За роки незалежності в Україні збільшилася кількість проявів расизму і ксенофобії. Як повідомляє кореспондент Ура-Інформ, про це повідомила головний науковий співробітник Державного інституту розвитку родини і молоді Ірина Жданова 9 листопада у ході круглого столу на тему: «Расизм і ксенофобія в Україні: як перебороти стереотипи».
За її словами, відповідно до дослідження, проведеного інститутом на основі останніх соціологічних досліджень провідних соцслужб, серед української молоді віком 14-35 років фіксується все більше випадків прояву настроїв ксенофобії, расизму і нетерпимості до осіб іншої національності, а також осіб з іншим кольором шкіри, іншого віросповідання і т.д.
- Якщо узагальнити дані соцдосліджень, як мінімум 48 % молоді заявляє, що не хоче жити поруч із алкозалежними, хворими на СНІД і циганами. В цей же ряд ставлять мусульман і євреїв. Близько 50 % молоді виступають за заборону на в'їзд для одержання освіти або роботи іноземним студентам. Тому можна зробити висновок, що фіксується тенденція посилення прояву ксенофобії, особливо серед молоді, яка ніде не працює і не зайнята працевлаштуванням, - сказала Жданова.
Вона також висловила занепокоєння тим, що в українському законодавстві відсутній чіткий механізм, відповідно до якого МВС могло б класифікувати напад на іноземців не просто як хуліганство, а безпосередньо як прояв ксенофобії.
Також Жданова повідомила, що їхній інститут звернувся до Конституційного Суду з метою дати експертну оцінку виступам неонацистської організації «Патріот України», яка минулого тижня провела мітинг на Софіївській площі м. Києва.
- Боляче дивитися, коли в центрі столиці, яка перемогла фашизм, виступають організації з відверто фашистськими гаслами: «Не пустимо іноземців на нашу землю», «За білі нації в Європі», «Нація на грані вимирання має право на будь-які способи самозахисту», - сказала вона.
Згідно висновків інституту, основними причинами збільшення проявів расизму є війна в Іраку, ксенофобські настрої в Росії під егідою Російських маршів, а також внутрішня ситуація: значне розшарування на бідних і багатих, а також безперервні виборчі війни.
- При цьому чіткої статистики випадків нападів на іноземців на ґрунті расизму або ксенофобії в Україні немає. МВС її просто не веде, - додала Жданова.
9 листопада у багатьох країнах світу оголошено міжнародним днем проти фашизму, расизму і антисемітизму. Цей день відзначається з ініціативи Міжнародної Мережі проти расизму UNITED, яка поєднує більше 500 організацій з 49 країн і діє незалежно від політичних партій та урядів. В пам’ять про жертв нацизму, жертв терору на національному, расистському і антисемітському ґрунті проходять виставки, демонстрації, мітинги та інші заходи.
За матеріалами УРА-Інформ