«Цінності та модернізація» — що дозволить Україні стати сучасною, багатою і вільною?

«Цінності та модернізація» — що дозволить Україні стати сучасною, багатою і вільною?
Минулого тижня в Києві відбулася конференція «Цінності та модернізація»
22.09.2015
Оцініть статтю: 
(358 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Минулого тижня в Києві відбулася конференція «Цінності та модернізація». У ній взяли участь експерти, науковці та громадські діячі, серед яких доцент кафедри соціології та бізнес-школи НаУКМА Михайло Вінницький, муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саід Ісмагілов, православний священик Георгій Коваленко, громадський діяч, виконавчий віце-президент Конгресу національних громад Йосиф Зісельс.

У дискусії учасники прагнули відповісти на важливе питання пострадянського і постколоніального світу: як пов’язані між собою цінності людей, соціальні практики та інститути, що дозволяють країні стати сучасною, багатою і вільною.

Доцент кафедри соціології та бізнес-школи НаУКМА Михайло Винницький торкнувся у своєму виступі нової концепції цінностей «персоналізму», що виявилася на Майдані, яка відрізняється від концепції цінностей «індивідуалізму». На його думку, вона дає шанс Україні протягом наступних 20 років створити абсолютно нову для світу соціально-політичну парадигму.

«Звучить романтично, але революціонери США, які мріяли про city/beacon on the hill в кінці 18 століття, також вважалися надмірними оптимістами», — коментує Михайло.

Муфтій Саід Ісмагілов під час свого виступу особливо виділив можливості релігій і релігійних громад України у реформуванні країни.

«Можна відзначити, що конфесії у справі модернізації країни можуть дати: здорові моральні концепції і світогляд, які прийдуть на зміну комуністичній і посткомуністичній (імперській) каші, що панувала в головах старшого і середнього покоління Таким чином, декомунізація відбудеться не тільки у вигляді падіння пам’ятників і перейменування вулиць, але й у перезавантаженні суспільної свідомості.

На думку священнослужителя, в релігійній громаді, яка вже є групою в суспільстві, необхідно проповідувати і виховувати в прихожанах громадянську відповідальність, говорити про гріх корупції, зради, крадіжки, ліні, апатії, працювати у сфері психологічної реабілітації солдатів, біженців, сиріт, чиї батьки загинули в зоні військового конфлікту.

«Капеланська служба, яка активно працює, допоможе створити здорову атмосферу в армії, що призведе до зниження алкоголізму, скорочення кількості суїцидів, ухилення від служби, дезертирства і т.д. Робота священиків підніме моральний дух солдатів, а значить, і бойовий», — переконаний він.

Крім того, мусульманський релігійний діяч відзначив важливу роль релігійних організацій і в сферах, не пов’язаних безпосередньо з їх діяльністю. Так, за словами Ісмагілова, релігійні організації можуть покращувати якість харчових продуктів і допомогти збільшити експорт української продукції через власні стандартизації та сертифікації. Муфтій навів приклад мусульманської громади України, яка виробляє сертифікацію харчової продукції відповідно до вимог шаріату, що допомогло багатьом виробникам вийти на ринки мусульманських країн.

Православний священик Георгій Коваленко торкнувся теми біблійних заповідей як програми виходу з рабства.

«Бог дав заповіді народу, коли виводив його з рабства в землю обітовану. Декалог — 10 Божих заповідей — однакові для іудеїв, християн і мусульман Вони є покажчиками, як по Богу облаштувати земне людське життя», — зазначив отець Георгій.

Йосиф Зісельс підняв тему ідентичності, цінностей і можливостей «перевиховання». Перспективи для розвитку окремих особистостей і суспільства в цілому, на думку доповідача, треба шукати в рамках поняття «культури» в широкому сенсі.

«Суть Майдану — конфлікт між європейською та євразійською цивілізаціями Спроба режиму Януковича повернути ідентичність українців в євразійську цивілізацію, в квазірадянське минуле вилилася в протест проєвропейськи налаштованої частини українців. Майдан — це прообраз майбутньої європейської України», — підкреслив Йосип Зісельс.

Нагадуємо, конференція «Цінності і модернізація» — це перший захід із серії стратегічних обговорень, ініційованих Парламентської комісією з питань майбутнього, які проводяться спільно з відомими громадськими об’єднаннями Громадянська платформа Нова Країна і Ініціатива «21 листопада».

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.