МЗС Нової Зеландії планує звернутися до уряду України з метою отримання роз’яснень щодо появи на одному з українських сайтів інформації про продаж перекладеного українською мовою «маніфесту» нападника-терориста Брентона Тарранта, який він поширив у соцмережах за кілька хвилин до скоєння злочину у мечеті міста Крайстчерч, внаслідок якого загинула 51 людина.
The New Zealand Herald повідомляє, що про намір зовнішньополітичного відомства звернутися до України заявила прем’єр-міністр Нової Зеландії Джасінда Ардерн (Jacinda Ardern) .
Прем’єр-міністр Джакінда Ардерн заявила, що Нова Зеландія буде контактувати з Кабінетом Міністрів України після викриття «маніфесту», який продається у тиражних копіях, автором якого є Брентон Таррант, обвинувачений у нападі на мечеть Крайстчерча.
Як повідомляється, неонацисти продавали друковані версії 87-сторінкового документа, сповненого ненависті, нібито з українського зашифрованого сайту миттєвих повідомлень за 4 долари.
Обвинувачений у розстрілі мусульман Брентон Таррант оприлюднив свій «маніфест» 15 березня за кілька хвилин до нападу.
Раніше Ардерн назвала це «огидним», але заявила, що Нова Зеландія має невеликий контроль над цим питанням.
Діюча голова Ісламської жіночої ради Аньюм Рахман заявила радіо «NZ», що існує необхідність у зверненні уряду до українських органів влади з метою встановлення осіб, причетних до цієї справи.
У четвер (22 серпня — ред) Ардерн заявила, що не матиме проблем з контактом з Україною.
«Я не вагаючись просила Міністерство закордонних справ встановити такий контакт», — сказала вона журналістам у Поріруа.
«Ми можемо контролювати лише те, що відбувається у межах нашої юрисдикції. Але я, не вагаючись, поділюся позицією Нової Зеландії щодо цієї справи з Україною», — заявила Джакінда Ардерн.
Головний цензор Нової Зеландії класифікував маніфест як заборонений. Тобто кожен, хто розповсюджує його у цій країні, може бути засуджений до 14 років в’язниці або до штрафу у розмірі 10 000 доларів США.
Зауважимо, що 22 серпня 2019 року, у Міжнародний День вшанування жертв насильства за релігійною ознакою, Всеукраїнська Рада Релігійних Організацій (ВРРО), Українська асоціація релігієзнавців спільно з іншими релігійними, а також міжнародними і всеукраїнськими громадськими організаціями й об´єднаннями провели у Києві «Круглий стіл» під назвою «Ні» переслідуванням і насильству за релігійною ознакою!».
Під час обговорення питань, передбачених програмою заходу, у своїй промові Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» висловив свою думку щодо інформації про появу на українському сайті пропозиції про продаж українського перекладу «маніфесту» новозеландського террориста. Зокрема, пан Ісмагілов вважає це провокацією з боку сил, зацікавлених у створенні негативного іміджу України на міжнародній арені і в розхитуванні міжконфесійного і міжетнічного миру у нашій державі.
Лідер українських мусульман звернувся до представників української держави з проханням докласти зусиль для якнайшвидшого розслідування цього інциденту і виявлення причетних до цього осіб.
Раніше у Новій Зеландії чоловіка, який поширив відео теракту, ув'язнили на 21 місяць.
Нагадаємо, 15 березня внаслідок розстрілу вірян у двох мечетях у Крайстчерчі загинула 51 особа, ще стільки ж зазнали поранення.
Масові розстріли людей у двох мечетях невеликого міста Крайстчерч у Новій Зеландії стали тривожним сигналом для усього світу, й особливо для Європи і США.
Трагедія у Новій Зеландії — один з найбільших терактів, скоєних не ісламськими терористами, а білими ультраправими екстремістами проти мусульман.
Один з нападників — австралійський ультра-націоналіст Брентон Таррант, перед тим, як зайти до мечеті «Ан-Нур» і розпочати вбивство людей, назвав себе «звичайним білим чоловіком з бідної робочої родини», й опублікував маніфест, у якому закликав припинити імміграцію мусульман до Європи, і навіть назвав себе фашистом. Експерти з питань боротьби з тероризмом порівняли «маніфест» Тарранта з «маніфестом» норвезького націоналіста Андерса Брейвіка, який вчинив масовий теракт у липні 2011 року.