У зв’язку з рішенням нелегітимного суду окупаційної влади в Криму про заборону Меджлісу кримськотатарського народу член Постійного форуму ООН з питань корінних народів Олівер Лоодe зробив заяву, повний текст якої наводить інформаційне агентство QHA.
«Сьогоднішнє рішення Верховного суду Криму про заборону Меджлісу кримськотатарського народу як екстремістської організації є новим кричущим прикладом відверто зневажливого ставлення Росії до корінних народів усього світу і тому заслуговує найсуворішого осуду з боку міжнародного співтовариства, зокрема системи ООН, держав та організацій корінних народів.
Ключем до розуміння серйозності ситуації є той факт, що Меджліс кримськотатарського народу є не просто неурядовою організацією, а представницьким органом кримськотатарського народу, що ідентифікує себе з корінним народом Криму і визнаний у цій іпостасі його рідною країною Україною, а також державами та організаціями у всьому світі, зокрема Європейським парламентом.
Тобто рішення про заборону Меджлісу порушує статтю 5 Декларації ООН про права корінних народів (UNDRIP), відповідно до якої:
Корінні народи мають право зберігати і зміцнювати свої власні політичні, правові, економічні, соціальні і культурні інститути, зберігаючи при цьому право повною мірою брати участь, якщо вони того побажають, у політичному, економічному, соціальному і культурному житті держави.
А також статтю 19:
Держави повинні консультуватися і сумлінно співпрацювати з корінними народами через їх представницькі органи з метою отримання їх вільної, попередньої та усвідомленої згоди перед ухваленням і вжиттям заходів законодавчого чи адміністративного характеру, які можуть вплинути на них.
Забороняючи представницький орган корінного народу Криму, території України, що знаходиться під фактичним контролем російської влади, Росія здійснила агресивні дії не тільки щодо Меджлісу, але і всього кримськотатарського народу. Таким чином Росія знехтувала всіма без винятку міжнародними нормами щодо захисту прав корінних народів, відображеними в UNDRIP, і пов’язаними з ними документи, зокрема підсумковим документом Всесвітньої конференції 2014 з питань корінних народів.
Крім того, Росія здійснила глибоко аморальний акт, заборонивши основний орган самоврядування народу, який зазнав у 1944 році масової депортації і геноциду з боку Радянського Союзу, правовою спадкоємицею якого є Російська Федерація. Замість того, щоб забороняти Меджліс, Росії слід вибачитися за злочини, вчинені її попередником, і шукати історичного примирення з кримськотатарським народом.
У той же час рішення російської влади про заборону Меджлісу кримськотатарського народу позбавляє Російську Федерацію законного права заявляти свою позицію з питань, що стосуються прав корінних народів, як на міжнародному, так і на внутрішньодержавному рівнях. Як член Постійного форуму ООН з питань корінних народів (ПФКН) я закликаю міжнародну спільноту підтримати цю заяву через всі доступні канали та послідовно домагатися вирішення цієї проблеми».
Нагадаємо, 26 квітня російський суд виніс вирок у «справі Меджлісу», яким визнав організацію екстремістською і заборонив її діяльність на території Росії, зокрема в Криму.
Перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял на засіданні суду 26 квітня повідомив, що Меджлісу висловили підтримку такі міжнародні організації, як ООН, ОБСЄ, уряди Туреччини, США та країн Євросоюзу.