Згідно з ісламськими переказами, свято Ід аль-Фітр (Ураза-байрам) було встановлене самим засновником Ісламу — пророком Мухаммадом (мир йому і благословення).
Цього року дата закінчення Рамадану не викликала суперечок серед мусульман планети, й цей день, 15 червня 2018 року, відзначали всі послідовники Ісламу. До молитов мільйонів мусульман світу долучилися й сотні тисяч молитов їхніх одновірців з України - і злилися в єдину молитву вдячності Творцеві за дароване людству через Його посланця (мир йому та благословення) Об’явлення!
І ось омріяне Свято розговин, — час, коли можна підбити підсумки духовної роботи над собою протягом місяця посту й розділити радість моменту з рідними й близькими, а ще простягнути руку допомоги незнайомцеві, виплативши закат аль-фітр, мусульмани України направилися до мечетей.
Як святкували в ісламських культурних центрах Асоціації «Альраід»?
ІКЦ Києва, мабуть, ще не бачив такого аншлагу: охочі відправити святкову молитву не просто не вмістилися всередині — їм ледь вистачило подвір’я, цілком застеленого килимами. Зранку тут зібралося понад 5000 мусульман. Серед тих, хто прийшов, були високі гості, представники дипломатичних місій із країн ісламського світу, голови земляцтв і діаспорних організацій, відомі українські громадські активісти. Зокрема, завітав Антон Дубішин, що його називають «українським Ніком Вуйчичем». Організатори постаралися задовольнити всіх: частування, батути, подарунки й аквагрим для дітей, сувеніри для жінок, святковий концерт; охочі могли позмагатися, змірявши силу свого удару або за столиком для армрестлінгу. Був навіть тир, де стріляли з лука та арбалета. Відвідувачів чекав і ярмарок рукотворів, де ще й розіграли чудові подарунки.
У Запоріжжі на молитву прийшли близько 750 вірних. Після неї всі могли добряче поснідати, адже гостей пригощали не лише солодощами, а й пловом. Маленькі мусульмани, підкріпившись, кинулися здобувати призи: подарунки давали за правильні відповіді на питання, вірші, нашиди, а потім почалася вікторина для їхніх матусь і просто відвідувачок Центру — так само з подарунками. Охочі могли сфотографуватися на пам’ять у тематичній фотозоні, оформленій у східному стилі.
У Вінниці у святковій молитві взяли участь понад 400 мусульман. Після молитви на всіх чекало частування, а дітей розважали аніматори з веселими іграми й конкурсами.
Тим часом в ІКЦ Одеси зібралися понад 1000 осіб. Далі було частування, а на дітей чекали аквагрим, подарунки, шоу мильних бульбашок та аніматори. Підлітки отримають бонус: у неділю, 17 травня, вони відвідають зоопарк у Миколаєві.
У Дніпрі на молитву прийшло понад 400 вірних. Після неї теж було частування, але основну програму організатори запланували на вечір: у дитячому парку Глоби відбулося загальноміське родинне свято. Дітвора стрибала на батутах, раділа подарункам, аквагриму, солодкій ваті, а ще можливості досхочу накататися на будь-яких атракціонах. Для дорослих була цікава програма з українським, азербайджанським, арабським фольклором, стенд з літературою ісламської тематики — всі могли безоплатно поповнити домашню бібліотеку цікавими виданнями… Ну, а підкріпитися пропонували пловом і пахлавою.
Адміністрація Львівського ІКЦ планувала встановити батут для дітей на подвір’ї Центру, але погода трохи підвела — зранку дощило. Утім імам Мурат Сулейманов заспокоїв маленьких мусульман: батут — власність Центру, і його поставлять щойно розпогодиться. Він стоятиме кілька днів — усім на радість. У святковій молитві взяли участь близько 300 вірних, на яких чекало частування — плов і солодощі. Щодо дітвори, то змиритися з тим, що довелося відкласти встановлення рекордів зі стрибків, допомогли подарунки, ігри та вікторини.
Близько 1000 мусульман відвідали святкову молитву та спеціальну програму і в ІКЦ Харкова. Після молитви на всіх чекало солодке частування, але жінки принесли з собою ще й домашньої їжі та влаштували повноцінний сніданок у жіночій частині Центру. Дітей тим часом розважали аніматори, а ще було шоу мильних бульбашок та аквагрим. Звичайно, ніхто не лишився без подарунка.
У Сумах мечеть ледь умістила всіх охочих — до невеликого приміщення втиснулося близько 250 вірних. Далі на гостей чекало частування, на маленьких мусульман — подарунки й вікторина, а ще несподіваний бонус: кілька доброчинців профінансували поїздку до дитячого розважального центру.
Зауважмо, що з закінченням Рамадану добрі вчинки мусульман України не припиняться, адже ісламське віровчення проголошує: Господь створив людей, щоб вони поклонялися Йому. Ібадат мусульман — це не тільки молитви й дуа, а й доброчинність, милосердя — і все тільки ради Аллага, для Його вдоволення. Обмеження й суворий піст Рамадану жодним чином не вплинули на прагнення мусульман до добрих справ — навпаки, священний місяць послідовники Ісламу сприймають як святковий період, як відлуння нагороди, що чекає кожного вірного. Тим-то соціально-значуща діяльність, опіка над сиротинцями та шпиталями, екологічні акції триватимуть. Ід аль-Фітр — вінець цього місяця, коли мільйони мусульман радіють, не вважаючи на обставини, часом важкі й трагічні… Мусульмани України також молилися за мир, за припинення воєн у світі, за своїх одновірців у Сирії, Палестині, на окупованих Росією територіях.