Без Івановок і Танкових: Тимошенко займеться відновленням історичної топонімії Криму

03.11.2008
Оцініть статтю: 
(399 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

В Кабінеті Міністрів України буде вивчене питання про відновлення історичної топонімії Криму, зміненої після депортації кримськотатарського народу з півострова.

Про це заявила Прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко в ході зустрічі з народним депутатом України, головою Меджлісу кримськотатарського народу Мустафою Джемільовим і його першим заступником Рефатом Чубаровим, що відбулася в п'ятницю, 31 жовтня, передає «Полеміка» з посиланням на ОБКОМ.

За інформацією прес-служби Меджлісу, Тимошенко повідомила також, що, можливо, постановою Кабінету Міністрів України буде утворена Комісія з вивчення питання про відновлення історичної топонімії Криму.

Як повідомили в прес-службі, при обміні думками й обговоренні причин напруженості в Криму в земельній сфері учасники зустрічі визнали необхідність об'єднання зусиль органів державної виконавчої влади, Меджлісу, народних депутатів України та інших зацікавлених сторін з метою безконфліктного й справедливого вирішення питань наділення репатріантів земельними ділянками.

Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко погодилася з тим, що кошти, що плануються на 2009 рік у Державному бюджеті України на цілі облаштування репатріантів повинні, як мінімум, відповідати показникам «Програми розселення і облаштування кримських татар і осіб інших національностей...», затвердженої Урядом України 11 травня 2006 року і дійсної аж до 2010 року.

Голова Меджлісу Мустафа Джемільов запропонував Прем'єр-міністрові відкликати внесений Кабміном у Верховну Раду проект закону України «Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою», направивши замість нього в парламент новий варіант, підготовлений ним на основі редакції, прийнятої Верховною Радою України 24 червня 2004 року.

Учасники зустрічі погодилися з тим, що найближчим часом і у цьому питанні ними будуть вироблені єдині підходи.

«На завершення зустрічі прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко відзначила важливість поновлення регулярних зустрічей і консультацій з керівництвом Меджлісу кримськотатарського народу, що, безумовно, повинно позитивно відбитися на розв’язанні проблем, що накопичилися», - відзначили в прес-службі Меджлісу.

У зустрічі також взяли участь міністр праці й соціальної політики України Людмила Денисова, народні депутати України - члени фракції БЮТ Андрій Сенченко і Сергій Веліжанський.

Перейменування

Масове перейменування географічних назв у Криму відбулося після депортації з півострова кримськотатарського народу, а також проживаючих на той час в Криму вірменів, болгар, греків, німців та італійців.

Президія Верховної Ради РРФСР Указом № 621/8 від 14 грудня 1944 року перейменувала 11 районів і 11 райцентрів Криму, потім - Указом № 619/3 від 21 серпня 1945 року - ще 327 сіл і, нарешті, до четвертої річниці депортації кримських татар - 18 травня 1948 року прийняла Указ № 745/3, яким було перейменовано ще 1062 селища. В результаті з карти Криму було стерто понад 1400 споконвічних історичних назв міст і сіл і більше 1000 гідронімів, назв гір, ландшафтних пам'ятників, ділянок природного середовища. Все це замінювалося стандартними, штучними, чужими кримській історії топонімами, утвореними від російських власних імен (Миколаївка, Іванівка, Володимирово і т.д.), від сільськогосподарських культур (Овочеве, Городнє, Пшеничне, Кукурудзяне, Зернове, Молочне, Грушівка і т.п.) або від позначень військової техніки (Танкове, Гвардійське, Бастіонне і т.п.).

За матеріалами «Полеміка»

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.