Війна — це не тільки покарання, але й шанс для переосмислення. Вона дає можливість зрозуміти, що Україна — обітована земля для кожного її громадянина. Такою думкою поділився в ефірі передачі «Східний щоденник» муфтій Духовного управління мусульман України «УММА» Саід Ісмагілов, який до початку АТО жив у Донецьку.
— Будь-яка криза — це ще й шанс. Війна — це не обов’язково покарання. Можливо, Господь дав нам шанс щось змінити. У нас країна обітована. Ми по ній зараз ходимо, і з неї можемо зробити велику, процвітаючу і щасливу. Але у нас є частина людей, які хочуть назад (у СРСР), до ковбаси по 2.10. І є частина людей, які не бачать цієї обітованої країни. Вся надія на молоде покоління, яке не бачило СРСР але, блукаючи (по пустелі 40 років), прийде до істини, — цитує слова муфтія ДУМУ «Умма» Саіда Ісмагилова видання «Обозреватель».
Аргументуючи свою позицію, Ісмагілов розповів про утриманських настроях, як про одну з причин війни.
— Там «фашисти, укропи, хунта» — кажуть люди і при цьому абсолютно нормально хочуть отримувати воду, електрику від тих, кого вони ненавидять. Складно зрозуміти — як це уживається в голові однієї людини, — розповів муфтій.
Ісмагілов впевнений, що переосмислення вже почалося. У тому числі — і серед прихильників «ДНР» та «ЛНР».
— Багато ментальних змін в житті людства відбувалося в результаті моторошної кризи. Зараз Донбас має таку кризу. І навіть частина прихильників сепаратизму переосмислює ситуацію, що склалася. Багато хто думав, що вони стануть таким собі Монако, раз «ми годуємо всю Україну». І раптом виявляється, що не вистачає продуктів навіть для самих донеччан, — зазначив муфтій.
Примирення, на думку Ісмагілова, почнеться зі звернення до вічних цінностей:
— Будь-яка війна рано чи пізно закінчиться, і люди звернуться до божественних цінностей. Коли замовкнуть гармати, людині доведеться жити з духовним виснаженням — і що їй залишається? Я кажу: звертайтеся до Бога. Зараз молодь сивіє, всі несуть за плечима жахливий стрес.
Головне — у себе в душі залишити ненависть, очиститися. Зрозуміти — те, що було, ми не зможемо змінити, але треба жити далі, жити з оптимізмом.
На його думку, людей з духовним виснаженням, емоційним надривом чекає велика внутрішня робота. Але в результаті можна перестати ненавидіти людину, що має протилежні погляди.
— Найголовніше — примиритися з самим собою. Якщо люди виконають цей стартовий крок, потім примирятися з іншою людиною буде легше, — сказав Ісмагілов.
Відповідаючи на питання про можливість примирення з терористами, він сказав: «Я не впевнений, що примирення (з терористами) можливо.
Але примирення не потрібно розуміти, як те, що люди будуть підходити і обніматися, примирення може бути і пасивне — коли сторони конфлікту не будуть так жорстко ненавидіти один одного. Коли людина будуть дивитися на іншу, не бажаючи їй смерті — суспільство почне зцілюватися».
У розпалюванні ненависті муфтій звинувачує пропаганду. Через це навіть у Криму, де немає війни, високий градус ненависті, зазначив він.
— Усі ці постійні обстріли Донецька, смерті на вулицях — вони потрібні для того, щоб тримати народ в тонусі. У Криму, де ніхто не стріляв, ненависть не набагато менше, ніж на Донбасі, і це відчувають люди, у яких ніхто нікого не вбивав. Сильна ненависть у проросійських кримчан стосовно своїх сусідів, які не бажають бути зрадниками своєї Батьківщини — України. Це дуже видно на прикладі кримськотатарського народу. Уже три лідера кримських татар сидять у тюрмах за неправдивими звинуваченнями. Свою чорну справу робить пропаганда, — заявив він.
Муфтій також звернувся до прихильників незаконних республік із закликом схаменутися.
— Всі люди хочуть бути успішними, здоровими, вільними, але «ЛНР», «ДНР», Росія вам цього не дадуть. А в Україні у нас є шанс, — сказав він.
Раніше Ісмагілов звертався до жителів «великої України» із закликом не вважати люмпенами всіх жителів Донбасу. За його словами — ненависть є елемент інформаційної війни. Люди, які черпають переконання з того, що їм подає ТБ, і думають поверхово, легко заражаються ненавистю.
Ісмагілов також заявляв про те, що без телевізора нинішньої війни на Сході нашої країни не було б.
ДЖЕРЕЛО: Обозреватель.