Мінарет розбрату - в українському місті назріває конфлікт між місцевими католиками і мусульманами

Мінарет розбрату - в українському місті назріває конфлікт між місцевими католиками і мусульманами
24.04.2008
Оцініть статтю: 
(133 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

В українському місті Кам'янець-Подільському, багатому на архітектурну спадщину й історичні події, склалася унікальна у своєму роді ситуація. Місцева громада мусульман вимагає в суді відмежувати мінарет від католицького костьолу.

Історично склалося, що будівля католицького костьолу, зведеного ще в XIV столітті, об'єднала в собі й конструкцію мінарету. Він був споруджений тут турками після зміни влади в XVII столітті. Пізніше, коли турки пішли, мінарет перебудували на каплицю, а на його верхній частині замість традиційного оформлення була встановлена статуя Діви Марії.

Місцева мусульманська громада, не змирившись з таким станом справ, вимагає в судовому порядку зняти культову статую з мінарету і надати вільний доступ до нього.

За словами українських журналістів, тут розгорнулася «справжня війна» за мінарет.

Сергій Макоцей, голова мусульманської релігійної громади «Партія Аллаха», називаючи статую «католицьким ідолом», сказав, що її установка замість півмісяця «принижує честь і гідність кожного мусульманина».

Також, за словами Макоцея, два роки тому римо-католицька громада «без дозволу влади і погодження з мусульманами міста розібрала мінбар, який знаходився у костьолі, і перенесла його в інший костьол». А за деяким даними, мармуровий оригінал зник, і замість нього встановлена вапнякова підробка.

Разом з тим представники місцевої католицької громади кажуть, що мусульмани повинні були б бути вдячними за збережені й не знищені культові архітектурні будови.

Леон Дубравський, єпископ Кам'янець-Подільської єпархії римо-католицької церкви в інтерв'ю українському телеканалу «1+1» різко розкритикував висловлення Макоцея: «Мусульмани також шанують Діву Марію як матір пророка Ісуса». За його словами, назвавши статую Діви Марії ідолом Макоцей «ображає не лише католиків, він ображає всіх християн».

За словами представників мусульманської громади Камянець-Подільского, місцева влада порушує їхні права і свободи, не сприяючи поверненню культових споруджень і не дозволяючи будувати в місті мечеть.

Олег Демчук, заступник мера міста стверджує, що кафедральний костьол Петра й Павла був побудований представниками римо-католицької церкви.

«У свій час, коли Кам'янець перебував 27 років під владою Османської імперії, у нас всі фактично християнські храми виконували функцію мечетей. Позиція історико-архітектурного заповідника й міської влади. Ми б хотіли, щоб храм зберігся за римо-католицькою громадою», - заявив заступник мера.

Представники релігійної громади «Партія Аллаха» програвши судову справу в Господарському суді Хмельницької області, зупинятися не збираються і, за їхніми словами, готові звернутися навіть до Європейського суду з прав людини.

Історичні хроніки свідчать, що Казанський кафедральний собор, нинішній костьол Петра й Павла, був заснований ще в XIV столітті. При вступі в 1672 р. у Кам'янець турків, цей костьол переробили на головну мечеть міста. При ньому, тодішньою владою, був побудований з тесаного каменю мінарет.

Коли, згідно Карловицького трактату 1699 р., Кам'янець був повернутий Польщі, мечеть знову була перебудована на католицький костьол, але мінарет при цьому був залишений і збережений до наших днів, будучи одним з пам'яток турецького панування.

Пізніше в 1756 р. костьол і мінарет були значно оновлені й замість півмісяця на вершині мінарету було піднято бронзове зображення Діви Марії.

За матеріалами Іслам для всіх

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.