Українські мусульмани — за присвоєння імені Джохара Дудаєва вулиці в Києві

Саід Ісмагілов/фейсбук: Фотокопія листа ДУМУ «Умма» на ім’я очільника КМДА
Саід Ісмагілов/фейсбук: Фотокопія листа ДУМУ «Умма» на ім’я очільника КМДА
29.07.2020
Оцініть статтю: 
(215 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Українські мусульмани звернулися до голови Київської міської державної адміністрації з клопотанням про перейменування однієї з вулиць столиці на честь державного і політичного діяча, лідера чеченського визвольного руху у 1990-х роках, першого президента Чеченської Республіки Ічкерія Джохара Дудаєва.

У листі від 27 липня 2020 року від Духовного управління мусульман України «Умма» за підписом муфтія — шейха Саіда Ісмагілова — висловлено прохання про підтримку ініціативи щодо перейменування вулиці Іскрівська на честь Джохара Дудаєва і включення цього питання до порядку денного засідання КМДА, яке планують провести наступного тижня.

«Джохар Дудаєв відомий підтримкою українців у прагненні до своєї свободи і незалежності. Сподіваємось на ухвалення позитивного рішення щодо перейменування вулиці Іскрівська на честь Джохара Дудаєва», — зокрема йдеться в листі-клопотанні.

Шейх Саід зазначає, що на честь Джохара Дудаєва вже названі вулиці і площі у Варшаві, Ризі, Вільнюсі, Стамбулі, Анкарі й інших містах світу, й висловлює надію, що в рамках декомунізації депутати Київради підтримають ініціативу мусульман, і вулиця з ім’ям лідера чеченського народу і першого президента Чеченської республіки Ічкерія з’явиться й у столиці України.

Лист-клопотання щодо підтримки цієї ініціативи на адресу київського міського голови Віталія Кличка і секретаря київської міськради Прокопіва Володимира надіслав і Адам Осмаєв, командир Міжнародного Миротворчого Батальйону імені Джохара Дудаєва:

«Мені стало відомо, що можливо, найближчим часом знову буде розглядатися питання про перейменування вулиці в Києві на честь Джохара Дудаєва. Прошу Вас підтримати таку пропозицію, проголосувати її у сесійній залі. Джохар Дудаєв був першим Президентом Чеченської Республіки Ічкерія і першим чеченським генералом у радянській армії. Він зробив багато не тільки для свободи чеченського народу, а й для свободи всіх народів колишнього СРСР. Його поважали навіть вороги. Він завжди з теплом відгукувався про свої роки служби в Україні. Його безмежна відданість батьківщині, волелюбність, мужність і героїзм стали прикладом для всього людства», — йдеться в листі від 27.07.2020 р. № 354–08/88.

Нагадаємо, що торік — 19 лютого 2019 року. — Постійна комісія Київської міської ради з питань містобудування, архітектури і землекористування проголосувала (одноголосно) за перейменування вулиці Проектної 13119 у Шевченківському районі на вулицю Аміни Окуєвої; вулиці Іскрівської у Солом’янському районі на вулицю Джохара Дудаєва (один проти).

В усьому світі існує багато об’єктів вшанування пам’яті Джохара Дудаєва. Окрім безлічі меморіальних дощок існує близько 19 вулиць і майданів, присвячених чеченському державному діячеві.

Такі приклади є у Литві (міста Вільнюс, Друскінінкай і Каунас), Боснії і Герцеговині (місто Горажде).

Навесні 1996 року рішенням Львівської міської ради вулицю Лермонтова було перейменовано на вулицю Джохара Дудаєва.

У квітні того ж року за пропозицією депутатів Ризької міської думи алея Космонавтики була перейменована на алею Джохара Дудаєва.

У Туреччині, зокрема у Стамбулі, Анкарі і Бурсі, на честь Дудаєва названо шість вулиць і два парки.

У вересні 1998 року в сквері, названому іменем Джохара Дудаєва, який знаходиться у вільнюському мікрорайоні Жверінас, був відкритий кам’яний пам’ятник, на якому викарбовано рядки поета Сігітаса Гяди, присвячені Дудаєву.

Напис литовською звучить так: «О, сину! Якщо дочекаєшся наступного століття, і, зупинившись на високому Кавказі, глянеш навкруги: не забудь, що і тут були мужі, які підняли народ і вийшли свободи святі ідеали захистити». (переклад дослівний).

До початку 2000-х років у Чечні також існувало дві вулиці у містах Грозному й Аргуні. На честь Дудаєва назвали вулицю в Івано-Франківську. А 17 березня 2005 року Варшавська міська рада назвала одну з площ польської столиці іменем Дудаєва.

Після перебування Джохара Дудаєва в Естонії його ім’ям було названо багато об’єктів. Зокрема, велика кімната у домі, де нині знаходиться готель «Барклай», була штабом генерала під час «Співочої революції» й нині має назву «Дудаєвський люкс». А на стіні цього готелю 20 липня 1997 року було встановлено першу меморіальну дошку, присвячену президентові Дудаєву, на якій написано: «У цьому домі працював у 1987–1991 роках перший президент Чеченської Республіки Ічкерія генерал Джохар Дудаєв».

20 вересня 2007 року було відкрито меморіальну дошку в Полтаві на будинку № 6 на вулиці Нікітченка; в Івано-Франківську в 1996 році з’явилася вулиця Джохара Дудаєва; у 2015 році у місті Хмельницькому на честь Джохара Дудаєва назвали нову вулицю.

Як відомо, Дудаєв загинув від вибуху ракети під час те6лефонної розмови з депутатом Державної думи РФ, Костянтином Боровим.

21 квітня 1996 року співробітники Федеральної служби контррозвідки Росії запеленгували сигнал супутникового телефону Джохара Дудаєва у районі села Гехі-Чу, яке знаходилося у 30 кілометрах від міста Грозний. Через це одразу ж у повітря було піднято два літаки Су-25 з ракетами.

Наказ про вбивство Джохара Дудаєва віддав особисто президент Російської Федерації Борис Єльцин.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.