«Чи можна родині переселенців за рік почати життя з нуля?» — відповідь на це запитання дали активісти Благодійного фонду «Люди доброї волі», які рік тому ініціювали проект «Нове Життя», під час прес-конференції, що відбулася 21 червня в інформаційному агентстві «ЛIГАБізнесІнформ».
Як розповів глава правління БФ Анатолій Головко, проект має на меті допомогти внутрішньо переміщеним особам з Криму і Донбасу адаптуватися до нових умов в Києві та області, допомогти їм відновити психологічну рівновагу, інтегруватися в місцеву громаду. 50 благодійників (серед яких — представники державних установ, керівники приватних структур, небайдужі кияни та самі переселенці) підключилися до реалізації проекту, розробили програми з медичної та психологічної реабілітації, адресні програми підтримки, соціальної реадаптації, працевлаштування або відкриття бізнесу. Анатолій Головко також зазначив, що особисті досягнення 50 сімей довели унікальність проекту через розкриття потенціалу кожного учасника.
Велика частина прес-конференції була присвячена питанням медичної допомоги ВПО, насамперед дітей. Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Оксана Корчинська розповіла про співпрацю фонду з Національною дитячою спеціалізованою лікарнею «Охматдит». Як приклад вона зазначила, що зараз безкоштовне лікування там проходять 16 тяжкохворих дітей з Луганської та Донецької областей, медсупроводом яких на той момент ні Міське, ні Обласне управління охорони здоров’я не займалося.
Слова Оксани Корчинської підтвердила і Катерина Кирильчук, завідувач поліклінічного відділення «Охматдиту», яка розповіла, що в установі знайшли можливість поглиблено обстежити і проконсультувати у «вузьких» спеціалістів дітей з 50-ти сімей переселенців:
— 87 дітям цієї категорії було проведено 747 консультацій, аналізи, рентген, УЗД, МРТ — все безкоштовно. Всім надано рекомендації в амбулаторно-поліклінічних умовах.
Як додала Оксана Корчинська, хоча з об’єктивних причин абсолютно всіх дітей цієї категорії охопити безкоштовною медичною допомогою неможливо, надавати безкоштовну допомогу все ж намагаються, тому звертатися до лікарів саме на підконтрольній Україні території варто. Вона також розповіла, що мешканці «сірих зон» та окупованих населених пунктів ризикують здоров’ям дітей, звертаючись в медпрофустанови у Донецьку і Луганську, і навела приклад того, до чого це іноді призводить:
— Мама з окупованої території повезла сина на консультацію в Донецьк, де йому діагностували туберкульоз. І тільки коли дитина перестала ставати на ноги і її практично паралізувало, мати повезла малого до Києва. В «Охматдиті» провели повноцінне обстеження та виявили, що туберкульозу немає, а є саркома Юнга, яка вже проросла у стовбур головного мозку, а дорогоцінний час — 2 місяці! — втрачено. Втім, в «Охматдиті» борються за життя хлопчика.
Галина Козлова, директор Київського міського центру сім’ї «Родинний дім» (в структурі КМДА), розповіла, що тільки в Києві — 1 млн переміщених, і міська влада докладає великих зусиль, щоб допомогти.
— 80% дітей, за яких просив БФ «Люди доброї волі», оздоровлено. Оцінка потреб — це те, що необхідно саме в такий складний період людині. Спочатку мама з дитиною не завжди розуміла, що їй потрібно передусім. Хоча перше, що необхідно, це захист дитини, її здоров’я, це надання притулку, їжі, одягу тощо, — підкреслила вона.
Ірина Дорошенко, завідувач 1-ої жіночої консультації 5-го пологового будинку, зазначила, що на прохання Благодійного фонду вони безкоштовно обстежили з усіма необхідними аналізами жінок-ВПО:
— І як виявилося, обстеження цієї категорії жінок не було марним: майже у половини виявлена та чи інша патологія, кілька жінок потребують оперативного лікування, а інші проходять амбулаторне лікування в жіночій консультації.
На уточнювальне запитання кореспондента видання «Іслам в Україні» — чи йдеться тільки про жінок репродуктивного, фертильного віку — Ірина Дорошенко пояснила — вікових обмежень немає, а проблема в тому, щоб умовити жінок пройти обстеження.
Представники БФ «Люди доброї волі» та інші учасники прес-конференції відзначали, що протягом року надавалася безкоштовна допомога не тільки в медичному, але і в психологічному напрямі. А соціально реабілітуватися, інтегруватися та адаптуватися до нових реалій допомогли програми індивідуального розвитку і професійного самовизначення жінок-переселенок — це стало «родзинкою» всього проекту. Кожен день команда фонду вирішувала питання юридичної підтримки та захисту прав ВПО, житла, безкоштовного відпочинку, пільг і знижок на послуги в сфері охорони здоров’я, працевлаштування, розвитку і дозвілля дітей.
Підводячи підсумки, учасники заходу відзначили, що результатами особистих досягнень сімей-учасників проекту стали: квартира сім’ї Василя Стуса; матеріальна допомога талановитій скрипалі; дебют юної балерини в Національній опері України; дворічне навчання за програмою Ukraniane MBA; більше 20 грантів на професійне навчання; працевлаштування за новою професією.
На завершення прес-конференції Анатолій Головко, голова фонду, представив новий проект зі створення дитячих дошкільних розвивальних центрів для дітей-переселенців.
Як підкреслила Оксана Корчинська: «… Біда спільна — це війна. І ми повинні донести до суспільства думку про те, що потрібно бути милосердними, не відштовхувати переселенців, допомогти їм адаптуватися до нового життя, відволікти від страшних спогадів про вибухи і бомбардуваннях».
Як вважають автори проекту, тільки адресна робота з переселенцями принесе свої плоди.