В українській столиці відкрито виставку «Подорож невідомим Кримом»

©️Український інститут національної пам’яті
©️Український інститут національної пам’яті
©️Український інститут національної пам’яті
©️Український інститут національної пам’яті
©️Український інститут національної пам’яті
©️Український інститут національної пам’яті
©️Український інститут національної пам’яті
©️Український інститут національної пам’яті
©️Український інститут національної пам’яті
07.08.2020
Оцініть статтю: 
(116 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

З ініціативи ГО «Егрідал» за підтримки Українського інституту національної пам’яті у Києві організовано виставку «Подорож невідомим Кримом».

Місце локації — сквер № 3 на Контрактовій площі, де відтепер розташовані нові виставкові конструкції Українського інституту національної пам’яті.

Виставка «Подорож невідомим Кримом», відкриття якої відбулося у середу, 5 серпня 2020 року, розповідає про маловідомих діячів кримськотатарської культури, татарські міста і поселення, які ми звикли сприймати як «російські і радянські», а також знайомить з унікальним кримськотатарським мистецтвом.

Як нагадують в Українському інституті національної пам’яті, кримські татари як народ сформувався у період Кримського ханства — потужної держави, яка існувала на півострові від 1441 до 1783 років.

У той час Крим був одним із центрів ісламської цивілізації у Східній Європі, а разом з тим — одним із найбільших торгових центрів, що сприяло формуванню самобутньої кримськотатарської культури і традицій.

Кримське ханство брало участь у багатьох війнах, однак зберігало свою цілісність і самобутність до 1783 року, коли було анексоване Російською імперією.

Територіальна експансія обернулася експансією культурною і духовною. Кримським татарам залишили лише Бахчисарай з його палацами і гробниці ханів. Кримськотатарська історія, культура, поезія, топоніми і їхня історія були знівельовані й незаслужено забуті.

Але і в часи окупації боротьба за національну ідентичність у Криму не припинялася ані на мить.

Початок ХХ століття відкрив світові імена кримськотатарського просвітника Ісмаїла Гаспринського і духовного лідера кримців Номана Челебіджихана.

На жаль, паростки національного відродження були брутально розтоптані під час більшовицької окупації, апофеозом якої стала насильницька депортація 238 500 кримських татар і знищення усіх кримськотатарських назв на території півострова.

«Культурна окупація» Криму продовжувалася і після розпаду СРСР, коли імена кримськотатарських діячів і далі замовчувалися, а через медіа і масову культуру продовжували ширитися десятиліттями нав’язувані шаблони і штампи про російське імперське «відродження і окультурення» Криму, про російських поетів і письменників, з іменами яких ототожнювалися кримські топоніми, про «міста російської слави».

Наслідком цього стала у 2014 році чергова російська анексія півострова, який, попри все, продовжує лишатися батьківщиною для нечисленного, але гордого народу — кримських татар.

Серед учасників відкриття виставки — її автори — Володимир Тиліщак, Каміла Саадат, Емір Саадат, Володимир Поліщук, Богдан Короленко, Наталя Позняк-Хоменко, громадська організація «Егрідал», дизайнерка Ганна Беркутова, голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович. Також було запрошено представників Меджлісу кримськотатарського народу, Міністерства культури та інформаційної політики України, Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України і Київської міської державної адміністрації.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, виступаючи на заході, зазначив, що організація цієї виставки в культурному центрі Києва підтверджує, що громадяни України цікавляться Кримом, і вони впевнені, що Україна відновить державний суверенітет Криму.

Політик підкреслив, що виставка допомагає «дивитися на свою історію власними очима».

«Знаєте, коли хтось хоче нас підім’яти під себе, вони нам дають своє трактування нашої історії. Тобто, вони намагаються змінити наші знання про нас самих. Вони хочуть позбавити нас колективної пам’яті, і те, чим зараз займаються українські історики, зокрема, Український інститут національної пам’яті, те, чим займаються громадські організації, — це дуже важливо, тому що ми повинні дивитися на свою історію власними очима», — сказав Чубаров.

Голова Меджлісу підкреслив, що виставка «Подорож невідомим Кримом» є прикладом протидії спробам «переінакшити нашу історичну пам’ять». Вона допомагає «позбутися від стереотипів, які в наші голови вбивали століттями через російську історіографію».

Виставка триватиме до 26 серпня.

Довідка: громадська організація «Егрідал» створена 15 березня 2019 року. Її метою є зміцнення і розвиток дружніх міжнаціональних відносин, культурна дипломатія. «Егрідал» активно займається правовим, культурним і соціальним захистом кримськотатарського й інших народів Криму. Громадська організація неодноразово була організатором й учасником багатьох освітніх і культурних заходів, конференцій, семінарів, форумів тощо. Ще одним напрямом діяльності «Егрідалу» є вивчення етнографічної і культурної спадщини кримських татар і популяризація кримськотатарського етнічного одягу в молодіжному середовищі, серед громадян України й інших країн світу. Для цього силами громадської організації була створена колекція одягу «Гузель Крим», яка викликала неабияку цікавість в українських й іноземних дизайнерів. Ця колекція була презентована й отримала визнання в рамках проєкту «Екскурсія Україною по подіуму» у Варшаві і Тель-Авіві. Окрім етнічного одягу, ГО «Егрідал» вивчає і популяризує створені в кримськотатарському стилі рушники, подушки, феси й інше декоративно-прикладне мистецтво.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.