У Єгипті поховали відомого лікаря-альтруїста Мохаммеда Машалі, що помер у вівторок уранці, 28 липня. За життя його називали «лікарем для бідних». Не вважаючи на престижну освіту, він відмовився від розкошів. Його життєвим кредо було допомогти якнайбільшому числу пацієнтів, нехай вони й не мають чим платити. І своїм принципам лікар не зрадив жодного разу.
Видання Arab News, що одним із перших поширило сумну звістку, цитує слова Машалі: «Я пообіцяв Богові, що не братиму ні копійки з бідної людини й що залишатимусь у своїй клініці, щоб допомогти бідним». Це самовіддане твердження — суть життя лікаря — показує його ставлення до людей.
Тисячі єгиптян висловили свою повагу й попрощалися з Машалі, відомим просто як «лікар бідних», у його рідному селі Захр ель-Темса в губернаторстві Бухейра на півночі Єгипту. Його тіло привезли туди з міста Танта, де він жив і працював.
Велелюдна похоронна процесія стала виявленням любови, захоплення та вдячности Машалі за його діяльність. Він уславився у своїй країні як лікар, що годен був брати плату не більше за 5 єгипетських фунтів (0,30 долара) за візит до його кабінету. Доктора не раз запрошували в телевізійні програми, про нього повідомляли в новинах, і багато державних установ шанували його за працю та щедрість.
Особливо зворушило глядачів телеінтерв'ю, що в ньому він плакав, розповідавши про досвід, отриманий у період роботи в медичному центрі в бідному районі.
«Маленька дитина, що страждає на діабет, прийшла до мене, плакала від болю й казала матері, щоб їй укололи інсулін, — згадував він. — Мати відповіла: якщо вона купить інсулін, у неї не стане грошей на їжу для його братиків. Я досі пам’ятаю ту трагічну ситуацію, що змусила мене присвятити свої знання лікуванню бідних».
Він казав, що відтоді тримає свій гонорар таким низьким, а часто-густо взагалі не бере грошей із бідних людей та надає їм ліки безплатно.
Доктор не мав автомобіля й до клініки ходив пішки, не вважаючи на поважний вік. Він відмовився від розкошів, не мав навіть мобільного телефона. Кілька років тому відбувся збір коштів на підтримку доброго доктора. Одну з найбільших пожертв зробив топменеджер компанії Gulf, вирішивши подарувати медикові 20 тисяч доларів та автомобіль. Пізніше він із подивом дізнався, що Машалі роздав ці гроші нужденним і продав подаровану машину, щоб придбати медичне обладнання. Взагалі для доктора було зібрано кілька мільйонів доларів, але він відмовився від дару, попросивши передати ці кошти бездомним і сиротам.
Коментуючи своє рішення про відмову від пожертви на суму в кілька мільйонів від телевізійного шоу, Машалі сказав: «Я відмовляюся взяти ці гроші й раджу запропонувати такі пожертви бідним і нужденним… Мені не потрібні ці мільйони! Дайте їх як пожертву безпритульним дітям або… Кожен, хто хоче пожертвувати мені гроші, може подарувати їх губернаторству Гарбія, щоб воно могло виділити кошти для нужденних людей».
Машалі виріс у бідній сім’ї та збудував свою кар’єру з нуля. Він намагався виховувати своїх дітей і дітей брата, але все ж таки вирішив допомагати бідним.
Його брат, доктор Осама Машалі, сказав, що Мохаммед більш схожий на батька, який був для нього зразком: «Лікарі в сім'ї продовжать підхід доктора Машалі. Однак я не думаю, що його клініка знову відкриється, бо його троє дітей — інженери».
Машалі допомагав пацієнтам у своїй клініці в Танті мало не до самої смерті — це було, за словами доктора Хашема Мухаммеда, що працював його помічником від середини 1990-х, його останнім найбільшим бажанням.
Хашем Мухаммед спростував чутки про те, що Машалі захворів у понеділок увечері, і його привезли до лікарні, де він помер за кілька годин. За його словами, лікар помер у своєму будинку в Танті.
Машалі народився у губернаторстві Бухейра в 1944 році. Його батько, вчитель, пізніше перевіз родину до Гарбії. Закінчивши медичний факультет Каїрського університету 1967 року, доктор спеціалізувався на епідеміології, внутрішній медицині та педіатрії. Він працював у поліклініках і центрах охорони здоров'я в різних регіонах.
За вісім років після закінчення навчання Машалі відкрив приватну клініку в губернаторстві Гарбія, де став відомий своїми дуже низькими гонорарами. Його робочий день починався о 7:30, і він приймав пацієнтів до молитви-магриб. Потім ішов додому, щоб поїсти й знов вертався до хворих — у двох інших клініках у сусідніх селах.
Багато людей та організацій розмістили повідомлення в соцмережах, висловивши смуток з приводу смерті Мохаммеда Машалі та віддавши належне його роботі.
У своєму повідомленні у Facebook Ахмед ель-Таїб, великий імам мечеті Аль-Азхар, написав: «Нехай Бог дарує милість лікарю бідних, докторові Мохамедові Машалі!»
Ахмед ель-Таїб сказав, що лікар був прекрасним прикладом для людства й додав: «Він знав, що життя завершується смертю, і вважав за краще допомагати бідним і нужденним пацієнтам навіть в останні дні свого життя».
Єгипетський синдикат лікарів надіслав співчуття родині Мохаммеда Машалі.