8 вересня в Українському кризовому центрі відбулася прес-конференція, під час якої її учасники — національний лідер кримських татар, уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу, депутат ВР Мустафа Джемілєв, голова Меджлісу кримськотатарського народу, голова Всесвітнього конгресу кримських татар (ВККТ) Рефат Чубаров і віце-президент ВККТ Ленур Іслямов — розповіли про цілі акції «Громадянська блокада Криму», яка силами громадських активістів має намір домогтися повного припинення поставок комерційних вантажів з підконтрольної Україні території на окупований півострів. При цьому присутні особливо підкреслили, що жодних перешкод для переміщення людей, пасажирського та особистого автотранспорту, а також гуманітарних вантажів не буде.
Як заявив Рефат Чубаров, дії громадських активістів не несуть загроз громадянам України, які проживають в Криму, оскільки поряд з блокадою активісти звернулися до уряду з пропозицією про створення на територіях, що межують з півостровом, торгових дрібнооптових хабів, де кримчани могли б купувати все необхідне. При цьому, щоб попередити звинувачення в переслідуванні корисливих цілей, організацію цих торгових вузлів пропонується покласти на Кабмін і дати можливість працювати тим українським бізнесменам, які можуть зазнати збитків від припинення поставок товарів на півострів.
— У той же час ситуацію, коли Україну підтримує більшість країн світу, вводячи торгово-економічні санкції проти країни-окупанта, а сама Україна продовжує торгувати з ним, нормальною назвати не можна, — заявив Чубаров. — Наша акція спрямована на посилення України, і ми самі повинні відповідати алгоритму дій, якого очікуємо від усього світу.
Мустафа Джемілєв уточнив, що до теперішнього часу до 80% води, 80% продовольства і 85% електроенергії на окупований півострів поставляє Україна:
— Відповідальність за постачання окупованій території несе окупант, але ніяк не країна, частина території якої окупована. Ми годувати не співвітчизників — більша частина вантажів тут же перевантажується і через Керченську протоку поставляється в Росію, де ціни набагато вище. Частина, що залишається, направляється у військові частини окупанта, загонам самооборони, — сказав Джемілєв.
Після анексії півострова, як прозвучало на прес-конференції, незважаючи на те, що стосовно Росії і Криму оголошені міжнародні санкції, на окупований півострів продовжують надходити з материкової України продукти харчування, будматеріали та інші комерційні товари.
— І це на тлі того, що в Криму тривають масові порушення прав людини — як стосовно кримськотатарського народу, так й інших громадян України, — зауважив Чубаров. — Посилюються політичні репресії щодо активістів, проводяться обшуки та арешти, зникають люди, яких потім знаходять убитими… Ми, по суті, фінансуємо ворога. І за наші гроші вбивають наших громадян. І те, що ми продовжуємо поставляти в Крим товари — це спроби бути хорошими, але спроби сподобатися насильнику, щоб уникнути насильства — марні, покірність і безмовність жертви тільки провокують його на більше насильство, — сказав Рефат Чубаров.
Як уточнив глава Меджлісу, тільки за останній тиждень на територію Криму з України офіційно поставлено 5777 тонн продовольства, а з початку цього року вартість ввезених на окупований півострів продуктів харчування склала 475 млн доларів.
— Вся ця діяльність можлива завдяки Закону, який перетворив Крим на вільну економічну зону, і всі спроби скасувати абсурдний закон або хоча б призупинити його дію поки що безрезультатні, — додав Мустафа Джемілєв, зауваживши, що українське керівництво розуміє безглуздість ситуації:
— Не можна сказати, що влада байдужа — місяць тому вже був готовий проект, спрямований на врегулювання ситуації на кордоні між Кримом і материковою частиною України, але, на жаль, прийняті рішення не реалізовуються. І є дуже потужні сили, які зацікавлені в тому, щоб вони ніколи не були реалізовані, — сказав він. — Закон про ВЕЗ — лобістський, олігархи тут, в Україні, і зацікавлені особи в Криму мають спільні інтереси. І наша акція полягає в тому, щоб звернути увагу громадськості на те неподобство, яке коїться… Не можна годувати бандитів, які глумляться, знущаються над нашими співвітчизниками на окупованій території.
