Провал посередницької місії в Єгипті

Провал посередницької місії в Єгипті
22.08.2013
Оцініть статтю: 
(131 оцінка)
Теги: 
oleg
Зображення користувача oleg.

Настання великого дня всіх мусульман свята Ід аль-Фітр (Ураза Байрам) співпало в Єгипті із завершенням діяльності міжнародної посередницької місії, спрямованої на спроби знаходження політичного вирішення нинішньою владою небезпечної кризи, що виникла внаслідок військового перевороту та відсторонення від влади законно обраного президента Мухаммеда Мурсі.

Власне, саме по собі спроба знайти такий вихід із кризи, який би унеможливив подальше небезпечне загострення політичної ситуації в Єгипті, є переконливим свідченням ефективності та успішності тієї героїчної боротьби єгипетського народу за свої права і гідність, за відсторонення від влади путчистів і відновлення на посаді президента всенародно обраного Мухаммеда Мурсі.


Напередодні прибуття до Каїру посередницької місії, головний путчист, нинішній міністр оборони Єгипту Абдул-Фаттах аль-Сісі намагався власноруч провести переворот із представниками «Братів-мусульман», щоб, по-перше, прозондувати можливий діапазон компромісного розв’язання нинішньої кризи, а, по-друге, набрати для себе якнайбільше балів перед єгипетською та світовою спільнотами та предстати перед ними в образі «миротворця».


Як повідомлялось у заяві речника Збройних сил Єгипту, аль-Сісі «зустрівся з деякими представниками ісламістського руху… та наголосив, що існують можливості вирішення кризи на основі того, що обидві сторони відмовляються від насильства». Та прихильники Мухаммеда Мурсі наголосили, що вони продовжуватимуть наполягати на його поверненні до влади. У заяві від 3 серпня політичне крило «Братів-мусульман» — Партія свободи і справедливості — оприлюднило свої умови політичного вирішення кризи. «Ми вітаємо політичний шлях вирішення питання на основі конституційної законності та відмови від перевороту». Прихильники Мурсі повідомили заступника Держсекретаря США Уільяма Бернса про те, що вони не приймуть іншого шляху вирішення кризи, якщо він не передбачатиме відновлення законної влади Мухаммеда Мурсі.


У понеділок, 4 серпня до Каїру прибули міністри закордонних справ Катару і Об’єднаних Арабських Еміратів, а також посол Євросоюзу на Близькому Сході Бернардіно Леон, які приєднались до Бернса. Зазначена група зустрілась із Халь-Шатером, людиною № 2 в ієрархії «Братів-мусульман», якого кинуто до знаменитої в’язниці Тора. Однак Хайрат аль-Шатер гідно відповів: «Не втрачайте час на переговори зі мною, коли у Єгипті є президент та його ім’я Мохаммед Мурсі».


Було цілком передбачувано, що спроби посередницької місії у Каїрі зазнють невдачі. У середу, 6 серпня Держсекретар США Джон Керрі та очільник зовнішньої політики Євросоюзу Кетрін Ештон оприлюднили спільну заяву. В ній зазначалося, що, «… уряд та лідери опозиції ще не знайшли шлях до уникнення жахливого зіткнення… ситуація залишається вкрай невизначеною, що створює ризики ще більшого кровопролиття та поляризації у Єгипті, а також гальмує економічне відродження, яке є таким важливим для успішного перетворення Єгипту».



Таким чином, все було б, як говориться «чинно і шляхетно», якби до Єгипту майже синхронно із посередницькою місією не приїхали два відомих американських сенатори — Джон Маккейн та Ліндсі Грем.


Їхній аналіз нинішньої ситуації в Єгипт вражає, так само як і реакція з боку нинішньої єгипетської влади на їхні виступи.


«Боже мій, я не знав, що все так погано. Ці люди всього у декількох днях або тижнях від загального кровопролиття», — заявив Маккейн американському телеканалу CBS News Network у Каїрі. «Ті люди, які зараз при владі, не були обрані. Ті люди які були обрані, знаходяться у в’язниці. Такий статус-кво є неприпустимим», — додав Ліндсі Грем після своїх зустрічей із нинішніми керівниками Єгипту. Він також закликав звільнити лідерів «Братів-мусульман», аргументуючи цей заклик тим, що «не можна вести діалог з тими, хто знаходиться в ув’язненні».


Великого розголосу набула також 32-га хвилина прес-конференції обох сенаторів, під час якої Маккейн прямо назвав відсторонення Мухаммеда Мурсі переворотом, пояснюючи так: «якщо хтось пересувається як качка та кряче як качка, це є качка». Він також додав: «Обставини відсторонення Мурсі є переворотом. Це було зміною влади не через виборчу урну».


Всі ці висловлювання шановних американських сенаторів викликали у нинішньої єгипетської влади та підконтрольних їй ЗМІ «вулкан гніву», як висловилось повністю контрольоване армією Єгипту видання «Аль-Ахрам». Нинішній тимчасовий президент Єгипту Адлі Мансур назвав висловлення конгресмена щодо подій у цій країні неприпустимим втручанням у внутрішні справи Єгипту».


Така нервова реакція нинішнього керівництва Єгипту щодо висловлювань американських сенаторів говорить про його невпевненість та розгубленість. Вони побоюються, що під впливом позиції Маккейна та Грема можуть відбутися зміни в позиції офіційного Вашингтону. Щоправда, речник Державного департаменту Джен Псакі запевнила репортерів, що Маккейн під час візиту не представляв Сполучені Штати, і відмовилась коментувати його висловлення.


Увесь перший день свята Ід-аль-Фітр прихильники президента Мухаммада Мурсі здійснювали масові мирні демонстрації. Налякана небувалим розмахом цих акцій єгипетська влада заявляє, що демонстранти озброєні та готують силові акції — але в руках демонстрантів лише Священний Коран. Ось і вся їхня зброя. Та й цих беззбройних мирних учасників масових акцій протесту військова хунта страшенно боїться — тому що відчуває їхню рішучість боротися до повної перемоги — тобто до повернення Мухаммада Мурсі на посаду президента Єгипту.




В’ячеслав Швед


Провідний науковий співробітник відділу Азії і Африки


Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України,


Віце-президент Всеукраїнської громадської організації


«Український центр ісламознавства»

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.