В Ісламському культурному центрі м. Києва під час місяця Рамадан можна поглибити свої знання про іслам, отримати уроки з вивчення Корану напам’ять, читання відповідно до правил таджвіду, завчити дуа — про це нашому кореспонденту розповів директор ІКЦ Ісмаіл Кади.
Пане Кади, ми не раз чули, що благословенний місяць Рамадан — це не просто час посту і молитви. Як відрізняється програма заходів, розроблених в Ісламському культурному центрі м. Києва в цей особливий період?
— Кожен мусульманин знає, що Рамадан — це місяць, в який був посланий Коран нашому Пророкові Мухаммаду (мир йому і благословення). Тому піст і Коран пов’язані один з одним, і вивчення Корану під час посту — це вже добра традиція в ісламських культурних центрах з давніх часів. І для того, щоб використовувати час максимально плідно, ми вирішили, що з настанням Благословенного місяця активізується робота різних гуртків, де ми вчитимемо правильно читати Коран нарозпів (таджвід — ред.), де можна вивчити напам’ять деякі сури та аяти. Заняття ці проводяться регулярно у всіх наших ісламських культурних центрах. А в деяких з них, наприклад, у Харкові, Вінниці, Одесі, Києві, відбудеться конкурс із заучування Корану напам’ять з урахуванням різних рівнів підготовки учнів. (Джуз — це одна з
Коли ми говоримо про дітей і підлітків — чи всі з них володіють арабською, чи всі розуміють сенс того, що вони вчать напам’ять, перекладають їм слова Послання?
— Є різні рівні. Є початковий рівень і початкове завдання: просто вивчити Коран, бо за це вже (послідує — ред.) велика винагорода від Аллага. А є рівень, де потрібно не просто вивчити аяти та окремі сури, а й роз’яснення — тому для різних рівнів підготовки розроблені різні тематики і різні системи.
Крім вивчення Корану, в програмі заходів є ще уроки з ісламу. Що вони собою являють, що включають в себе і хто може відвідувати ці уроки?
— Двері наших Ісламських культурних центрів по всій Україні відкриті для всіх. Немає значення — мусульманин він чи ні. Так що заняття можуть відвідувати всі, однак
Ільм
— Ні, ні! Наш Пророк (мир йому і благословення) сказав — хто читає Коран, і йому легко це дається — він отримує одну винагороду. А тому, хто читає Коран, долаючи перешкоди і труднощі, той отримує подвійну винагороду. Для сліпих наші вчені придумали системи — вони читають на дотик і тим самим заробляють винагороду від Бога. Тому читання Корану кожна людина здійснює за своїми можливостями — «Аллаг дає виконати душі лише те, на що здатна вона, на користь їй добрі діяння і на шкоду їй злі вчинки». Аллаг не покладає на душу вище можливого.
І такі уроки таджвіду в ІКЦ Києва проводяться?
— Так, регулярно. У наших ісламських культурних центрах ці уроки проводять фахівці, які знають Коран напам’ять, що мають досвід у навчанні інших людей.
Що робити, якщо робота не дозволяє мусульманину весь час перебувати в мечеті, і він дотримується бажаного І’тікафу в останні десять днів Рамадану?
— Я щойно виголосив
Ну, а якщо у мусульманина є можливість усамітнитися в мечеті на всі останні десять днів Рамадану? В Ісламському культурному центрі міста Київ створені умови для цього?
— Коли настають ці останні десять днів, ми заздалегідь оголосимо, розповімо всім прихожанам, які норми, яких правил потрібно дотримуватися і як потрібно поводитися — тому що без програми, без дотримання норм і правил ні в чому не досягти успіху. Ми заздалегідь повідомимо про відповідну програму, яка допоможе мусульманину провести цей час гідно і правильно. І, звичайно, ми намагаємося, щоб це було і зручно, і комфортно для всіх бажаючих.
Мусульмани приходять в мечеть сім’ями — чоловіки, дружини, діти різного віку… Чи є можливість в ІКЦ м. Києва чимось зайняти малюків, поки батьки моляться в мечеті?
— У нашому Ісламському культурному центрі ми врахували інтереси сімей. Вже виробили механізм, що спонукає мусульман приходити в мечеть всією сім’єю, особливо під час Рамадану. Постаралася жіноча громадська організація «Мар’ям», яка прийняла це до уваги і забезпечила присутність нянь, що доглядають за дітьми в той час, коли мама і тато спокійно і вільно, не хвилюючись за своїх дітей, поклоняються Аллагу. Для дітей передбачена і розважальна програма, і відповідна програма навчання. Сім’я приходить в мечеть і всі її члени беруть участь у програмах: і для підлітків, і для молоді, і для дівчаток, і для хлопчиків, і для жінок. Звичайно ж, особливу увагу ми приділяємо дітям, тому що діти — наше майбутнє.
Ми знаємо, що з першого дня Рамадану в ІКЦ м. Києва проводяться колективні іфтари — розговіння після вечірньої молитви. Прихожан в мечеті ІКЦ багато, і навіть важко уявити, в яку копієчку це все виливається. Розкрийте секрет про джерело фінансування.
— Справа тут не зовсім у грошах. Мусульмани з початком цього благословенного місяця намагаються наблизитися до Всевишнього. Оскільки Рамадан — це місяць добра, взаємовиручки, підтримки один одного, місяць вибачення, братства, миру, то
І звичайно ж, одна рука сама нічого не робить, а коли є дві руки — багато чого можна зробити. І чим більше роблять мусульмани — тим більше і більше буде благословення від Бога, коли ми практикуємо подібні заходи, подібні зібрання, ми відгукуємося на заклик Аллага і Пророка. Коли є громада, є благословення, є милість Всевишнього, і навіть у висловах Пророка йдеться — де є їжа для двох, там вистачить для трьох,