Також Мустафа-ага повідомив, що після прес-конференції він має намір зустрітися з Президентом, щоб детально обговорити ситуацію.
Також була озвучена і позиція кримських татар, які залишилися в окупованому Криму:
— Вони згодні терпіти будь-які позбавлення, якщо це наблизить день звільнення Криму, — сказав лідер кримськотатарського народу.
Рефат Чубаров зазначив, що активісти національного кримськотатарського руху готові і до посилення репресій у відповідь на акцію, а також і до того, що російська влада спробує використовувати це в надії розколоти татар на протиборчі сторони:
— Ми очікуємо, що будуть стимулювати протести, і знайдуться, як в будь-якому народі, зрадники і колаборанти. Їм можна порадити купувати продукти в Ростові, в Краснодарському краї… Але весь народ розколоти не вдасться, блокування цьому сприяти не буде.
Як зауважив Джемілєв, ця акція прискорить повернення Криму, утримання якого стане непідйомним для російської казни:
— Бізнес в Криму нині в «сірій зоні». За час окупації утримання півострова обійшлося Росії від 3 до 6 млрд доларів асигнувань — і це пішло не на розвиток, а щоб підтримувати Крим у доокупаційному стані. Зараз вони різко зменшили пенсії і заробітні плати — до речі, вони зараз нижчі, ніж в Україні, а якщо враховувати ціни на деякі продукти харчування (м’ясо, молоко, фрукти), то виходять нижче в півтора-два рази. Тому у самостійного економічного існування окупованої території немає жодних перспектив. І якщо керівництво Росії всерйоз думає про свою економіку, то воно, звичайно, буде змушене звільнити ці території.
Рефат Чубаров озвучив вимоги учасників «Громадянської блокади Криму» до влади Російської Федерації:
— Звільнення українських політв’язнів — Надії Савченко, Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Олександра Костенка, Ахтема Чийгоза, Мустафи Дегерменджи, Алі Асанова та інших; усунення незаконних перешкод для роботи кримськотатарських та українських ЗМІ в Криму; безперешкодний допуск на територію Криму іноземних журналістів, міжнародних спостерігачів і правозахисників; припинення кримінального та адміністративного переслідування кримських татар та інших громадян України в Криму; зняття заборони на в’їзд до Криму лідерам кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву і Рефату Чубарову, а також активістам національного руху Ісмету Юкселу і Сінаверу Кадирову.
Зауважимо, так званий «глава Республіки Крим» Сергій Аксьонов поспішив (відразу після завершення прес-конференції лідерів кримських татар у Києві) скликати в Сімферополі брифінг, щоб заявити про неспроможність заяв про продовольчу блокаду півострова українськими активістами.
Як повідомляє провладна РІА Крим на брифінгу в Сімферополі Сергій Аксьонов, коментуючи заяви народних депутатів України про необхідність введення повної блокади півострова, заявив:
— Ми завжди говорили, що не хочемо розривати багаторічні зв’язки кримських суб’єктів господарювання з підприємствами на території України. Зацікавлені всі, щоб ці контракти працювали, а націоналісти хочуть зробити щось погане для нашої республіки. Ніяких проблем не буде… У нас взагалі ніякого страху від їх заяв немає. До того, що громадяни, налаштовані до Криму неадекватно, намагатимуться якимось чином дестабілізувати ситуацію на кордоні, ми готувалися давно. Більш того, це невигідно самим українцям з Херсонської та Миколаївської областей, які мають традиційні зв’язки зі збуту продукції в Криму, — зазначив Аксьонов.