20 червня у просторі «Мистецького арсеналу» відбудеться благодійний фестиваль до Міжнародного дня біженця.
Організований Агентством ООН у справах біженців спільно з НКММК «Мистецький арсенал» та волонтерськими ініціативами, захід має на меті привернути увагу до історій людей, які змушені були залишити свої домівки. Благодійний фестиваль збере переселенців зі Сходу та Криму, біженців з інших держав, які знайшли притулок в Україні, а також громадські організації, що надають допомогу цим категоріям. Подію підтримали Міністерство з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб та Державна міграційна служба України.
Як повідомляють організатори на сторінці події в соцмережі Facebook, в Україні нині мешкає більш як 7 тис. біженців з інших країн, а в результаті конфлікту на Донбасі та подій в Криму понад 1 млн 800 тис. українських громадян стали внутрішньо переміщеними особами.
На території заходу діятиме міні-кінотеатр під відкритим небом, де покажуть кращі ролики на підтримку переселенців та біженців, зокрема від Фестивалю соціальної реклами «Molodiya».
Серед інших проектів — «Одісея Донбас», що розповідає історії міст і містечок Сходу України. Його автори — Дар’я Цимбалюк, Юлія Філіп’єва і Віктор Засипкін — провели глибинні інтерв’ю з вимушеними переселенцями зі східної України. Під час інтерв’ю колишні мешканці Донбасу власноруч створювали ментальні карти місць, які їм довелося залишити. Ці мапи фіксують міста й містечка сходу країни такими, якими вони були до початку бойових дій і якими збереглися в пам’яті людей.
Відвідувачів очікує насичена програма заходів та виставок, зокрема передбачено знайомства з традиційною кухнею місцевостей, звідки походять біженці та переселенці — гостям фестивалю запропонують приєднатися до справжньої ефіопської кавової церемонії, скуштувати традиційні афганські та сирійські страви, посмакувати кримськотатарськими солодощами та десертами східної кухні.
На фестивалі можна буде познайомитись із успішними стартапами переселенців та біженців, які відкрити власну справу — барбершоп, кав’ярню, виробництво делікатесів, школу бойових мистецтв та виготовлення одягу.
Дитяча програма передбачає безкоштовні майстер-класи із плетіння афганських косичок, уроки малювання від художника з Ірану, навчання східного живопису сумійо та азам гончарної справи, тренінги зі східних єдиноборств та різноманітні заняття із виготовлення рукотворів. У дитячій зоні для юних відвідувачів фестивалю працюватиме лабіринт та школа правової грамотності.
На події організують «тихий аукціон» художніх робіт біженців, які проживають в Україні. Тут можна буде оглянути та придбати роботи від митців із Сирії, Афганістану, Анголи, Конго, Ірану та Іраку. Частину прибутку від ярмарку етнічних прикрас та хенд-мейду, кераміки та аксесуарів ручної роботи учасники передадуть на підтримку дітей переселенців зі Сходу України.
Музичну програму фестивалю доповнить спеціальна постановка від Театру переселенця. Документальна вистава «Києве мій» розповість про те, як переселенці відчувають Київ, і чи може він стати їх новим домом.
Також під час роботи Благодійного фестивалю до Міжнародного дня біженця діятиме проект «Малевич+" ‒ колекція українського авангарду. Роботи Василя Єрмілова, Анатолія Петрицького, Олександра Богомазова і Казимира Малевича демонструють, як нове для свого часу мистецтво стає визнаною класикою, пройшовши крізь невизнання, заборони і нерозуміння.
Партнери: Громадська ініціатива „КримSOS“, Центр зайнятості вільних людей, Всеукраїнський благодійний фонд „Право на захист“, Міжнародна організація з міграції, Благодійний фонд „Рокада“.
Вхід на фестиваль та експозицію Мистецького Арсеналу під час події буде безкоштовним.
Довідка:
Міжнародний день біженця (World Refugee Day) — дата, запроваджена в 2001 році Генасамблеєю ООН на знак солідарності з країнами Африки, де на той час знаходилася переважна кількість біженців. Організація африканської Єдності (ОАЄ) погодилася з тим, щоб Міжнародний день біженця відзначався одночасно з Днем африканських біженців — 20 червня.
Нині на планеті налічується близько 20 млн біженців і 25 млн внутрішньо переміщених осіб. Все це робить проблему біженців однією з найгостріших в сучасному світі. Міжнародне співтовариство консолідує свої зусилля для полегшення тяжкої долі цих людей. Створене в 1950 році Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ) є центральним міжнародним агентством, де докладають зусиль для вирішення цього завдання.