Міністерство культури України в середу, 17 серпня 2016 року, оприлюднило заяву щодо порушень окупаційною владою Російської Федерації прав релігійних та етнічних спільнот у Криму.
Як ідеться в тексті документу, розміщеного на Урядовому порталі, Міністерство культури України здійснює постійний моніторинг релігійної ситуації на території окупованого Російською Федерацією Криму та окремих районів Донецької та Луганської областей.
Зазначено, що до Мінкульту цілий час звертаються вірні Кримської єпархії Української православної церкви Київського патріархату, представники корінного населення півострова — кримські татари та інші з заявами про порушення їхніх прав окупаційною владою півострова. Вони заявляють про тиск із боку влади, погрози вірним, порушення їхніх прав і свобод, рейдерські захоплення релігійних, культових, культурних споруд, несанкціоновані обшуки тощо.
«Міністерство культури України висловлює занепокоєність та глибоку стурбованість складністю становища, в якому опинилися релігійні організації та етнічні спільноти, не афілійовані з окупаційною владою Криму, які чітко визначили свою громадянську позицію та підтвердили незаконність анексії частини України Російською Федерацією», — ідеться в заяві.
Мінкульт України звернувся до світової спільноти з закликом не ігнорувати тиск на релігійні та етнічні спільноти в Криму:
«У зв’язку з відсутністю в України реальних інструментів вплинути на дії окупаційної влади, закликаємо світову спільноту та громадські інститути звернути увагу на цю проблему та не допустити подальшого порушення прав релігійних та етнічних спільнот окупованого Криму», — сказано в заяві.
Міністерство закордонних справ України вже висловлювало рішучий протест через початок у Росії чергового судового процесу у справах кримських мусульман — громадян України: Рустема Ваітова, Ферата Сайфуллаєва, Юрія Прімова та Руслана Зейтуллаєва, що їх незаконно затримано на тимчасово окупованій території АР Крим та переміщено всупереч їхній волі до Російської Федерації.
В оприлюдненому на офіційному сайті МЗС України коментарі зазначено, що такі дії — свідчення політичних репресій проти українських громадян.
Нагадаємо, «Іслам в Україні» не раз писав про неприпустиме ставлення з боку окупаційної влади до послідовників Ісламу та інших релігій, окрім послідовників Православної церкви Московського патріархату — і
Архієпископ Української православної церкви Київського патріархату в Криму владика Климент ще в лютому цього року звертав увагу на порушення прав вірних і засудив нову хвилю репресій та утисків мусульман на окупованому півострові.
— Як глава Кримської єпархії Української православної церкви Київського патріархату не припускаю
Один із найкричущих і водночас типових прикладів — травневий сплеск обшуків і затримань мусульман, навіть під час молитов. До однієї з кримських мечетей після
Непоодинокі випадки вандалізму щодо культових споруд чи їхніх зображень, як от, наприклад, 2015 року, коли в Сімферополі в ніч на благословенну п’ятницю (з 19 на 20 листопада) невідомі позривали плакати з зображенням проекту Соборної мечеті, встановлені на огорожі території, де будують культову споруду.