Комітет з питань культури та духовності не спромігся підтримати законопроект щодо надання релігійним організаціям права на заснування загальноосвітніх навчальних закладів

1
Урок з інформатики в ісламській школі у Сингапурі (Фото AFP)
20.02.2009
Оцініть статтю: 
(304 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

На засіданні, що відбулося 18 лютого, парламентський Комітет з питань культури і духовності розглянув законопроект щодо надання релігійним організаціям права на заснування загальноосвітніх навчальних закладів. Попри те, що напередодні розгляду голова Комітету В.Яворівський був оптимістично налаштований щодо позиції Комітету з цього законопроекту і висловлював впевненість у його підтримці, реально Комітет так і не спромігся підтримати дану законодавчу ініціативу.

Реєстраційний номер законопроекту - 2729, автори – народні депутати України В.Стретович, В.Марущенко, О.Боднар та В.Малишев.

Як повідомили РІСУ у відділі зовнішніх зв’язків ХДС, під час засідання В.Яворівський наголосив на тому, що питання надання релігійним організаціям права на заснування загальноосвітніх навчальних закладів вже не вперше розглядається і вочевидь потребує свого законодавчого вирішення. Активно на підтримку законопроекту виступив народний депутат України М.Косів, який наголосив на тому, що ухвалення цього законопроекту цілком відповідало б статті 11 Конституції України, відповідно до якої українська Держава взяла на себе зобов’язання щодо сприяння релігійної самобутності українців, а отже і діяльності релігійних організацій. Також М.Косів озвучив позицію Міносвіти щодо підтримки законопроекту.

Участь в обговоренні взяли перший заступник голови Християнсько-Демократичного Союзу, народний депутат України В.Марущенко та член Ради директорів Української асоціації релігійної свободи Ю.Решетніков, які наголосили на тому, що ухвалення цього законопроекту є необхідним для забезпечення реалізації права батьків на виховання своїх дітей відповідно до власних переконань, а також для припинення дискримінації релігійних організацій, а отже і їх вірних, в освітній сфері порівняно з громадськими організаціями, які мають право засновувати загальноосвітні навчальні заклади.

Водночас проти ухвалення законопроекту виступили народні депутати П.Мовчан та Я.Федорчук (БЮТ), на думку яких, цей законопроект буде сприяти діяльності деструктивних релігійних організацій. З ними була солідарна і представниця КПУ В. Дем’янчук.

Хоча В.Марущенко та Ю.Решетніков заявили про те, що законопроект підтримується з боку Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, зокрема така позиція була висловлена повноважними представниками провідних Церков України під час розширеної колегії Міністерства освіти і науки України 26 червня минулого року, опоненти ухвалення законопроекту залишилися непохитними.

Присутні на засіданні члени Комітету Я.Кендзьор та В.Кириленко участі в дискусії не брали.

У цій ситуації голова Комітету В.Яворівський, заявивши про те, що не може допустити рішення щодо непідтримки законопроекту, вимушений був перенести продовження розгляду цього питання на наступне засідання Комітету.

Довідка: Проект закону (реєстр. № 2729), що передбачає надання релігійним організаціям права на заснування загальноосвітніх навчальних закладів, внесли на розгляд у Верховній Раді України 9 липня 2008 року представники Християнсько-Демократичного Союзу у ВР В.Стретович та В.Марущенко разом з народними депутатами О.Боднар та В.Малишевим.

Метою запропонованого законопроекту є забезпечення конституційного права віруючих батьків або осіб, що їх замінюють, на виховання своїх дітей відповідно до своїх власних релігійних переконань шляхом надання релігійним організаціям права створювати світські навчальні заклади різних форм і рівнів акредитації.

Впродовж минулого скликання Верховної Ради України представники ХДС двічі подавали аналогічні проекти. Проте перший з них не був підтриманий з боку Міністерства освіти і науки України, очолюваного соціалістом С.Ніколаєнком, та тогочасною коаліцією з фракцій Партії регіонів, Компартії та Соціалістичної партії. Другий законопроект не був розглянутий у зв’язку з розпуском Верховної Ради України.

Попередньо питання про визнання релігійних організацій суб’єктами права щодо заснування навчальних закладів розглянутли 26 червня 2008 року на засіданні розширеної колегії Міністерства освіти і науки України за участю представників Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій.

Це питання внесли до порядку денного колегії Міністерства відповідно до урядового доручення, яке видали за результатами зустрічі Прем'єр-міністра України Ю.Тимошенко з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій від 11 квітня 2008 року.

На засіданні ухвалили рішення про створення робочої групи, до якої б увійшли представники МОН та усіх релігійних конфесій для практичного опрацювання питань, що можуть виникнути під час втілення у життя зазначеної ініціативи.

За результатами обговорення порушеного питання членами колегії за участі представників Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій Міністр освіти та науки України Іван Вакарчук запропонував підтримати пропозицію про визначення релігійних організацій суб’єктами права щодо заснування навчальних закладів. Зазначена пропозиція була схвалена членами колегії Міністерства, після чого було запропоновано провести спеціальну зустріч керівництва Міністерства з представниками Церков і релігійних організацій з метою проведення додаткових консультацій задля визначення конкретних шляхів впровадження прийнятого рішення.

Перспективи залучення Церков до виховання підростаючого покоління Міністр освіти та представники християнських Церков України також обговорили на засіданні 17 липня 2008 року. Зустріч завершилась ухваленням резолюції, якою з метою подальшої гармонізації державно-конфесійних відносин в галузі освіти, захисту свободи совісті, виховання духовності та моральності передбачено, зокрема, рекомендувати місцевим управлінням освіти активізувати діяльність щодо впровадження викладання курсів духовно-морального спрямування та підготовки викладачів таких курсів на підставі співпраці інститутів підвищення кваліфікації із провідними духовними навчальними закладами та з використанням наявного досвіду такої підготовки.

Питанням про законодавче закріплення права релігійних організацій засновувати навчальні заклади займається і Громадська рада при Міністерстві освіти і науки (МОН) України з питань співпраці між Церквами та релігійними організаціями.

За матеріалами РІСУ

Посилання на тему:

Релігійним організаціям дали право на землю

Комісія з питань забезпечення реалізації прав релігійних організацій утворена при кабміні

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.