Учасники V Міжнародного антитерористичного форуму «Діалог культур і релігій: протидія тероризму та екстремізму», який проходив 15-16 травня 2008 року, обговорили питання щодо зміцнення плідної взаємодії цивілізацій, культурних систем і духовних традицій, а також протидії поширенню тероризму та екстремізму в світі. Ініціатором проведення Форуму виступила міжнародна громадська організація «Міжнародна антитерористична єдність» (МАЄ), яка має статус учасника діяльності Ради Європи, за підтримки Міністерства закордонних справ України. Про це повідомляє прес-служба Держкомнацрелігій.
Перший заступник Голови Державного комітету України у справах національностей і релігій Сергій Бугай оголосив привітання першого віце-прем’єр-міністра України Олександра Турчинова учасникам Форуму, в якому йдеться, що «сьогоднішній світ переживає складний і неоднозначний період у своєму розвитку. Глобалізація все більшою мірою позначається на усіх сферах буття величезного світового ареалу, до якого входить і Україна, що свого часу була насильницьке вирвана із природного історичного контексту, а сьогодні повертається на дорогу цивілізаційного розвитку. Усвідомлюючи відмінність релігій та культур, ми можемо із впевненістю констатувати, що в сучасній Україні відбувається не лише конструктивний діалог в державно-конфесійній сфері, але й плідна співпраця між державою та громадянськими інституціями. Сучасний цивілізаційний та культурний діалог несе в собі різноманітність нових викликів, що вказує на необхідність консолідації всебічних зусиль політичних, духовних, інтелектуальних сил та громадських організацій».
Виступаючи перед учасниками Форуму, перший заступник Голови Державного комітету України у справах національностей і релігій Сергій Бугай наголосив, що «процес глобалізації в сучасному світі істотно вплинув на зміну конфігурації й суті міжетнічних і міжрелігійних відносин. Позначилися лінії конфліктної взаємодії між спільнотами з різними релігійними, національними і культурними традиціями. Проявами цього стали певні настрої національної упередженості та релігійної нетерпимості. Разом із тим, глобальний трансформаційний процес породжує і засоби до упередження і нейтралізації подібних дестабілізуючих явищ, зокрема, пропонує демократичні процедури захисту релігійних і національних прав, а також утверджує систему цінностей, серед яких важливе місце належить релігійній і культурній толерантності. Зазначені процеси характерні й для України. У нашій державі відсутні відкриті етноконфесійні конфлікти та функціонують європейські стандарти забезпечення свободи совісті».
Учасники Форуму ухвалили Звернення V Міжнародного антитерористичного форуму «Діалог культур і релігій: протидія тероризму та екстремізму», в якому наголошується на тому, що тероризм — це загроза цілісності життя, найбільш фундаментальним правам людини, небезпека для всіх матеріальних, інтелектуальних й духовних форм життєдіяльності людини. Тероризм не може бути ототожнений з жодною цивілізацією, культурою чи релігією; навпаки — він не має підґрунтя в жодній з них.
У Зверненні говориться, що «десакралізуючи тероризм, відмовляючи йому в найменшому виправданні перед Всевишнім, даючи йому чітку й недвозначну богословську оцінку, релігійні діячі й священнослужителі різних конфесій викривають це світове зло, відбираючи в нього той сенс й символізм, який тероризм намагається привласнити.
Знайомство зі Священними Книгами, духовними традиціями, з духовним обличчям «Іншого» має починатися зі школи, продовжуватися у вищих навчальних закладах і закладах культури, публічних бібліотеках. Варто передивитися підручники і навчальні програми, де ще зустрічаються елементи нетолерантністі до «чужих», відтворення застарілих кліше й стереотипів. Для підтримання і розвитку діалогу й «культури життя» багато можуть зробити академічні обміни й народна дипломатія.
Рішуче і незворотне відторгнення суспільством явища терору має статися внаслідок всезагального полілогу світових культур і релігій. Їх багатоманіття має перетворитися з джерела непорозумінь, страхів й підозрілості на чинник зростаючого і безперервного збагачення людського досвіду. Кожна культура і релігія робить свій, неповторний і самоцінний внесок до загальносвітової духовної скарбниці. Втрата будь-якої світової й національної традиції стає непоправною втратою для цілої планети. Цей полілог ґрунтується на міцній основі спільних гуманітарних цінностей, вкорінених у саму сутність людини і, водночас, означає відмову від монополізації істини чи прагнення підмінити все багатство загальнолюдської культурної спадщини лише одним чи навіть декількома її виявами».
Ми закликаємо всіх, кого це стосується, — зазначається в Зверненні V Міжнародного антитерористичного форуму «Діалог культур і релігій: протидія тероризму та екстремізму», докласти максимальних зусиль для перетворення всієї палітри діалогів на реальність нашого часу. Такі діалоги не повинні обмежуватися офіційними заходами та епізодичними зустрічами релігійних і культурних еліт, а передбачають нову стратегію взаємодії. Україна, яка завжди реалізовувала високі взірці глибокого розуміння й поваги до різних культурних і релігійних традицій, здатна, на наше глибоке переконання, стати простором зустрічі розмаїтих здорових сил, усіх тих, хто готовий свідомо плекати цивілізаційний полілог, такий необхідний для майбутнього світу.
У роботі Форуму взяли участь експерти ООН, ЮНЕСКО, Ради Європи, керівники дипломатичних місій та співробітники посольств іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, представники релігійних та громадських організа¬цій, органів державної влади України, вітчизняні й закордонні фахівці у сфері антитерористичної діяльності.
За матеріалами РІСУ