Не всіх кримських татар до Криму пускають — навіть на поштових марках

фото: Тетяна Євлоєва
фото: Тетяна Євлоєва
фото: Тетяна Євлоєва
фото: Тетяна Євлоєва
фото: Тетяна Євлоєва
фото: ukrposhta.ua
фото: Тетяна Євлоєва
фото: Тетяна Євлоєва
фото: Тетяна Євлоєва
фото: Тетяна Євлоєва
фото: Тетяна Євлоєва
15.05.2015
Оцініть статтю: 
(422 оцінки)
Tetyana
Зображення користувача Tetyana.

Першого листа з марками «Кримські татари — корінний народ Криму — України», присвяченими етнографії кримських татар відправлено у відповідному конверті до штаб-картири ООН учора вдень. У церемонії спецпогашення марок перед будівлею Майдані Незалежності вчора взяли участь голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, в.о. генерального директора Укрпошти Ігор Ткачук, український художник Микола Кочубей та керівник студії «El-Cheber» Рустем Скібін. Номінал кожної марки — 3,00 грн., тираж — 130 000 примірників. Відтепер ці поштові марки можна придбати в усіх відділеннях Укрпошти на усій неокупованій території України.

Спецпогашення пройшло в рамках заходів з нагоди 71-ї річниці депортації кримських татар, а тому після завершення програми в небо над Майданом злинула 71 повітряна кулька, прикрашена кримськотатарською тамгою. Усього за кілька ходин це небо затягнеться темно-сірими хмарами, повіє прохолодний вітер, і стояти без руху та верхнього одягу стане незатишно — але це все потім. Погода не стала псувати радості людей: блакитне тло кульок злилося з небесною блакиттю, і лише золотаві тамги та прикріплені до кульок білі записки з побажаннями миру й добра, сліпуче яскраві у променях сонця, були добре видні усім.

«Ідея випустити філателістичну продукцію на таку тематику виникла ще рік тому, після окупації Криму», — зазначає кервіник поштового відмоства Ігор Ткачук. — «Сьогодні Укрпошта презентує марки на тему історії та культури кримських татар. Ці поштові мініатюри є особливо важливими та цінними як для українців, так і для всього кримськотатарського народу. Марки — це один з символів держави та своєрідний елемент патріотизму; впевнений, що вони зможуть щось розказати про історію Криму та кримських татар навіть через багато років».

Над чотирма мініатюрами, що вирізнаються високим ступенем автентичності — «Дюрбе перших кримських ханів», «Майстер мідник», «Кримськотатарський воїн» та «Танок «Хайтарма» — працював відомий український художник Миколай Кочубей. Йому допомагала ціла команда: колектив громадської організації «El-Cheber», етнограф Ульвіє Аблаєва, мистецтвознавець Мамут Чурлу, історик-публіцистом Олекса Гайворонський, археолог Аліє Ібрагімова, історик Гульнара Абдулаєва, Гоолова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров та професор Ісмаїл Керімов. Спільна робота над проектом тривала понад півроку, проте зараз можна впевнено сказати, що результат того вартий.

Марки повторюють долю народу надто буквально
Українське державне підприємство поштового зв’язку «Укрпошта» представило серію марок, присвячених етнографії кримськотатарського народу, вперше в історії нашої держави. Більш того, ці чотири марки поклали початок новій серії «Народності України».

Новина хутко розлетілася соціальними мережами, викликаючи двоякі емоції у самих кримських татар: з одного боку, люди раділи філателічним новинкам, з іншого, сумували — адже більшості киримли новинки будуть недоступними через російську окупацію півострова. Хтось пропонує надіслати своїм кримським друзям листа з такою маркою — за бажанням навіть вклавши її всередину конверту — та отримує гірку відповідь «листи з контитентальної України до нас не доходять — завертають…» Зрештою, єдиною можливістю отримати такі жадані марки для більшости кримьских татар є передача «оказією» — попрохати когось із знайомих. хто їхатиме на півострів найближчим часом.

Марки повторюють долю народу надто буквально: просто так їх доправити на землю, звичаї якої на них зображено, неможливо. Нові штрихи до болю гармонійно лягають на картину нинішніх реалій життя півострова: російська влада заборонила в’їзд до Криму багатьом видним кримськотатарським діячам — то з чого їх робити виняток для марок? Адже кожен з цих маленьких клаптиків паперу несе ту саму ідею, за яку карають людей: «Кримські татари — корінний народ Криму — України».

Першого листа відправлять до ООН
Після урочистою церемонії спецпогашення конверти зі зразками марок та автографами усіх, хто доклав зусиль до втілення цієї ідеї в життя, буде надіслано до міжнародних організацій, членом яких є Україна. Першого листа буде відправлено до штаб-квартири ООН.

Втім, Рефат-бей підписував конверти не лише у рамках акції «Перший день», але й усім охочим. Таких було немало — увесь наявний у Центральному відділення поштового зв’язку тираж тематичних конвертів було розкуплено умить, а тому піднявся попит на взагалі будь-які конверти на кримську тематику.


За заходом, в рамках якого було представлено показ етно-колекції дизайнера Леніє Ібрагімової, співали кримськотатарських пісень та танцювали народні танці, осторонь спостерігала літня пані. «Доню, підкажи — що це за захід? Це ж кримські татари, вірно?» — звернулася вона до мене. І, вислухавши мою оповідь та переглянувши марки, зітхнула: «Дуже гарні марки, і дуже гарна презентація… Знаєш — адже я жила в Криму недовго, давно то було… Але досі пам’ятаю, як кримські татари вміли радіти кожному дню — я тоді більш ніде не чула таких веселих пісень, не бачила таких життєрадісних танців, як у них. Прикро, що на їх долю стільки горя випало — от і зараз, провести б це зібрання з такої нагоди в Криму… Але не склалося. Дай Боже, щоб їх поневіряння закінчилися, і в них було набагато більше приводів для радощів — такий вже життярадісний народ!»

Тетяна Євлоєва

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.