Відома фотожурналістка про ініціативу Women Photograph: Вкупі наш голос звучить виразніше і впевненіше

©️ Аліна Смутко: Азан .Окупований Крим.
©️ Аліна Смутко: Азан .Окупований Крим.
©️ Аліна Смутко:Молитва в домі політв’язня Ахтема Чийгоза в окупованому Криму
©️ Аліна Смутко:Молитва в домі політв’язня Ахтема Чийгоза в окупованому Криму
©️ Аліна Смутко:Син кримськотатарського правозахисника Еміра-Усеїна Куку під час намазу з одновірцями у річницю арешту батька
©️ Аліна Смутко:Син кримськотатарського правозахисника Еміра-Усеїна Куку під час намазу з одновірцями у річницю арешту батька
©️ Аліна Смутко: Азан .Окупований Крим.
©️ Аліна Смутко:Молитва в домі політв’язня Ахтема Чийгоза в окупованому Криму
©️ Аліна Смутко:Син кримськотатарського правозахисника Еміра-Усеїна Куку під час намазу з одновірцями у річницю арешту батька
22.04.2020
Оцініть статтю: 
(63 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

Відома українська фотожурналістка Аліна Смутко — одна з тих, хто з ініціативи Всесвітньої організації жінок-фотографів Women Photograph знайомить користувачів зі своїми проектами у додатку Instagram.

Як розповіла нашому кореспондентові пані Аліна, для неї це можливість не лише розширити аудиторію, а й познайомити громадськість з Women Photograph.

«Дівчата, які є членкинями всесвітнього ВуменФотографі з України, заснували у нас групу і залучають інших фотографок вести сторіночку. На цьому тижні жереб випав мені, — посміхається Аліна. — Просто розповідатиму про свою роботу, буду показувати проєкти, над якими працювала, адже це чудова можливість розширити свою аудиторію і познайомити фоловерів із цією організацією».

Пані Аліна звернула увагу на те, що наше суспільство недооцінює роль жінок у фотодокументалістиці.

«У нас не те щоб не прийнято, але на рівні якоїсь старої рефлексії закладено — якщо говоримо про фотографію, то спочатку згадаємо п’ять авторів чоловіків, а потім одну фотографку і то „раді прілічія“), тому мене дуже тішить, що українські фотографки згуртувалися — мені здається, що вкупі наш голос звучить трохи виразніше і впевненіше, — оптимістично зауважує Аліна Смутко. — Плюс це гарний спосіб тренувати нетерпимість до мізогінії (жінконенависництво, зневага, огида, упередженість до жінок чи дівчат — ред), вдивлятися у творчість одна одної, шукати нових авторок, більше говорити про якісь неочевидні теми для творчості».

В одній із публікацій Аліна Смутко ділиться фотографіями зі свого першого проєкту, який став її магістерською роботою на програмі з медіакомунікацій УКУ, зазначаючи таке: «Це серія про щодення невизнаних пострадянських республік. Я знімала в Придністров’ї, Абхазії і Нагірному Карабасі у 2015–2016 роках. Це був мій перший цілісний проєкт, перші самостійні робочі поїздки…»

Зауважимо, що пані Аліна самим фактом своєї успішної творчості спростовує існуючі упередження щодо ролі жінки в суспільстві, ще й розвінчує у переважно не ісламському суспільстві стереотипні уявлення про жінку-мусульманку. Адже вона — послідовниця ісламу, тобто, як традиційно помилково вважають, повинна сидіти вдома, у всьому залежати від дозволу чоловіка й взагалі повинна бути «темною, неосвіченою, безправною істотою». І в багатьох відкриваються очі, коли вони дізнаються, що ця молода жінка в хіджабі здобула дві вищі освіти (дипломи Полтавського національного педагогічного університету і Українського католицького університету), постійно шукає й знаходить можливості для самовдосконалення і підвищення професійного рівня. Зокрема, стажувалася на Радіо Свобода Європа/Радіо Свобода, у фотовідділі Ukrainian Office Thomson Reuters, на Deutsche Welle (Бонн, Німеччина). До того ж, за час своєї діяльності відвідала багато країн ближнього і далекого зарубіжжя, була учасницею колективних і персональних виставок в Україні і за кордоном. А визнанням професійних якостей талановитої української мусульманки є те, що її роботи публікувалися в українських і світових ЗМІ, таких як Радіо Свобода Європа/Радіо Свобода, OpenDemocracy, Deutsche Welle, BBC і Politico.

«Важливою частиною моєї професійної діяльності є висвітлення регіональних і національних новин, візуальне розповідання історії і розвиток особистих довгострокових проєктів, зосереджених на етнічному, політичному, соціальному і релігійному конфлікті; житті в постконфліктній зоні; історичній пам’яті і національній ідентичності, зазначає пані Аліна. — Основними напрямами роботи є Україна, насамперед Крим і Донбас, Південний Кавказ і пострадянські країни».

Щодо проєктів, над якими зараз працює фотожурналістка, то вона розповіла таке: «Працюю над проектом із соціальних питань, який стосувався материнства, соціальної нестабільності в Україні і життя у місцях, що не є свободами».

З фотороботами Аліни Смутко й її колежанок можна ознайомитися на Instagram-сторінці Women Photograph й на особистій сторінці пані Аліни.

Довідка: Women Photograph — ініціатива, яка була започаткована у 2017 році для того, аби суспільство краще почуло голос жінок-фотожурналістів. З того часу до ініціативи долучилися близько тисячі незалежних фотографів жінок-документалісток. Women Photograph також проводить щорічну серію грантів для проектів для нових журналістів, які працюють і створюються, щорічну програму наставництва і туристичний фонд, який допомагає фотографам отримувати доступ до семінарів, фестивалів й інших можливостей розвитку. Місія Women Photograph полягає у зміні гендерного складу спільноти фотожурналістики.

Фото для публікації люб’язно надані авторкою — Аліною Смутко спеціально для «Іслам в Україні».

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.