Перша сесія новообраного Курултаю кримськотатарського народу, проведена на початку грудня, викликала хвилю різких відповідних заяв, як з боку української влади, так і з боку російських ЗМІ. Основна причина цього, як з'ясувалося, непорозуміння, ігнорування фактичних даних про роботу Курултаю й антитатарська пропаганда з російської сторони.
Пропонуємо вашій увазі інтерв'ю з Мустафою Джемільовим, головою Меджлісу кримськотатарського народу, у якому проливається світло на деякі із цих спірних питань.
- Після проведення першої сесії V Курултаю кримськотатарського народу, ряд російських ЗМІ почав інформаційну кампанію, основану на обвинуваченнях Курултаю в заохоченні діяльності екстремістських релігійних угруповань. Із чим може бути зв'язана така кампанія?
- Як це часто буває з российскии ЗМІ, вони трохи перебирають. Що стосується релігійних організацій, про них дійсно йшла мова на Курултаї, у моєму виступі. Я говорив про те, що деструктивні секти не властиві кримському ісламу, вони завезені ззовні. Словом, говорилося про це. Ця кампанія в ЗМІ - це абсурд, очевидно, росіяни видають бажане за дійсне. Уже півтора десятиліття вони увесь час повторюють про те, що в Україні буде своя Чечня. Їм, очевидно, дуже хочеться, тому вони й займаються таким накаркуванням. На Курултаї була досить конструктивна розмова про те, що є угруповання, які не зважають на рішення демократично вибраного Духовного управління мусульман Криму, вони відіграють провокаційну роль.
- Ви можете прокоментувати заяву Юрія Продана, котрий будучи заступником секретаря РНБО сказав, що РНБО не підтримує ваші ініціативи по створенню мобільних груп для протидії поверненню самовільно захоплених ділянок?
- Продану, перш ніж робити такі заяви, необхідно було перевірити отримані відомості. Керівник Меджлісу одночасно є головою Ради представників кримськотатарського народу при Президенті України. Треба було довідатися, як, у чому справа, що за загони. Так, на Курултаї піднімалося це питання, але якраз наша позиція полягала в тому, що ми не будемо створювати ці загони, тому що це суперечить нашому загальному принципу, принципу ненасильства. Мова йшла про те, що є достатньо багато демократичних методів захисту своїх прав, вони більше ефективні, ніж методи, пов'язані із кровопролиттям. Але в той же час було сказано, що варто взяти під спостереження російське козацтво в деяких регіонах, і в тих місцях подивитися, якщо вони будуть поводитися занадто агресивно, і влада не буда приймати ніяких заходів, очевидно, кримським татарам треба буде якось організуватися.
- Скажіть будь ласка, взагалі напруженість між кримськими татарами й представниками російського населення - це результат от такої провокаційної політики російських ЗМІ, чи ж вона викликана природними причинами?
- Швидше за все, вірно й перше, і друге, і третє. Після депортації кримських татар радянська влада довго пояснювала, що от, правильно вислали татар, вони такі й такі. Це виправдання, що кримські татари погані, потрібно, щоб переконати росіян, що вони по праву володіють тим, чим раніше володіли татари. Присутність Чорноморського флоту також вкладає свій внесок, треба визнати. Крім того, існує багато різних шовіністичних організацій, що підгодовуються з Росії. Так звані "Російський блок", "Російська громада", вони орієнтовані на Росію, у них комплекс "старшого брата". Є ще й політичний момент - те, що вони бачать майбутнє Криму в складі Росії, а кримські татари категорично проти.
За матеріалами Реальна політика