В Одесі 19 березня у Південноукраїнському національному педагогічному університеті ім. К.Ушинського відбулася
Християни, мусульмани та юдеї зібралися для того, щоб обговорити основні принципи авраамічних релігій в режимі діалогу. Девізом конференції стало: «Шукайте правду — і правда визволить вас».
«Одесу ми обрали не випадково. Тут проживають стільки представників різних релігій! Південна Пальміра вважається одним із найбільш толерантних міст. А толерантність як ніколи важлива для України, особливо в такий переломний момент, як зараз», — зазначив директор Центру міжконфесійного та міжрелігійного діалогу «Лібертас» Тарас Дзюбанський.
Християнський шлях суспільного подвигу: від образу до подоби Божої
Світ і віра як практика служіння суспільству, удосконалення в реаліях сьогодення. Таку думку висловив гість зі Львова зав. кафедрою богослов’я УКУ і головний редактор журналу «Християнин і світ» Віктор Жуковський. Такі зустрічі, де представники різних конфесій зустрілись і мирно обговорюють стан справ, дискутують, ведуть мирний діалог, вкрай необхідні для збереження та примноження релігійних цінностей і відповідальності перед суспільством, упевнений він.
«Після молитви ми виходимо за стіни храму і стикаємося з хабарництвом, крадіжками, війною. Це виклик нам, духовним наставникам. Існує стереотип, що християнство — це пацифізм. Однак світ — це завжди боротьба смиренного проти порушень Законів Божих, проти зла», — наголосив Віктор Жуковський.
«Є такі люди, які взагалі нікуди не ходять і не мають уявлення про релігію. Нам в школах та інститутах читають релігієзнавство, але докладно не розбирають ні християнські цінності, ні ісламські, часто немає поняття, що всі люди є богоподібними, а Бога кожна релігія називає
Вчення ісламу у світській державі
Почесний гість
«Нас, мусульман, що проживають у Криму, — 400 тис., 250 тис. — жили на Донбасі. Після того, як сталася анексія, ми втратили контроль над громадами. Як відомо, іслам в Україні пішов саме з Криму, півострів став духовною колискою ісламу для мусульман польських, литовських, білоруських. Після минулорічних подій ми позбулися частини основи нашої історії. Однак ця ситуація показала: українські мусульмани підтримують свою країну. Звичайно, необхідна консолідація та підтримка. Світ повинен розвернутися до діалогу і співпраці між релігіями. Наші лідери вже це зробили», — підкреслив він.
Як зазначає шейх Саід, мусульманам в Європі, де домінує християнство, доводиться нелегко. В Європі все частіше спостерігаються секулярні цінності, тиск на віруючих. В Україні ж ніхто ні на кого не тисне, це саме та унікальна країна, яка може показати всьому світу, як можна допомогти мусульманам адаптуватися. Тут мусульмани дотримуються своїх ритуалів, втілюють в життя традиції і зберігають релігійну ідентичність.
«Ми активно займаємося благодійністю, і, зокрема, виплачуємо закят — релігійний щорічний податок, вносимо посильні пожертви для українців, нам нічого не заважає зібратися і допомогти нужденним. Більш того, ти живеш в цій країні, користуєшся благами цієї країни, повинен платити податки, йти, якщо потрібно, в армію. Ми — частина цієї країни. І основне завдання на проповіді для нас — це говорити правду і бути справедливим!», — підкреслив шейх Саід Ісмагілов.
Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» всіх присутніх запросив до Києва поспілкуватися на рівні міжконфесійного діалогу.
В наших силах змінити майбутнє
Засновник і директор ГО «Європейський інститут соціальних комунікацій» Олександр Доброєр підсумував зустріч: «Події останнього року показали, як діяли в соціальних процесах Церкви у невластивій їм ролі. Адже раніше розглядали релігію у взаємовідносинах з державою, а сьогодні відкрився новий спектр цих взаємин — релігія і суспільство. І вміння вибудовувати ці взаємини, використовувати потенціал релігії для творення надзвичайно важливо. За кожною з общин стоїть величезна історія, в тому числі й історія конфліктів, але ми спробували формувати наше майбутнє — безконфліктне і творче. У залі, де сидять християни, юдеї, мусульмани думають про те, як об’єднати країну, а не роз’єднати, наново відкривають традиції. Ми наново почали відкривати один одного, хоча й жили поруч, голоси всіх громад звучать в унісон. Нам дано фундаментальний дар від Бога — дар життя. Минуле не змінити, але в наших силах змінити майбутнє».
«Одеса — місто, де проживають 132 національності, де уживаються представники різних релігій, які роблять все можливе для його розвитку і процвітання. А такі конференції необхідні, особливо в такий кризовий момент, як зараз. Нашій країні потрібно разом згуртуватися ще сильніше», — зазначив в.о. рабина ортодоксальної громади м. Одеси Зеєв Ваксман.
Зустріч закінчилася спільною
За матеріалами: РІСУ