Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) почала публікацію історій про те, як різні етнічні та релігійні громади України допомагали людям незалежно від етнічної чи релігійної належности та про те, як у незалежній Україні спільно творили добрі справи люди різної віри та різних етнічних культур.
У рамках цього проєкту, присвяченого 30 рокам спільних дій та спільного творення, ДЕСС оприлюднила на своєму офіційному сайті кілька розповідей, зокрема про Ісламський культурний центр «Бісмілля» (Сєвєродонецьк), запорізьку громадську організацію «Сафія», створену активістками ІКЦ Запоріжжя «Віра», та добрі справи жіночої громадської організації «Мар’ям» (Київ).
Днями ДЕСС опублікувала матеріал про громаду мусульман «Єдність» у Кам’янському (Дніпропетровська обл.) та її активну доброчинну діяльність: члени громади роздають їжу нужденним, зокрема готують плов для дітей-сиріт і дітей із малозабезпечених родин, співпрацюють із місцевим притулком для безхатьків.
Про добрі справи кам’янської громади, офіційно зареєстрованої 2015 року, розповів Віталій Оверко, імам місцевої мечеті «Аль-Басір». Він пояснив, що спершу це було маленьке «відгалуження» Ісламського культурного центру Дніпра, і тільки в 2019 році в Кам’янському побудували та урочисто відкрили першу в історії міста мечеть:
— Дніпро та Кам’янське зовсім поруч. Ми розпочинали діяльність, мавши невелику орендовану кімнату, потім ще одну, більшу. Згодом ми змогли почати роботу самі. У 2016-му познайомилися з дуже цікавою людиною. Я не буду тут називати її ім’я, щоб її нагорода на небесах була більша. Вона запропонувала нам допомогу в побудові мечеті в Кам’янському. Потім до цього долучилися й інші благодійники. За три роки мечеть була готова. А якщо в нас уже була мечеть, наше головне місце для поклоніння, то треба було починати повноцінно виконувати наші обов’язки. Добродійність — один із головних обов’язків мусульман. Ми розпочали добродійну діяльність від часу заснування, але тільки за останні два роки мали нагоду її вдосконалити та суттєво розширити.
Як зазначив імам, головна мета й обов’язок мусульман громади «Єдність» — це поширення правдивої інформації про іслам, проповідь ісламу, задоволення релігійних і духовних потреб вірних, виконання обрядів, добродійні проєкти та інші соціально-значущі програми та акції, що їх реалізують послідовники ісламу для блага всього суспільства, а не тільки мусульман.
Розповідаючи про добродійні акції та участь членів громади у проєктах ДУМУ «Умма», імам підкреслив, що реалізувати їх допомагають одновірці з ісламських культурних центрів інших міст, бо у громаді тепер близько ста осіб, і їхніх пожертв на добрі справи та фізичних сил іноді просто не вистачає.
Віталій Оверко згадав про допомогу міському притулку для безхатьків, годування його мешканців, розповів і про приклад міжрелігійної співпраці з добродійною греко-католицькою організацією «Карітас», разом з якою мусульмани годують сиріт та дітей із малозабезпечених родин; допомогу продуктовими наборами та одягом найнужденнішим жителям трьох районів міста. Цікаво, що крім нужденних та малозабезпечених допомогу від мусульман отримують і соціальні працівники:
— Матеріальна допомога соціальним працівникам — для нас це стало, можна сказати, зміною status quo. <...> Робота цих людей — усім допомагати. Але в них дуже маленька зарплата, а їхня праця є дуже виснажливою. Голова одного з центрів пристала на нашу пропозицію, і ми організували матеріальну допомогу для його працівників. Я сподіваюся, що в майбутньому це стане повноцінним напрямком нашої діяльности, адже ті, хто допомагає, теж потребують допомоги.
«Єдність» ще досить маленька громада, тож поки тут нема якогось особливого відділу у справах добродійности. Як каже імам, люди допомагають, хто чим може:
— Жінки з нашої громади виявили дуже велику активність. Часто саме вони проводять наші добродійні акції. Хтось долучається матеріально, хтось приносить одяг. Серед добродійників і наші віряни з азербайджанської, чеченської та арабської громад.
Долучитися до добрих справ кам’янських мусульман може всяких, хто має чисті наміри:
— Для нас дуже важливо розуміти, які людина має наміри, коли хоче допомогти. Адже Аллаг каже, що справи нагороджуються за їхніми намірами. До нас може долучитися будь-хто, хто має намір допомогти нужденним людям. Але якщо хтось хоче прорекламувати себе чи має на меті щось інше, крім добродійности, то співпраці з нами не буде. Якщо наміри добрі, то жодних обмежень бути не може. Ми співпрацюємо з місцевою владою. Можна сказати, що міжконфесійно співпрацюємо, адже долучаємося до акцій «Карітаса»: їм треба годувати людей — і нам теж. Ми об’єднуємося заради доброї справи.
В інтерв’ю імам мечеті кам’янського ІКЦ відповідав і на інші питання, зокрема про життєвий шлях, про те, як він особисто прийшов до Бога, що спонукало до доброчинности, й що в ній найбільше надихає, на яких цінностях має розвиватися Україна тощо.
Охочі більше дізнатися про життя мусульманської громади Кам’янського, можуть завітати на сторінку «Мечеть «аль-Басир» г. Каменское» в соцмережі «Фейсбук».
Повний текст інтерв’ю з Віталієм Оверком доступний за посиланням.