В Києві з проведення Всеукраїнської наукової конференції “Державний орган у справах релігій в Україні: історія та сучасність” почалися заходи, присвячені 100-річчю діяльності центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику в сфері релігії в Україні. На сьогодні це - Департамент у справах релігій та національностей Міністерства культури, який, власне, й виступив як ініциатор та організатор конференції.
До участі в конференції, що її було проведено на базі Київського Національного університету імені Тараса Шевченка, 20 червня 2018 року долучилися провідні науковці з царини філософії, історії та релігієзнавства, культурологи та соціологи тощо, болослови, представники церков та релігійних спільнот, очільники громадських організацій та державні високопосадовці - представники Адміністрації Президента, профільних комітетів Верховної Ради, Кабміну.
До обговорення питань, внесених в порядок денний, запросили й представників Духовного управління мусульман України “Умма” - Муфтія - шейха Саіда Ісмагілова, голову правління ДУМУ “Умма” Олега Гузіка, заступника Муфтія - імама мечеті м.Дніпро Едгара Девлікамова, голову Ліги мусульманок України Ольгу Фриндак.
Серед тем, які розкривалися під час роботи поважного зібрання - специфіка та особливості міжрелігійних відносин в Україні; актуальні питання державно-конфесійних відносин; форми взаємодії державних та релігійних інституцій в нашій країні на сучасному етапі та в історичній ретроспективі. І, звичайно, говорили й про діяльність державного органу у справах релігій в Україні - головні віхи та форми існування , досвід його реформування с точки зору проблем, наслідків та перспектив, функціональність цього органу та його роль в гармонізації державно-конфесійних відносин тощо.
Муфтій ДУМУ “Умма” шейх Саїд Ісмагілов в своєму виступі і від себе, і від Всеукраїнської ради релігійних об’єднань (ВРРО) привітав Департамент із тим, що він відзначає століття державного органу в справах релігії, віздначив ті зусилля, яких докладає Департамент у справах релігій та національностей заради міжконфесійного та міжетнічного миру та злагоди в Україні, наголосив про відсутності підгрунтя для якихось конфліктів та протистоянь в цій царині, про ті свободи та права, якими користуються церкви та релігійні спільноти в Україні - але разом з цим зазначив, що при всій багатій релігійній палітрі й задеклароіваній рівності їх одне серед одних все ж таки відчувається, що певним общинам та церквам держава надає й більше уваги, й більше преференцій, наголосивши - в мусульман немає жодних зауважень до Державного департаменту.
“Ми переконані, що державний департамент працює на відмінно, але з релігійними організаціями контактує не лише державний департамент, але й інші державні органи, як-то Адміністрація Президента, Міністерства, місцеві органи влади, і ми спостерігаємо те, що у світській країні, де державу відокремлено від церкви та релігійних організацій, є релігійні організації, яким надаються переваги й преференції, їх беруть до уваги, їм йдуть назустріч - а є релігійні організації, чиї потреби ігноруються, яких не запрошують нікуди. У демократичній країні не може таке бути, щоби релігійні організації з однаковим статусом де-юре, мали б де-факто різний пріоритет для державних органів: на одні церкви чи організації та їх потреби звертають увагу, а інших просто ігнорують. Але ж це не відповідає базовим демократичним цінностям, як-то свобода віросповідання та права людини!”, - зокрема, сказав шейх Саід.
Також Муфтій сказав і про бажання того, щоб на потреби мусульман України також звертали увагу і на центральному рівні, і на місцевому, бо іноді неможливо отримати ділянку під кладовище для поховань за ісламськими традиціями і обрядами, або аід зведення культової споруди.
Під час конференції Саід Ісмагілов поділився дописом в соціальній мережі Фейсбук, що свідчить і про існування певних розбіжностей в поглядах мусульман щодо співпраці з державою:
“Всеукраїнська конференція "Державний орган у справах релігій в Україні: історія та сучасність" достатньо цікаво обговорює державно-релігійні відносини. У нас в країні склалась цікава ситуація у співпраці мусульманських організацій з державними органами. Є організації, що категорично проти будь-якої співпраці з державними органами, і навіть такфірять за це; є організації, що співпрацюють з державними органами в рамках закону та етики; а є такі, що працюють на окремі силові структури проти інших мусульман, пишучи наклепи, доноси, намагаючись, щоб держава закрила та заборонила всі мусульманські організації, окрім них. Ось такі реалі”, - констатує Муфтій.