Книга «Фаріде. Роман-апокриф» отримала відзнаку в літературному конкурсі «Коронація слова»

Книга «Фаріде. Роман-апокриф» отримала відзнаку в літературному конкурсі «Коронація слова»
Церемонія нагородження відзнаки «Золоті письменники України».
Книга «Фаріде. Роман-апокриф» отримала відзнаку в літературному конкурсі «Коронація слова»
Саід Ісмаілов - Коронація слова
Книга «Фаріде. Роман-апокриф» отримала відзнаку в літературному конкурсі «Коронація слова»
Книга «Фаріде. Роман-апокриф» отримала відзнаку в літературному конкурсі «Коронація слова»
17.11.2021
Оцініть статтю: 
(102 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

30 жовтня відбулася онлайн-церемонія нагородження переможців Міжнародного літературного конкурсу «Гранд-Коронація» та оголошено лауреатів відзнаки «Золоті письменники України». 

ДУМУ «Умма» кілька років тому заснувало спеціальну відзнаку для авторів-номінантів Міжнародного конкурсу «Коронація слова», які пишуть на мусульманську тематику, неупереджено відтворюють історичні події, не завжди прості й мирні стосунки різних народів, популяризують спільну історію, що сприяє конструктивному діалогу між сучасними представниками ісламу та послідовниками інших релігій, допомагає осмислити минуле та зміцнює міжрелігійний та міжетнічний мир і злагоду в українському суспільстві.

Цього разу ДУМУ «Умма» в літературному конкурсі «Коронація слова» відзначило роман Ірен Роздобудько «Фаріде. Роман-апокриф».

— Це чудовий твір, присвячений, з одного боку, праведникам світу — людям, що у найстрашніші часи Другої світової війни рятували інших людей. І цей роман заснований на реальних подіях, коли дівчина з кримськотатарського народу врятувала єврейських дітей від загибелі, ризикуючи власним життям. З іншого боку, цей роман розповідає правду про мусульман України, про нашу спільну історію. Тож ми вважаємо, що саме цей роман гідний відзнаки мусульманської громади України, — каже муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов. 

Рятівників євреїв від Голокосту називають «праведниками народів світу», Ізраїль на державному рівні дає їм це почесне звання. Україна — у першій п’ятірці держав, де громадяни врятували найбільше євреїв від рук нацистів. 

Як нагадав в промові шейх Саід, ушанувавши й нині живих праведників народів світу, й тих, хто вже не з нами, це дуже мужні та героїчні люди, що ціною власного життя, безпеки рятували євреїв під час Другої світової війни: 

— В умовах надзвичайної небезпеки, в умовах страху, в умовах війни вони виявляли свою любов, своє милосердя, свою жертовність і рятували інших людей, демонструючи найкращі якості, які Бог заклав у кожну людину.

Тож книга, основою якої стала реальна історія, художньо переосмислена авторкою, по праву отримала відзнаку мусульманської спільноти України.

Про що роман Ірен Роздобудько? Ось що сказано в анотації до книги: 

«Той, хто врятував одне людське життя, — врятував цілий світ. Про це не знає дівчинка, що живе в маленькому кримському Селищі. Проте під час Другої світової війни вона рятує єврейських дітей від неминучої смерті. А на цілу епоху пізніше її, вже стару жінку, розшукали 80 врятованих нею дорослих людей. І вона стала праведницею світу — забутою, закатованою як нацистами, так і радянським режимом. Це — факт. Все інше — апокриф, вигадка автора. Узагальнена і суб’єктивна. Як узагальненими і дещо фантасмагоричними є і Селище, і всі його мешканці, переплетені між собою, мов виноградні лози. Автор не претендує на лаври історика. Лише — на найменший „язичок“ найменшого дзвоника, який бринить серед ночі голосами тисяч вигнанців: „я-по-вер-нусь-я-по-вер-нусь…“ — і нагадує, що наш ДІМ завжди з нами. З нього може вигнати ворог, але ніхто не може його відняти. Якщо ти віриш у повернення!»

Довідка. Проєкт Тетяни і Юрія Логушів — Міжнародний літературний конкурс «Коронація слова», історія успіху якого налічує вже 21 рік. Це найпрестижніший український конкурс, що в царині романів, кіносценаріїв, п’єс, пісенної лірики та творів для дітей відкрив понад 1000 нових імен. Головна мета конкурсу — підтримка новітньої української культури, пошук нових імен, видання найкращих романів, стимулювання й підтримка сучасного літературного процесу кіно й театру. І як наслідок — наповнення українського ринку повнокровною конкурентоспроможною літературою, а кіно й театру — якісними фільмами і п’єсами.

ВІДЕО © Коронація слова: (промова Саіда Ісмагілова — 1:06:37) 

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.