От уже десять років слугуючи інтересам мусульман у Європі, Європейська Рада з фатв і досліджень (ECFR) обіцяє прикласти ще більше зусиль у цьому напрямку. Незалежні експерти впевнені, він має потенціал, щоб відігравати значнішу роль у майбутньому.
«Ми видали безліч фатв для задоволення щоденних потреб європейських мусульман, без яких вони зштовхнулися б із серйозними труднощами», - повідомив шейх Хусейн Халава (Husain Halawa), генеральний секретар організації, агентству ІсламОнлайн.
«Ми не заперечуємо факт, що наш похід спрямований на те, щоб усунути перешкоди, з якими зіштовхуються мусульмани, і ми проявляємо досить м'який підхід, видаючи фатви, оскільки впевнені, що це дійсна суть нашої релігії як учить Коран і Сунна», - додав він.
«Ми переклали фатви на багато мов, серед яких, насамперед, англійська, боснійська, албанська, французька та урду, для того, щоб нас почули всі мусульманські меншини, де б вони не проживали».
Варто відзначити, що джерелом більшості фатв опублікованих на сайті "Іслам для всіх!" у рубриці "ФАТВА" є Європейська Рада з фатв і досліджень. До того ж багато мусульманських Інтернет-видань та інші видання свої матеріали про злободенні питання мусульман ґрунтують на висновках учених, які входять до Ради ECFR.
Зареєстрована у Дубліні, Рада з 15 по 20 травня відзначає свою десяту річницю в Сараєво, де відбулася її перша сесія в 1997.
До складу ECFR входять чотири комітети: дослідницький, комітет з фатв у Британії, у Франції, і четвертий - діалоговий.
Будучи заснованою з ініціативи Федерації Ісламських Організацій Європи (FIOE), зараз вона діє як незалежна.
«Ми маємо представників різних національностей, ісламських вчень і країн».
Будівництво мостів
Серед цілей ECFR - усунути розрив між мусульманськими вченими в Європі, принаймні, з найважливіших питань.
«Ми організували тренувальні курси (для імамів) у Франції, Англії та Бельгії, незабаром відкриються подібні курси в Австрії, Ірландії та Нідерландах».
Генсекретар ECFR спростував обвинувачення в тому, що в організації панують араби, які підсилюють відчуження європейських мусульман.
«Схоже на те, що ті, хто стверджує це, не мають уявлення про членів ECFR. Серед наших членів - жителі різних країн, що не належать до арабського світу, таких як Пакистан, Норвегія, Нідерланди, Німеччина, Франція, Боснія, Туреччина , Індія та Мавританія», - сказав він.
Халава також указав на те, що склад організації складається не за національною ознакою, а за наявністю вченого і його впливу у своєму регіоні.
Професор Конінгсвельд (Koningsveld), глава Департаменту історії релігії в Лейденському Університеті, вбачає в ECFR дослідницький центр висококваліфікованих учених, що представляють серйозну інтелектуальну силу, яка працює над вивченням і вирішенням проблем європейського ісламу.
«Візьмемо наприклад фатву, видану кілька років назад, про покупку будинку шляхом банківської позики, що є дуже розповсюдженим у Європі, оскільки ... дозволяє простій людині заощадити гроші».
Професор відзначив, що його університетська кафедра неодноразово вдавалася до допомоги ECFR, користуючись її книгами і документами при навчанні студентів читанню арабських релігійних текстів і на семінарах, присвячених фетвам, виданим ECFR.
Конінгсвельд вважає, що буде потрібно чимало часу, перш ніж виявиться дійсний вплив ECFR, не сумніваючись при цьому в позитивному майбутньому організації.
«Я бачу ECFR як набагато більшу організацію, ніж сьогодні», - додав учений.
Його оптимізм підтримав шейх Халава, додавши, що багато європейських країн консультуються з ними щодо ісламських постанов за законами й розпорядженнями, які вони хочуть видати.
За матеріалами Іслам для всіх