Кримські татари сьогодні живуть у катастрофічній ситуації

Вільнюс, Сейм Литовської Республіки (11.04.16 р.). Члени Меджлісу і координаційної ради ВККТ
Рефат Чубаров під час засідання ВККТ 11.04.2016 р., Вільнюс
Мустафа Джемілєв
Намік Кемаль Баяр
Олександра Криленкова
Айше Сеітмуратова
Ільмі Умеров
Голова правління «Майдану закордонний справ» Богдан Яременко

Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров під час прес-конференції за підсумками Всесвітнього конгресу кримських татар, що відбувся у парламенті Литви, заявив, що два роки тому Росія, будучи членом РБ ООН, в грубій формі порушила правила, і з тих пір кримська проблема турбує все міжнародне співтовариство.

− Кримські татари сьогодні фактично живуть у катастрофічній ситуації, − заявив глава Меджлісу. − З того моменту, як РФ анексувала Крим, перед нашим народом постало питання про його майбутнє.

Як передає агентство Анадолу, політик визнав, що не завжди вдавалося домовлятися з українською владою, але не дивлячись на це, кримські татари діяли спільно з Україною. Він також подякував Литві за згоду прийняти у себе Конгрес.

− Проводячи такий конгрес, сьогодні Литва посилає сигнал країнам ЄС про те, що вся Європа повинна об’єднуватися для захисту Криму, кримських татар та України, − пояснив Чубаров.
Тим часом агентство QHA передає з посиланням на слова Рефата Чубарова, що нині вирішується питання про представництво Меджлісу в Брюсселі і Вашингтоні.

− Це важливе питання з точки зору ефективної діяльності Меджлісу кримськотатарського народу. Ми зараз ведемо роботу з цього питання, думаю, що з початком нового політичного сезону у нас буде там хоча б один представник, також ми плануємо підключати волонтерів, − сказав Чубаров і додав, що питання відкриття представництва у Вашингтоні буде обговорюватися на засіданні виконкому ВККТ.

У соцмережі Facebook на офіційній сторінці Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу наводяться витяги з виступів деяких учасників засідання.

Так, повідомляється, що заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров заявив, що Євросоюз не повинен забувати про основну проблему України − російську агресію.

− Двадцять шість років тому нам вдалося зібрати невелику гуманітарну допомогу, яку ми привезли сюди в Литву (коли СРСР оголосив республіці економічну блокаду). І ось через стільки років я знову увійшов в будівлю Сейму. Ми тепер приїхали сюди, в демократичну країну, щоб говорити про проблеми, з якими зіткнулися самі. Стався факт анексії нашого півострова ворожою країною в порушення всіх принципів міжнародного права. Тепер потрібно нагадати про статус Криму і кримських татар, − акцентував увагу присутніх Умеров.

Тим часом Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв підкреслив:

− Захистити права людини в Криму (в умовах російської окупації − ред.) неможливо. Єдиний шлях − це вжити всіх заходів для якнайшвидшого звільнення півострова від окупантів. Але ми не бачимо зараз воєнних шляхів звільнення Криму, тому що знаємо, що в разі початку бойових дій на цьому фронті вони почнуть знищувати корінний народ, як це було у Чечні. Ми покладаємо великі надії на посилення санкцій.

Під час Всесвітнього конгресу кримських татар виступила і легендарна учасниця національного руху кримських татар Айше Сеітмуратова. Вона розповіла про стан кримськотатарської освіти в окупованому Криму, а кажучи про порушення прав людини за російської окупації, не стримала сліз: «Ми хочемо зберегти нашу мову, історію і культуру, але в Криму це для нас заборонено».

Російська правозахисниця Олександра Криленкова (Санкт-Петербург) представила у Вільнюсі моніторинг з прав людини на півострові. Говорячи про репресії спецслужб РФ проти кримських татар, вона підкреслила:

− Страх такий великий, а обшуки настільки часті, що багато кримськотатарських активістів вважають за краще спати в одязі, щоб, коли серед ночі увірветься ФСБ і не дасть часу на збори перед арештом, хоча б виглядати більш-менш пристойно.

Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу повідомляє також, що Вітаутас Ландсбергіс, перший голова Сейму незалежної Литви після відокремлення її від СРСР, заявив про те, що міжнародні організації повинні бачити і підкреслювати відповідальність Росії за безпеку всіх жителів Криму, особливо кримських татар, які стикаються з серйозною ксенофобською дискримінацією, та акцентував увагу на тому, що кримські татари страждають через насильство.

Про те, що Крим повинен бути повернутий до складу України як кримськотатарська автономія, заявив під час засідання виконавчого комітету ВККТ голова правління «Майдану закордонних справ» Богдан Яременко:

− Наша країна повинна закріпити у своїй Конституції, що Крим буде повернутий як кримськотатарська національна автономія. Це найкраща форма здійснення управління на півострові, і вона повинна бути підтримана в Україні.

Довідка:

Всесвітній конгрес кримських татар − структура, що об’єднала кримських татар, які проживають на історичній батьківщині, в Криму, і в діаспорі в різних країнах світу (Туреччина, Румунія, Польща, США, Канада, Литва, країни Західної Європи та Середньої Азії). Уже відбулося три засідання виконавчого комітету ВККТ, на другому з яких було ухвалено рішення про створення Міжнародної громадської організації «Всесвітній конгрес кримських татар» з метою сприяння на міжнародній арені національним органам самоврядування кримськотатарського народу. Четверте засідання проходить з 11 по 13 квітня 2016 року в місті Вільнюс (Литва).

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.