У Києві провели олімпіаду з історії Криму

У Києві провели олімпіаду з історії Криму
У Києві провели олімпіаду з історії Криму
04.12.2019
Оцініть статтю: 
(231 оцінка)
editor
Зображення користувача editor.

У київській школі № 165 30 листопада 2019 року проведено олімпіаду з історії Криму і кримськотатарського народу і церемонію нагородження переможців конкурсу творів «Національний герой кримських татар».

Захід організовано за ініціативи культурно-освітнього центру «Къырым аилеси — Qırım ailesi» («Кримська родина»).

До складу журі, яке оцінювало знання понад 40 учасників-вихованців двох старших груп організації, увійшли відомі кримськотатарські й українські науковці, зокрема історик, к.і.н., журналіст і ведуча програми «Таріх левхаларі» («Сторінки історії») на телеканалі ATR, головний редактор веб-проекту «Крим і кримські татари», член українського ПЕН-клубу Гульнара Бекірова (голова журі); історик, публіцист, громадський діяч, координатор Таврійської Гуманітарної Платформи, магістр державного управління, к.і.н., науковий співробітник Науково-дослідного інституту українознавства МОН України Андрій Іванець, а також кандидат наук Сейдамет Мустафаєв.

За учасників олімпіади вболівали лідери кримськотатарського народу, що вшанували захід своєю присутністю, зокрема легендарний борець за права кримських татар Мустафа Джемілєв і голова Меджлісу Рефат Чубаров, які вручили нагороди переможцям, а також гість заходу — Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич.

«Другий рік поспіль ми проводимо Олімпіаду з історії Криму і кримських татар, — пише засновниця і керівниця культурно-освітнього центру «Къырым аилеси — Qırım ailesi» Аніфе Куртсеітова у соцмережі Фейсбук.

«Після перевірки контрольних робіт стало зрозумілим, що дітки показали чудові результати, — зазначає пані Аніфе. — Перші місця здобули Еміне Шукурджієва, Халіл Османов, Сабрі Рамазанов, а спеціальним призом нагороджено наймолодшу переможницю Олімпіади — Мер’єм Мамбетову».

Як повідомляється, проведено церемонію нагородження учасників і переможців конкурсу дитячих творів «Мій герой».

Аніфе Куртсеітова зазначила, що діти писали про своїх близьких, а також про відомих кримських татар, яких вони вважають героями.

Були твори про лідерів кримськотатарського народу, Амет-Хана Султана, Веджіє Кашка, Айше Сейтмуратову, Сайде Аріфову та інших відомих кримськотатарських особистостей.

«Учасники олімпіади відповідали на запитання про кримських ханів, про історичні події, які відбувалися на українських теренах 16, 17, 18 століть, про кримськотатарсько-українські військово-політичні союзи», — уточнює Аніфе Куртсеітова.

Гульнара Бекірова у дописі у Фейсбук пише:

«Мені пощастило взяти участь в олімпіаді з історії Криму і кримськотатарського народу, яку вже другий рік проводить «Къырым аилеси» (Кримська сім’я). Це дивно, наскільки назва організації відповідає духові й атмосфері всіх заходів, які проводять Аніфе Куртсеітова (засновниця і керівниця центру — ред), Бекір Аблаєв, їхні однодумці. Це насправді — КРИМСЬКА СІМ’Я у Києві.

Коли я була у такому ж віці, як ці хлопці, — навіть етнонім «кримські татари» був відсутній у списку радянських етносів, а історія нашого народу стиралася і фальсифікувалася на догоду генеральній лінії партії. А вона була — «Крим без кримських татар». Книги з історії кримських татар зберігалися тоді у спецхранах за сімома печатками, а ми не могли жити на своїй єдиній батьківщині. Минуло не так вже й багато часу — ми повернулися до Криму, а я дожила до того часу, коли мене удостоєно такої честі — очолювати журі олімпіади юних кримських татар, які у вільній країні можуть вільно вивчати історію свого народу. Ці діти мене дуже радують. Вони не тільки цікавляться історією, вони різнобічно талановиті — співають, танцюють, вивчають рідну мову і національні традиції. Можливо, не всі стануть істориками, але вони точно будуть знати рідну мову, історію, культуру, і будуть гідно, може, краще за нас продовжувати те, що не встигнемо зробити ми… Я сподіваюся, що дуже скоро разом з «Къырым аилеси» ми проведемо таку ж олімпіаду у рідному Криму».

Своїми враженнями від заходу поділився відомий науковець, к.і.н. Андрій Іванець , який також нагородив цінними призами переможців олімпіади:

«Надзвичайно теплі враження справила на мене олімпіада з історії Криму і кримських татар, організована у Києві організацією «Кирим айлесі/Кримська родина» для школярів. Розумні світлі діти, які не тільки продемонстрували знання з історії, а й уміння гідно представити національну кримськотатарську культуру. Дбайливі організатори — Аніфе Куртсеітова і Бекір Аблаєв з командою, поважні гості, професійне журі. І відчуття, що посеред вже майже зимового Києва відкрився портал у рідний Крим…»

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.