркісіо Бертоне (Tarcisio Bertone) 27 травня повідомив італійській газеті Ла Стампа (La Stampa), що Папська Рада міжрелігійного діалогу знову стане «окремим департаментом».
В березні 2006 Бенедикт перевів відомство під начало Міністерств культури Ватикану, знявши з посади його президента архієпископа Майкла Фітцджеральда (Michael Fitzgerald).
У Франції, де проживає найбільша в Європі мусульманська громада, священик, відповідальний за християнсько-мусульманські відносини сказав, що нинішня переміна допоможе йому в дискусіях і дебатах з мусульманами.
«Це знак мусульманам і людям інших релігій, що політика папи Іоанна Павла II буде тривати», - сказав отець Крістоф Руку (Christophe Roucou), маючи на увазі, що мусульмани завжди поважали попереднього понтифіка за його відкритість у відношенні інших релігій.
В 1986 папа Іоанн Павло вжив безпрецедентний крок, ставши організатором міжрелігійної зустрічі єврейських, мусульманських і християнських високопоставлених сановників, а також індуїстів, буддистів, сикхів, представників африканських і американських релігій, для спільної молитви про мир.
Попередній Папа також шукав прямого діалогу з ісламом, ставши першим папою, що ввійшов у мечеть в 2001 у Дамаску.
Промова в Регенсбурзі
Поки незрозуміло, чи повернеться на свою посаду архієпископ Фітцджеральд, що заслужив повагу мусульман як активний учасник діалогу з мусульманським світом.
Католицькі офіційні особи не дають чітких обіцянок на цей рахунок, висловлюючи надію в правильності вибору папою кандидата на посаду керівника департаменту.
«В 21 столітті міжрелігійний діалог занадто важливий, щоб не мати експертів, які були б радниками папи і допомагали нам уникати таких нещасть, як те, що трапилося в Регенсбурзі», - сказав отець Різ.
Рішення папи звернутися до християнсько-мусульманського діалогу усе ще нагадує про негативні наслідки виступу Бенедикта в Регенсбурзі, Німеччина, у вересні минулого року, коли він, здається, поставив знак рівності між ісламом і насильством.
У своїй скандальній промові, папа цитував слова візантійського імператора 14 століття, який говорив, що іслам приніс у світ лише зло, і поширювався мечем, що протирічить природі Бога і нерозумно.
Колишній іранський президент Мохаммад Хатамі (Mohammad Khatami), який зустрівся з папою 4 травня, відзначив, що образа, заподіяна мусульманам регенсбургською промовою, усе ще «дуже глибока».
Впливова Міжнародна Рада Мусульманських Вчених (IUMS), розташована у Дубліні, що об'єднала видатних сунітських і шиїтських вчених з усього світу, підтримала міжрелігійний діалог у відповідь на гаряче прагнення папи принести вибачення за свій виступ.
Керівники Аль-Азхар, найстаршої і найпрестижнішої сунітської академії, також проігнорували папське запрошення відвідати Ватикан, наполягаючи на чітких вибаченнях з боку понтифіка.
Пізніше тато висловив жаль з приводу недорозуміння серед мусульман, яке спровокувала його промова, що викликала напади на церкви на Близькому Сході та вбивство черниці в Сомалі.
За матеріалами Іслам для всіх