— Я візьму з собою ось цю книгу — «Дозволене і заборонене в Ісламі», — саме так розпочав свій виступ на прес-конференції в Інформаційному агентстві «Главком» народний депутат України, член комітету з прав людини, голова Меджлісу кримськотатарського народу й нинішній голова Всесвітнього конгресу кримських татар Рефат Чубаров. Він продемонстрував журналістам і народним депутатам один із примірників книги, вилученої працівниками СБУ під час скандального обшуку в Ісламському культурному центрі Києва 6 березня 2018 року як «заборонена література екстремістського толку». Також Рефат Чубаров заявив, що працівники СБУ, обшукавши ІКЦ, зробили велику й пряму послугу окупаційній владі Криму, давши «пас ФСБ в Криму».
Присутнім показали відео з камер зовнішнього та внутрішнього спостереження, що зафіксували дії правоохоронців під час так званого обшуку в ІКЦ та на території, прилеглій до будівлі Центру, зокрема дії, вчинені з приватним майном не згаданих у постанові про обшук сторонніх осіб — у приватній крамниці. Зазначивши, що під час обшуку вилучено понад півсотні примірників саме цієї книги — ця кількість у повідомленні силовиків якимось чином перетворилася на сто книжок, — нардеп висловив своє бачення того, що сталося.
Наводимо виступ Рефата Чубарова цілком.
— Я візьму з собою ось цю книгу — «Дозволене і заборонене в Ісламі». СБУ вважає, що ця книга заборонена. Вона буде в мене в робочому кабінеті на Банковій 7–8, у кабінеті 121. Тож будь-яка людина може написати до СБУ, і завтра я їх чекаю з обшуком у себе в кабінет... Я бачив ці документи, що демонстрував шановний муфтій Саід Ісмагілов, і вчора дивився мотивації, чому вони (СБУ. — Ред.) туди прийшли. Я вбачаю таку фабулу: якійсь громадянин або громадяни написали заяву, що на території Ісламського культурного центру [Києва] щось відбувається. Я не знаю, хто ці люди (автори заяви. — Ред.). Можливо, це люди, що пов’язані з ісламським культурним центром, можливо — батьки дітей, що там вчаться, можливо — зовсім інші люди, що жодного стосунку до ісламського культурного центру не мають. Заява зареєстрована, досудове розслідування — і о 6 ранку [6 березня] слідчі з забезпеченням Служби безпеки України приходять на територію ІКЦ та проводять процедури таким чином і в такій формі, як ви це бачили на відео.
Що тут сказати? 18 березня, трошки більше, як за 10 днів, у Криму відбуватимуться незаконні вибори президента Росії. На нашій, українській, території відбуватимуться незаконні вибори президента Росії! Окупаційна влада робить все для того, щоб змусити максимум людей прийти на виборчі дільниці, що будуть там незаконно відкриті, — і з цією метою максимально тиснуть на ісламське духівництво в Криму.
Я щодня отримую звернення від імамів: їх викликають до ФСБ, їм погрожують, що вони втратять громади, що до їхніх родичів, які мають бізнес, будуть задіяні інші види тиску, — тобто, все роблять для того, щоб імами впросили мусульман Криму, кримських татар піти на вибори. І ті, хто вчора прийшов у такий спосіб до Ісламського культурного центру [Києва], вони зробили велику пряму послугу своїм [російським] колегам, ФСБшникам.
У мене таке враження, що, незважаючи на те, що переважна більшість працівників СБУ в АР Крим перейшла на бік окупанта й тепер служать окупантові, «пресує» кримських татар — я можу назвати прізвище відомого там СБУшника, Шевченка, що керував усіма цими напрямками проти кримських татар... — таке враження, що дехто з керівництва СБУшників, що зрадили Україні, далі тут працює та виконує ту саму роботу, яку зрадники виконують в Автономній Республіці Крим. Я це кажу без усякого перебільшення, бо розуміюся. Бо вже сьогодні маю багато свідоцтв того, як ця справа буде використовуватися, щоб там (у Криму. — Ред.) переконувати мусульман, кримських татар: мовляв, бачте, що в Києві коїться, що ви тут кажете про російську владу, уникаймо разом таких катастрофічних заходів...
Отже, вчорашній випадок — абсолютно неприйнятний з точки зору української дійсності, демократії в нашій країні, з точки зору тих принципів, що ми декларуємо та намагаємося втілити в життя. Він абсолютно неприйнятний з точки зору того, що відбувається в окупованому Криму щодо громадян України й передусім до кримських татар і всіх мусульман.
Але водночас хотів би просто закликати вас, шановні представники засобів масової інформації, не проводити такі жорсткі прямі паралелі з тим, що вібдувається в Криму: це — зовсім інші ситуації, інша мотивація а інші наслідки. Якби це було в Криму — а ви бачите, як у Криму це відбувається щотижня, майже щодня, — то там не могли би зібратися громадські діячі, політики, журналісти та вільно це обговорювати. Ба більше, щоб були залучені ті, хто може контролювати ті чи інші правоохоронні органи.
