З ДНЯ ВИКРАДЕННЯ І ВБИВСТВА РЕШАТА АМЕТОВА МИНУВ РІК. ВБИВЦІ НЕ ЗНАЙДЕНІ...

Решат Аметов
Похорони Решата Аметова. 18 березня 2014 року
Решат Аметов зі своїми дітьми
04.03.2015
Оцініть статтю: 
(332 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Рік тому, у перші дні березня 2014 року, на тлі повідомлень про події, що стрясали Україну, все ж не пройшла непоміченою інформація про зниклого в Криму Решата Аметова. Через два тижні тіло зниклого було знайдено зі слідами жорстких тортур.

Решат Аметов - людина, яка вийшла на одиночний пікет проти окупації і стала першою жертвою нової влади Криму. Незважаючи на те, що кримінальна справа за фактом насильницької смерті Аметова була порушена відразу в двох державах, ні рідні, ні правозахисники не вірять, що це вбивство буде розкрито найближчим часом, а злочинці понесуть заслужене покарання.

Про трагедію, що сталася пише «Крим.Реаліі».

Рівно рік тому, вранці 3 березня 2014 з будинку вийшов 39-ти річний житель сімферопольського мікрорайону Мар'їно, батько трьох дітей Решат Аметов. Рідним він сказав, що має намір піти у військкомат і записатися до лав добровольців української армії. Пізніше відеокамери зафіксували його, коли він проводив одиночний пікет проти окупації Криму російськими військами на площі Леніна перед будівлею Ради міністрів Криму. На відео відображений і момент, коли кілька представників «самооборони» Криму там же, на площі, скручують йому руки і садять в автомобіль. Через два тижні Решат Аметов був знайдений мертвим у полі біля села Земляничне Білогірського району. На тілі чоловіка були виявлені численні сліди тортур, голова була обв'язана клейкою стрічкою, а поруч знайшли наручники. Причиною смерті, як встановили пізніше, стало ножове поранення в область ока. Сім'я Аметова не вірить у те, що його вбивці будуть знайдені і понесуть покарання...

Слідчий комітет Слідчого управління Російської Федерації по Республіці Крим порушив кримінальну справу за ч. 1 статті 105 Кримінального Кодексу - «вбивство» тільки на початку квітня минулого року. У справі, за словами родичів, один за іншим змінювалися слідчі.

Брат убитого - Рефат Аметов - стверджує, що російська поліція встановила осіб, причетних до викрадення Решата Аметова, однак не пред'явила їм на даний момент ніяких звинувачень і не затримала. У той же час брат убитого не може отримати статус потерпілої сторони, передає Центр журналістських розслідувань.

Разом з тим, «глава» Республіки Крим Сергій Аксьонов поспішив публічно спростувати причетність до вбивства активіста представників підконтрольної йому «кримської самооборони». «Я зацікавлений у тому, щоб ця справа була розкрита найближчим часом. Ми всі сили зараз туди кинули, щоб розкрити це вбивство», - заявляв Аксьонов на прес-конференції в Сімферополі у квітні 2014 року.
 
За фактом вбивства кримськотатарського активіста Решата Аметова Генеральною прокуратурою України було порушено кримінальну справу. Однак, як стверджує заступник глави Кримської польової місії з прав людини Ольга Скрипник, ці дії покликані швидше продемонструвати наміри українських правоохоронців, ніж реальні можливості розслідувати цей злочин: «Як юридичний факт - важливо, що Україна порушила кримінальну справу, щоб надалі мати можливості залучити винних. Однак на сьогоднішній день українська сторона не може проводити ефективне слідство, тому що у неї немає доступу до території Криму. Навіть спроби потрапити на територію Криму для українських слідчих можуть закінчитися сумно, тому що ми не знаємо, які дії кримська влада зробить, враховуючи наявність на півострові парамілітарного воєнізованого утворення - «кримської самооборони», - повідомила Скрипник.

На думку правозахисниці, неефективність розслідування вбивства Решата Аметова в Криму пов'язана з небажанням влади та правоохоронних органів проводити його, незважаючи на існуюче відеопідтвердження причетності «кримської самооборони» до викрадення Аметова.

«Про це говорять і ті закони, які прийняв Аксьонов для захисту «кримської самооборони», і підпорядкування цього утворення безпосередньо главі Криму. Крім того, як стало відомо, справа за фактом вбивства Решата Аметова була призупинена на підставі пункту 1 частини 1 статті 208-ї Кримінального Кодексу Російської Федерації у зв'язку з тим, що клопотання адвоката про допущення представника потерпілого, тобто брата, не може бути розглянута по суті», - розповіла Ольга Скрипник.

Після смерті глави сім'ї троє малолітніх дітей залишилися сиротами. На горе Аметова відгукнулися небайдужі люди: з усього світу надходили посилки з речами для дітей і гроші. Як розповідає брат покійного, найбільше допомоги надійшло від кримських татар і від жителів материкової України. Представники лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва передали дружині вбитого на завершення будівництва будинку 10 тисяч доларів - частина «Премії Солідарності», яку Джемілєв отримав у Польщі.

«Знала його особисто - безконфліктний, спокійний і врівноважений. В руках у Решата не було навіть плаката або якоїсь символіки. Зазвичай про приєднання Криму говорять як про безкровні факті... Тільки от троє дітей Решата і його вдова вже рік без нього», - написала на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook журналіст телеканалу «Інтер» Ельвіна Сейтбулаєва.

«Хотілося б почути з вуст тих, хто керував бійцями самооборони, які вивозили Решата з центральної площі, тих, хто за родом своєї діяльності зобов'язаний протидіяти злочинності, розкривати злочини та сприяти притягненню винних до відповідальності, що вони зробили для виявлення і покарання злочинців?!», - пише в Facebook глава ЦВК Курултаю кримськотатарського народу Заїр Смедляєв.
 
Брат Аметова каже, що хотів би поговорити з російськими журналістами - за весь цей час ніхто з них так і не зважився поспілкуватися з родиною вбитого. Вдова Решата Аметова - Заріна вважає, що вбивць її чоловіка і батька її дітей не знайдуть і не покарають.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.