Ключові події в культурному житті кримських татар у 2015 році

Кримськотатарський фольклорний ансамбль «Кирим»
«Укрпошта» випустила марку «Кримські татари − корінний народ Криму»
Навчальний посібник «Культура кримськотатарської мови — Нутук меденієт»
Збірку «Оженк Шіірлери» отримали в окупованому Криму
У Києві знайомили з кримськотатарським весільним обрядом «Ніч хни»
Кримськотатарський композитор, музичний редактор телеканалу ATR Джеміль Каріков став «Заслуженим діячем мистецтв України»
У Національному музеї історії Другої світової війни в Києві представлено цикл картин Рустема Емінова
У Львові відкрилася автентична кримськотатарська кав’ярня «Бахчисарай»

Для кримських татар минулий рік став ще однією можливістю розповісти Україні та світу про себе, а українцям − побачити в кримських татар народ, близький не тільки територіально, а й за духом.

Випробування на міцність проходить кожна нація, але, як показує історія, це тільки загартовує її, і навіть деякою мірою стає поштовхом до відновлення і відродження.

Після окупації Криму багато кримських татар були змушені покинути Батьківщину. Вони залишили на півострові майно, статок, роботу, рідних, колишніх друзів, однак взяли з собою найголовніше − розуміння самобутності свого народу і незламний дух, який тільки зміцнів протягом столітніх поневірянь та останніх подій. Власне останнє, а ще любов до своєї неймовірної культури, є найсильнішою мотивацією для кримських татар зберегти і примножити те, що століттями вирощувалося в колисці кримськотатарської нації. Тому на материковій Україні протягом року, що минає, представники цього незламного народу, крім того, що боролися за свої права і намагалися всіма можливими способами повернути собі рідну землю, відкрили для українців і всього світу завісу власної культури та історії.

Агентство Кримські новини QHA підготувало дайджест основних подій, які в 2015 році стали ключовими в культурному розвитку кримськотатарської нації.

До 71-ї річниці Депортації кримськотатарського народу «Укрпошта» випустила марку «Кримські татари − корінний народ Криму». Урочиста презентація відбулася в Києві на Майдані Незалежності.

Тема Депортації неодноразово була зображена художниками. Зокрема, нещодавно у Національному музеї історії Другої світової війни в Києві було представлено надзвичайний цикл картин Рустема Емінова. У 2015 році про кримських татар заговорили не тільки в столиці, але й на Західній Україні. Оскільки з моменту окупації на материк виїхало більше 20 000 кримських татар, вони оселилися в різних містах країни. Серед них старовинний Львів, де завжди раді чомусь новому та цікавому.

Так, цього року в центрі Львова відкрилася автентична кримськотатарська кав’ярня «Бахчисарай», де радо зустрічають гостей і знайомлять з кримськотатарською культурою.

У році, що минає, кримські татари стали ближче до українців і через музику. Музиканти-переселенці неодноразово виступали з концертами і стали завсідниками тематичних вечорів. Ансамбль традиційної кримськотатарської народної музики знайомив слухачів з красою та особливістю національних мотивів, а також з історією виникнення народних музичних інструментів.

Відомий кримськотатарський композитор, музичний редактор телеканалу ATR Джеміль Каріков був удостоєний почесного звання «Заслужений діяч мистецтв України».

У Києві відкрили «Школу кримськотатарського розпису хною». Протягом трьох днів слухачі курсів брали участь у лекції заслуженого художника України Мамута Чурлу про особливості традиційної кримськотатарської вишивки, вчилися наносити хналаму − кримськотатарський орнамент хною, а також стали співучасниками традиційного кримськотатарського весільного обряду «Ніч хни».

Як кажуть «Під час війни музи не можуть мовчати». Цю істину ще раз підтвердили кримськотатарські письменники, адже в цьому році вийшло кілька значущих для народу книг.

Новий навчальний посібник відомого кримськотатарського вченого, педагога Сейрана Усеінова «Культура кримськотатарської мови — Нутук меденієт» стане в пригоді для тих, хто вивчає кримськотатарську мову.

У Лондоні відбулася презентація книги кримськотатарської поетеси Леніфер Мамбетової «Кримом моя сім’я зветься». Цей збірник віршів − історична подія для всіх кримських татар, адже завдяки йому з поезією і непростою історією кримськотатарського народу зможуть познайомитися в усьому світі. Це спроба на міжнародному рівні розповісти про трагічну долю кримських татар та їхню любов до Батьківщини.

Більше 400 примірників збірки українського поета Бориса Гуменюка «Вірші з війни» («Оженк Шіірлери»), які були переведені на кримськотатарську мову, отримали діти в окупованому Криму.

Також надзвичайна подія для кримськотатарського народу відбулося у сфері телебачення. Три перші телепередачі, створені кримськотатарськими журналістами, потрапили в ефірну мережу передач телеканалу іномовлення UATV. Це новий радіопроект «Крим. Реаліі», відеоблог «Tugra» та програма про Крим від ТРК «Чорноморське». Завдяки цій події про кримських татар та їхню історію тепер зможуть дізнаватися в усьому світі, адже мережа покриває Європу, Азію і значну частину Американського континенту.

25-річчя творчої діяльності відзначив у цьому році відомий кримськотатарський фольклорний ансамбль «Кирим». У Сімферополі відбувся ювілейний концерт музичного колективу.

Власне, культурне життя у 2015 році для всього кримськотатарського народу було насиченим, навіть незважаючи на те, що вирувало воно переважно за межами рідного півострова. Хочеться вірити, що в наступному році українці ще більше будуть знайомитися з культурою та історією кримських татар, але вже у звільненому Криму.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.