Я просто впевнений, що завдяки резонансу, який отримала ситуація, що відбулася вчора (обшук в ІКЦ Києва. — Ред.), буде знайдено прийнятне для всіх розв’язання.
Сьогодні вранці (7 березня. — Ред.) я зустрічався з прокурором Києва Говдою Романом Михайловичем, ми багато про що говорили, й прокурор висловив бажання зустрітися з муфтієм Духовного управління мусульман України «Умма». Він хоче обговорити цю ситуацію, можливо, під час зустрічі обговорять і якісь моменти, пов’язані з учорашнім обшуком. Думаю, що прокурор Києва якоюсь мірою перепросить за поведінку працівників прокуратури.
Я ще не готовий говорити про те, хто там більше порушив законодавство України. Мені не вдалося зв’язатися з керівниками відповідних департаментів СБУ, хоча я вчора виходив на деяких працівників і своє прохання висловив. Але до цього часу (14:00, 7 березня. — Ред.) ніхто з працівників СБУ не знайшов можливості зв’язатися зі мною — народним депутатом України, головою Меджлісу кримськотатарського народу, членом комітету з питань прав людини.
Знаєте, це стає характерним для СБУ. Я не схильний драматизувати, щось зайве приписувати тому чи іншому відомству, але в тих ситуаціях, коли справа цього потребує, можна задіяти з десяток інших форм спілкування, щоб виконати свій професійний обов’язок. Ну, скажімо, у вчорашньому випадку можна було прийти [до ІКЦ Києва] в гідний спосіб, можна було відчинити все, що треба, відповідними способами, додержати всіх норм законодавства, відповідних процедур — але цього всього не зробили.
Розумію, що буде знайдено десятки мотивацій, чому прийшли о 6 ранку: казатимуть, що не хотіли якимось чином травмувати дітей, які там навчаються («заборонену літературу» нібито знайшли в гімназії «Наше майбутнє», що працює в будівлі ІКЦ. — Ред.). Даватимуть і інші пояснення, але хочу сказати, що в жодній країні я такого ще не бачив — крім Росії та особливо в окупованому Криму, — щоб у такий спосіб приходили до навчального закладу, вилучали книжки, а потім пресі пояснювали, що це через «можливі порушення в них» або «можливе розпалювання в цій книзі міжнаціональної, релігійної ворожнечі»...
Думаю, ця ситуація має бути розв’язана таким чином, щоб ми всі, незважаючи на віровизнання, політичні погляди, були впевнені, що такі ситуації не виникнуть у жодній царині, і не лише в релігійній.
Пан Мустафа Найєм, мій колега (народний депутат Мустафа Найєм брав участь у прес-конференції. — Ред.), переді мною тут казав, що є всі можливості в сучасній Україні, щоб у спосіб, передбачений законом, здійснювати потрібні дії, щоб розслідувати злочини, а якщо злочини вчинені — називати їх впевнено й відверто вчиненими злочинами.
І тут є велика потреба — в той час, коли ми протистоїмо такій потужній у військовому відношенні державі, як Росія — не додавати нових ризиків для українського суспільства. Вважаю, що вчорашніми діями СБУ саме це й зробило. Учора СБУ прямо дало пас ФСБ в Криму — і мені дуже шкода.
Але водночас хочу наголосити: ця ситуація — вона винятково українська, і ми тут обов’язково поставимо крапку — і в парламенті, і, думаю, за допомогою ЗМІ. Прямі паралелі, як би цього не хотілося комусь тут, в Україні, ми проводити не будемо. Ми робитимемо все для того, щоб захистити кримських татар, етнічних українців, людей різного віровизнання в Криму й не створюватимемо тут, в Україні, якісь нові шанси для російських окупантів у Криму.
________________________
Нагадаємо, у вівторок, 6 березня, силовики провели обшук в Ісламському культурному центрі Києва, зокрема в гімназії, що працює в будівлі ІКЦ, та приватному книжковому магазині, що не має відношення до ІКЦ — лише розташований на його території. Обшук відбувся без представника ІКЦ та власника магазину. Також «заборонену літературу» шукали в квартирі голови відділу ознайомлення з Ісламом і культурою Сходу Ісламького культурного центру. Під час обшуку начебто вилучено «заборонену книгу», хоча в Україні офіційно нема списку забороненої релігійної літератури.
Під час прес-конференції 7 березня 2018 рогку пролунали заяви, що мусульманська громада України стурбована такими діями правоохоронців. Депутати ВР України пообіцяли на рівні парламенту розслідувати ці обшуки, а представники релігійної організації вирішили позиватися до суду.