Власті Узбекистану заборонили мусульманкам Бухари відвідувати мечеті, куди жінки раніше приходили, щоб послухати проповіді перед п'ятничною молитвою.
За даними Комітету у справах релігії Узбекистану, у 2009 році п'ятничні молитви у мечетях Бухари відвідали понад тисячу жінок. Особливою популярністю у них користувалися два мусульманських храми - мечеті «Хужа таббанд» і «Пірі дастгір». Однак останнім часом представники правоохоронних структур, духівництва і махаллінських (квартальних) комітетів активно відмовляють мусульманок від відвідування мечетей і вже досягли у цій справі чималих успіхів, пише сайт Релігія в Україні.
На думку директора Бухарського середньо-спеціального духовного навчального закладу для жінок «Жуборі Калон» Шохіди Абдуллаєвої, жінки відвідують мечеті через свою неосвіченість. «Це релігійна безграмотність і нічого більше. Згідно з хадисами [висловленнями пророка Мухаммада і його діяннями], якщо чоловік читає молитву у мечеті, йому зарахується 26-кратний саваб [добра справа], а жінці, що читає молитву дома, 27-кратний. Тому мусульманки читають намаз дома», - пояснює кореспондентові ІА Фергана.ru Ш.Абдуллаєва.
Канонічно мусульманці дозволено молитися у мечеті
Веб-сайт Умма.ru підтверджує, що, «згідно з хадисами, найкращим місцем молитви для жінки, господарки сімейного вогнища, є її дім, а не мечеть, на відміну від чоловіків». Однак, відзначається на сайті, «канонічно (!) жінка може молитися у мечеті. До того ж сьогодні, з огляду на недостатню релігійну грамотність віруючих і велику потребу у духовній поживі, відвідування жінками мечетей бажано, тому що колективні молитви, прослуховування п'ятничних проповідей, роз'яснень імама з різних питань, атмосфера духовності і єднання, що панує у мечеті, впливають на моральний стан і духовний настрій людини, сприяють отриманню нових знань і позитивних вражень».
«Ми з подругами відвідуємо мечеть, бо нам хочеться почути промову імама, що виступає до початку п'ятничної молитви. Вона щоразу неповторна, і ми пізнаємо для себе багато корисного», - розповіла Фергані.ru одна з відвідувачок мечеті.
Місцеві чоловіки ставляться до цього явища по-різному. Хтось не бачить у цьому нічого поганого, інші вважають, що це неправильно, багатьом незручно ходити в мечеть і концентруватися на молитві у присутності жінок. Але всі чоловіки, з якими розмовляв кореспондент Фергани.ru, стверджували, що їхні дружини мечеті не відвідують.
«Не забороняйте жінкам відвідувати доми Аллаха»
Як відзначає сайт Релігія в Україні з посиланням на Імам.ru, сьогодні у більшість мечетей мусульманського світу жінок або не пускають взагалі, або відводять для них окреме місце для молитви, набагато меншого розміру і не настільки красиво оформлене.
«У Мечеті Пророка (та благословить його Аллах і вітає) підхід був інший. Жінки в той час молилися за чоловіками, вишиковуючись у свої власні ряди. Причина, з якої вони стояли окремо, цілком зрозуміла: іслам вимагає, щоб посторонні чоловік і жінка не торкалися один до одного», - пише мусульманський веб-сайт. І наводить такі витримки з хадисів, як: «Не забороняйте жінкам відвідувати доми Аллаха [мечеті]»; «Не забороняйте жінкам відправлятися у мечеті, але їхні доми - це краще для них»; «Якщо дружина [кого-небудь із вас] захоче вирушити у мечеть, то не забороняйте їй»; «Не забороняйте жінкам відвідувати доми Аллаха [мечеті]! Але нехай виходять вони, не використовуючи пахощів [тобто не привертаючи зайвої уваги]».
Таким чином, іслам, хоча й із застереженням, дозволяє мусульманкам відвідувати мечеті. Власті ж Бухари, що є одним із найзначніших центрів ісламу, вважають, що жінка в мечеті - явище неприпустиме, відзначає сайт Релігія в Україні з посиланням на ІА Фергана.ru.
За матеріалами Релігія в Україні
Посилання на тему:
Новини
В басейнах Франції заборонили плавати у «буркіні»
У Бундесвері чекають молодих мусульманок
Перші жінки в парламенті Кувейту
Насправді не шаріат є проблемою для афганських жінок
В Австрії з'явилася вагоновожата у хіджабі
У Палестині з'явилися жінки-судді
До складу кабміну Саудівської Аравії вперше увійшла жінка
В Саудівській Аравії розпочато будівництво найбільшого у світі університету для жінок
Британські мусульмани протестують проти жінок-імамів
Туніська влада заборонила хіджаб у дитячих садках
Статті
Імам та імама. Жіноче питання, як знаряддя боротьби проти Ісламу