Новий глава НАТО Андерс Фог Расмуссен пообіцяв, що альянс буде прагнути до взаєморозуміння з мусульманськими країнами і має намір налагодити тісну співпрацю з урядом Туреччини. Про це повідомляє ЛIГАБiзнесIнформ з посиланням на "Взгляд".
Прем'єр-міністр Данії Андерс Фог Расмуссен став новим генсеком НАТО за досить скандальних обставин. Його вибір став результатом розміну Данії з Туреччиною: заступником генсека НАТО стане турецький військовий. Кандидатура Расмуссена була затверджена хвилинами раніше офіційного закриття ювілейного 60-го саміту Північноатлантичного альянсу у Страсбурзі й Келе.
Анкара не може забути скандал, пов'язаний з публікацією у датських газетах карикатур на пророка Мухаммеда у 2006 році. Тоді Расмуссен став на сторону місцевих ЗМІ, захищаючи їхнє право на свободу слова, і відмовився вибачатися перед мусульманами. Турецький прем'єр-міністр Реджеп Ердоган у п'ятницю пояснив, що кандидат на пост генсека має не дуже хорошу репутацію у мусульманському світі, а НАТО бере участь в операціях саме у мусульманських регіонах, наприклад Афганістані. Тільки у п'ятницю в блок була офіційно включена ще одна переважно мусульманська країна – Албанія (разом з Хорватією вони довели чисельність блоку до 28 держав). Ердоган запевнив, що Туреччина скористається правом вето, якщо інші учасники альянсу будуть наполягати на Расмуссені, пише ІсламНьюз з посиланням на Газета.ру.
Не допомогла й бесіда президента США Барака Обами з главою турецької держави Абдуллахом Гюлем. За півгодини до закриття саміту агентства повідомили: вибори генсека провалені.
Так здавалося до останнього моменту. Близько 17.00 за мск у суботу НАТО розповсюдило повідомлення: Расмуссен буде новим генсеком організації. Ім'я свого наступника назвав нинішній генсек Яап де Хооп Схеффер.
Головним переговорщиком з Анкарою виступив прем'єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі. Телеканали всього світу обійшли кадри, на яких Берлусконі замість вітання Ангелі Меркель йде геть, розмовляючи по мобільному телефону. Пізніше канцелярія прем'єра пояснила, що Берлусконі вів переговори з керівництвом Туреччини.
Німецькі ЗМІ стверджують, що ціною згоди Анкари на кандидатуру Расмуссена стала обіцянка Копенгагена закрити курдську політичну радіостанцію, яка віщає з Данії, а також гарантії певної «компенсації» за карикатурний скандал. Однак варто відзначити, що внутрішня політика уряду Тайіпа Ердогана спрямована на інтеграцію курдського населення у турецьке співтовариство. У такому випадку припущення німецьких ЗМІ необґрунтовані.
Відомо, що Расмуссен у якості однієї з перших поїздок у новій ролі вибрав візит у Стамбул. Анкара також отримала гарантії, що одним із замів Расмуссена стане турецький військовий. Расмуссен, приймаючи призначення, про обіцянки туркам не говорив: «Я відкритий мусульманському світу, і я покажу, що ми будемо тісно співпрацювати з Туреччиною».
Туреччина - особливий член альянсу, у якого вже були конфлікти з партнерами по НАТО - приміром, з Грецією, відзначає науковий співробітник Інституту світової економіки і міжнародних відносин
РАН Володимир Євсєєв. Турки хотіли звернути на себе увагу, підвищити свій статус у НАТО, що їм вдалося, вважає експерт. Однак великого конфлікту інтересів усередині блоку не відбулося, каже експерт: «Всі протиріччя гасяться авторитетом США».
Але проблеми з ісламським світом будуть, відзначає Євсєєв. Історію з обранням Расмуссена будуть використовувати у пропаганді всі противники кампанії в Афганістані, особливо Іран. До того ж зростає мусульманське населення «класичних» країн альянсу - старих держав Європи.
За матеріалами ІсламНьюз
Посилання на тему:
В Туреччині тисячі людей зустріли Ердогана як «покорителя Давосу»
Б. Обама обіцяє почати відносини з ісламським світом із чистого листа
Б. Обама хоче реабілітувати образ США в очах мусульман усього світу