Перша мусульманська газета українською мовою виходитиме у Києві

1
Муфтій Духовного Управління мусульман України «Умма» Саід ефенді Ісмагілов.
10.06.2009
Оцініть статтю: 
(178 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

QHA, 8.06.2009

Про намір випускати у Києві першу ісламську газету українською мовою розповів в інтерв'ю QHA Муфтій Духовного Управління мусульман України «Умма» Саід ефенді Ісмагілов.

Мусульмани України недавно довідалися про створення нового мусульманського релігійного об'єднання - Духовного Управління мусульман України "Умма", яке разом із муфтіятом Криму та "Київським муфтіятом" увійшло до складу нещодавно створеної Ради муфтіїв України. У зв'язку з цим кореспондент QHA взяв інтерв’ю у Муфтія Духовного Управління мусульман України Саіда ефенді Ісмагілова.

- Розкажіть трохи про себе. Де ви здобули релігійну освіту?

- Я народився у Донецьку, у татарській родині. Релігійну освіту отримав у Московському вищому духовному ісламському коледжі, який пізніше одержав статус Московського ісламського університету. Я закінчив з відзнакою шаріатський факультет. По закінченню навчання повернувся у Донецьк, де почав працювати асистентом в Українському Ісламському університеті. Також я отримав і світську освіту, закінчивши факультет філософії і релігієзнавства Державного університету інформатики і штучного інтелекту. Зараз я навчаюся у аспірантурі цього ж вишу. З 2001 року я працював імамом донецької мусульманської громади «Дуслик».

- Як давно ви живете у Києві? Що спонукало вас переїхати у це місто?

- У Києві я живу не дуже давно, а саме після перших установчих зборів Духовного університету мусульман України «Умма».

- Розкажіть про це об'єднання. Коли і з якою метою воно було створене?

- 25 січня цього року представники десяти релігійних громад з різних регіонів України висловилися за створення Духовного управління мусульман України «Умма». Ці 10 громад були пов'язані між собою спільною діяльністю у рамках співпраці з Асоціацією «Ар-Раід». До створення нового духовного управління підштовхнула свого роду депресія у релігійному житті країни. Українська мусульманська громада ще молода і застій може позначитися на ній вкрай негативно. З боку вже існуючих на той момент духовних управлінь серйозних ініціатив не спостерігалося, за винятком Криму. У той час як всі інші конфесії розвиваються, будують свої культові споруди, поповнюють свої ряди, випускають літературу, проводять конференції, семінари, у духовному житті мусульман України, на мою думку, очевидна криза. Тому мусульмани вирішили створити своє об'єднання, щоб самотужки вирішити насущні проблеми. Оскільки окрема громада найчастіше не в силах виконати цей складний комплекс завдань по задоволенню потреб мусульман того чи іншого регіону, було вирішено об'єднатися і створити своє духовне управління. Офіційно ми були зареєстровані вже у вересні 2008 року.

- Органи влади не перешкоджали реєстрації вашого управління?

- Ми використали своє демократичне право на свободу віросповідання і об'єднання. Правда, ми довго чекали завершення реєстрації, довше, ніж це визначено нормами. Кілька разів нас відправляли редагувати статутні документи і в такий штучний спосіб, можливо, затягували процес, але, у цілому, я не можу сказати, що нам перешкоджали.

- Чи не вважаєте ви, що зі створенням нового духовного управління збільшується розкол серед мусульман?

- Я так зовсім не вважаю. Скоріше навпаки, створення ДУМУ «Умма» - це позитивний виток в історії українського ісламу. Справа в тому, що мусульмани України були розколоті споконвічно. Існувала величезна кількість громад і просто мусульман, які ніяк не були зареєстровані, і, відповідно, не могли відстоювати свої інтереси і права. Так склалося, що на зорі української незалежності не вдалося створити єдине духовне управління мусульман. Хоча передумови до цього були, але, скажімо так, розкольницька діяльність деяких релігійних угруповань, наприклад хаббашитів, перешкодила тому, щоб мусульмани всієї України об'єдналися. Поява нашого духовного управління згуртувала кілька мусульманських громад. Тобто, як мені здається, ми йдемо від повної роздробленості до консолідації. На даному етапі більшість лідерів мусульман прийшли до того, що потрібно створити раду, яка б координувала і представляла інтереси всіх мусульман України. У зв'язку з цим була створена Рада духовних управлінь і центрів мусульман України. Очевидна консолідація. Ми почали шукати взаєморозуміння, прагнути до співпраці.

- Як ви прокоментуєте те, що ДУМУ і ДЦМУ не ввійшли до складу цієї ради?

- Я утримаюся від коментарів. Це їхня справа. Скажу лише, що вже колишній керівник Державного комітету у справах національностей і релігій, пан Саган, від імені Держкомітету запрошував усіх. Ті, хто відмовилися – це їхнє право. Кожне об'єднання незалежне. Ті, хто ввійшли в раду, на ділі показують, що готові співпрацювати, спільно розвиватися і поважають об'єднання один одного.

- ДУМУ «Умма» готове до співпраці з усіма об'єднаннями і центрами?

- На даному етапі ми вже тісно співпрацюємо з Духовним управлінням мусульман Криму. Це співробітництво виражається у спільних планах на майбутнє, наприклад, ми вже готовимо делегацію, яка буде займатися відправленням прочан у хадж. Також ми готові до співпраці з «Київським Муфтіятом» і ДЦМУ. На цьому поки що все.

- Як ви вважаєте, чи виникнуть труднощі з відправленням людей у хадж цього року?

- Побачимо. Зараз формується делегація, яка вирушить на початку червня у Саудівську Аравію, щоб вести переговори з Міністерством хаджу. Головою делегації був призначений муфтій Криму. Причому, це рішення було прийнято, з огляду на побажання саудівської сторони, щоб саме ця людина очолила підготовку до хаджу в 2009 році. Це питання було обговорено на двох зборах у Державному комітеті у справах національностей і релігій, на які запрошували всіх, але були присутні лише представники 3 управлінь. Там було вирішено запропонувати всім висунути своїх представників у цю делегацію. Завдання Ради - надати всім муфтіятам можливість бути причетними до організації хаджу цього року. Ми не будемо чинити так, як це зробило ДУМУ минулого року, тому що для нас важливий ісламський принцип справедливості. Ще ми з подивом довідалися, що в минулому році Україні на хадж виділялося не 150 місць, як озвучив Ахмед Тамім, а понад 900. Цю цифру офіційно підтвердила саудівська сторона.

- Чим планує займатися ДУМУ «Умма» найближчим часом?

- Ми будемо випускати першу ісламську газету українською мовою. Вона називатиметься «Умма» і це буде наш офіційний друкований орган. Крім цього, ми плануємо відкрити наш офіційний сайт. Серед заходів на найближчий час - відкриття соборної мечеті міста Луганська. Також серед наших планів будівництво ще декількох мечетей у містах України, зокрема у місті Константинівка Донецької області.

- Що ви б хотіли побажати всім мусульманам України?

- Хотів би побажати милості Всевишнього Аллаха і його благословення. А також хотів би закликати всіх мусульман втілювати у собі ту східну мудрість, про яку ходять легенди. Ми повинні плекати ісламське відродження в Україні і прагнути стати активними його учасниками.

Розмовляла Каріна ТОЛСТЯКОВА

Стаття на сайті QHA

Інші публікації на сайті інформагентства «QHA»:

QHA: Мусульмани України зробили крок до об'єднання

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.