У Києві відбулася презентація фільму Нарімана Алієва «Додому»

©Ленара Османова/7пфейсбук: На допрем'єрному показі фільму «EVGE». Слово Ахтема Сейтаблаєва
©Ленара Османова/7пфейсбук: На допрем'єрному показі фільму «EVGE». Слово Ахтема Сейтаблаєва
11.11.2019
Оцініть статтю: 
(184 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

У кінотеатрі «Оскар» у Києві у вівторок, 5 листопада 2019 року, відбулася презентація фільму кримськотатарського режисера Нарімана Алієва «Додому» (Evge).

Як повідомляє кореспондент телеканалу ATR, на презентації фільму були присутні голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, українська співачка кримськотатарського походження Джамала, український режисер з Криму, колишній політичний в'язень Олег Сенцов, народний депутат України, співак Святослав Вакарчук й інші.

«Ми, як народ, були десятиліттями у вигнанні і нашим домом завжди був Крим. Назва «Додому» — це для нас не просто дорога до якоїсь території, це сигнал. З цим живе кожен кримський татарин — своїх померлих родичів ми повинні ховати вдома у Криму», — заявив Чубаров.

Олег Сенцов також прокоментував прем'єру фільму на своїй сторінці у Facebook, зазначивши, що Україна може пишатися цим фільмом.

«Заповнюючи кінопустоти. Національна прем'єра «Додому» Нарімана Алієва. Жоден кримчанин, який переїхав жити на материк, не може залишитися байдужим до цього фільму. Кіно, яке болить. Про те, що болить, у кого і як. У художньому сенсі можна, звичайно, вишукувати якісь недопрацювання, а точніше перегини, але я не буду цього робити. Цим фільмом Україна може пишатися, свідченням чого є відбір у другий конкурс Канн. Формою робота Алієва трохи нагадала дебют Звягінцева «Повернення», але смисли у них все ж різні і наша проблема є ближчою для нас. Спасибі всім, хто причетний до створення цього кіно про Крим», — написав колишній політв'язень.

Гульнара Бекірова, український історик кримськотатарського походження, кандидат політичних наук, членкиня українського ПЕН-клубу, автор і ведуча програми «Таріх левхаларі» («Сторінки історії») на телеканалі ATR, головний редактор веб-проекту «Крим і кримські татари» поділилася першими враженнями від фільму на своїй сторінці у Facebook.

«Дуже велика відвага і навіть зухвалість — під час війни зняти фільм про війну. Про ту війну, у якій ми живемо щодня, попри те, що поруч з нами не вибухають бомби, а місцями наше життя навіть відливає глянцем. І все ж це — війна. І тепер це точно знає герой фільму Мустафа, син якого загинув на війні. Вона прийшла до його будинку у Криму, як приходить до кожного з нас — тільки у кожного це сталося по-різному... І у кожного — своя історія і свої втрати... Не збагну, як такий молодий режисер (перший повнометражний фільм!) міг зняти такий зрілий фільм. Тим часом цей усміхнений молодий чоловік — Nariman Aliev — зняв дуже професійне і трагічне кіно. І якби я не бачила фільм на власні очі, можливо, я б не повірила, що це можливо», — пише Гульнара Бекірова.

На її думку, розповісти правдиву історію без критиканства  і без лакування водночас — дуже складно, адже як професіонал з пошуку історичної правди вона усвідомлює цінність такої роботи.

«Фінал трагічний — як і є наше сьогоднішнє життя і життя кримських татар... Але світанок, який настає, обнадіює, незважаючи на сльози Аліма, який втративши брата і батька, тепер назавжди став іншим», — розмірковує Гульнара.

Їй імпонує те, що у фільмі звучить кримськотатарська мова і що у фільмі кримські татари грають себе.

«Я написала кілька місяців тому після перегляду трейлера таке: «схоже, що це найкраща роль Axtem Seitablaiev як актора». Після перегляду фільму скажу, що це не тільки найкраща роль Ахтема, але й видатна робота, яка ставить його в один ряд з кращими акторами світового кінематографу, — зазначає Гульнара Бекірова, акцентуючи увагу на акторській майстерності Ахтема Сейтаблаєва . — Думаю, ця роль буде відзначена нагородами найвищого ґатунку... Скажу, що і зовсім молодий (навіть не знаю, чи актор він) Ремзі Білялов дуже гідно виконує роль Аліма... Аргентинський режисер Луїс Пуенсо зняв фільм «Офіційна версія» практично відразу після падіння військової диктатури — і вперше в історії своєї країни отримав «Оскара». Вітаючи з успішною київської прем'єрою, я хочу побажати знімальній групі фільму «Evge. Додому» — такого ж успіху!»

Нагадаємо, фільм кримськотатарського режисера Нарімана Алієва «Додому» («Evge») отримав національну премію кінокритиків України «Кіноколо» у трьох номінаціях — «Кращий повнометражний ігровий фільм», «Кращий режисер року», «Краща чоловіча роль» (Ахтем Сеітаблаєв).

Як повідомляється на сторінці фільму у Фейсбук, офіційний прокат фільму у кінотеатрах України стартував 7 листопада 2019 року. А кіномани у Туреччині змогли вже не тільки подивитися його 20 і 21 жовтня у рамках кінофестивалю Boğaziçi Film Festivali (Босфорський кінофестиваль), але і поспілкуватися з режисером і членами творчої групи.

На Haifa International Film Festival (Міжнародний кінофестиваль у Хайфі) журі, коментуючи рішення про нагороду «за найкращий міжнародний кінодебют», заявило: «Зворушлива драма про конфлікт між батьком і сином, прогресом і традиціями на тлі важкої політичної ситуації в Україні».

Нагадаємо, світова прем'єра «Evge» («Додому») режисера Нарімана Алієва відбулася у рамках конкурсної програми («Особливий погляд») 72-го Каннського кінофестивалю у 2019 році.

Також нагадаємо, що стрічка «Evge» («Додому») отримала гран-прі Одеського кінофестивалю, визнана найкращим фільмом кінофестивалю у Бухаресті (BIFF) і була номінована на «Оскар».

За інформацією Держкіно України, Нарімана Алієва на початку червня 2019 року обрали членом Європейської кіноакадемії. Він став 40-им українським кінематографістом серед європейських кіноакадеміків.

Раніше АTR повідомляв, що фільм кримськотатарського режисера Нарімана Алієва «Додому» (Evge) побореться за номінацію американської премії «Золотий глобус» , що присуджується Голлівудською асоціацією іноземної преси з 1944 року за роботи у кінофільмах і телевізійних картинах.

Раніше Український оскарівський комітет вибрав фільм «Додому» претендентом на «Оскар» у номінації «Кращий іноземний фільм».

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.